Akkuyu-AtomEco-2015-Katilim-Sagladi
Akkuyu Nükleer temsilcisi “AtomEco-2015”e katılım sağladı

 

Moskova’da 8. Uluslararası Ekoloji Kongresi’nin açılışı yapıldı. Kongrede nükleer sanayi programlarının gerçekleştirilmesi kapsamında radyoaktif atıklar (RAA) ve nükleer yakıt atıklar (NYA) konularına ilişkin çözüm önerileri konuşuldu.

 

Akkuyu Nükleer AŞ temsilcisi olarak etkinlikte Ekipman Direktörü Vladimir Çudin bulundu. Açılış seremonisinde Rosatom’un RAA ve NYA alanlarında Devlet Politikaları Direktörü Oleg Kryukov, Rusya Federasyonu Duma Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalny ve Ekonomik İşbirliği Kalkınma Teşkilatı Radyasyondan Korunma ve RAA Bölüm Başkanı Mikhael Ziman konuşma yaptı.

 

Rosatom’un RAA ve NYA alanlarında devlet politikaları direktörü Oleg Kryukov, “AtomEco Kongresi, RAA konularında bilgi alışverişini sağlayacak etkili bir platformdur. Her sene bu etkinlik daha da kapsamlı bir hale gelmektedir” dedi.

 

Mikhael Ziman, RAA konularının geçtiğimiz günlerde büyük önem kazandığını ve Ekonomik İşbirliği Kalkınma Teşkilatı Radyasyondan Korunma ve RAA bölümünün Rus uzmanlar ile birlikte yeni çözüm önerileri ürettiğini ifade etti.

 

Kongre özel oturumunun açılışında Rosatom Genel Konsey Başkan Yardımcısı Sergey Baranovskiy etkinlik hakkında şunları söyledi: “AtomEco, Rus ve yabancı ülkelerden uzmanların atom enerji tesislerinin yaşam döngüsünün son evresine ait konuların tartışıldığı geleneksel bir platformdur. Nükleer ve radyasyon güvenliği (NRG) programında birçok federal organın katılım sağlamış olması bu konunun öneminin altını çizmektedir.”

 

Rosatom Genel Müdürü Sergey Kirienko da, NRG programı sonuçları hakkında izlenimlerini şu şekilde paylaştı: “Şu anda elde ettiğimiz başarı beraber çalışmamız sayesinde oldu. İlk Federal NRG programını sonlandırarak ikinci programa geçiyoruz. Bu programda maddelerin “kontrol edilen” statüsünden “güvenli” statüsüne alınması, sonrasında imha edilmesi ve tam teşekküllü bir altyapı kurulması hedeflenmektedir.

İkinci program 2030 yılına kadar geçerli olacak ve beşer senelik üç aşamaya ayrılacaktır.”

AtomEco-2015 çerçevesinde ayrıca; “Çevre koruma alanında mevzuat değişiklikleri: nükleer sanayide güncel sorular”, “Rosatom’un yerel kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile etkileşimi”, “NYA alanında yeni teknolojiler ve teknik çözümler” gibi konularda yuvarlak masa toplantıları yapıldı.

 

Akkuyu Nükleer AŞ Ekipman Direktörü Vladimir Çudin şunları ifade etti: “Türkiye’deki nükleer enerji gelişimi için önkoşul olarak gördüğümüz çevre koruma konuları bizim için çok büyük bir önem taşımaktadır. Şu an içerisinde Rusya’da geliştirilmiş ve yürürlükte olan yüksek standartlara uygun çevre koruma politikası bulunmaktadır. AtomEco-2015, atom enerjisinin çevre ile etkileşimini incelemek adına organize edilen uluslararası bir sahadır. Akkuyu Nükleer AŞ temsilcileri nükleer enerji konularında bilgi alışverişini sağlayan bu tür etkinliklere katılmaya özen göstermektedir”.

 

AtomEco programına RAA ve NYA işleme konularında uzmanlaşmış, RosAtom Enstitü ve kuruluşlarında faaliyet gösteren profesyoneller katılım sağladı.

 

Kongreye Japonya, İsviçre, Slovakya, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Belçika ve İsveç’ten yabancı şirketlerin temsilcileri katıldı. Fuar alanında ise Rus ve yabancı şirketler kullanılmış nükleer yakıtın yeniden işlenme alanında en yeni teknoloji ve ekipmanlarını sundu.

 

AtomEco-2015’e 16 ülkeden 600 kişiden fazla kişi kayıt oldu. Onlarca Rus ve yabancı firmalar fuar alanında teknolojilerini sundu. 8. Uluslararası Kongre Moskova’da Uluslararası Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinliği Rosatom organize etti.

 

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi