Nuckids-stpetersburg
Uluslararası Çocuk Sanat Projesi NucKids çerçevesinde St. Petersburg’un en önemli tiyatrolarından birinde “Rutherford’a sor” isimli müzikalin galası yapıldı. Müzikalde Rusya, Vietnam, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki nükleer sektör çalışanlarının çocukları rol aldı.

        

Nuclear Kids Projesi yedi yaşında. Her yıl düzenlenen etkinlik çerçevesinde  farklı ülkelerin nükleer sektör çalışanlarının çocukları bir araya geliyor. Proje, farklı dil ve kültürdeki çocuklar arasında kaynaşma ve dostluğun oluştuğu, çocukların yeteneklerini geliştirdiği bir platform haline geldi. Projeye katılabilmek için farklı yerlerde düzenlenen elemelere 1-- 16 yaş arası 450’nin üzerinde çocuk katıldı. Projeye katılmak üzere seçilen yetenekli genç oyuncular, St. Petersburg’a yakın Finlandiya Körfezi’nde bulunan bir otelde, müzikale hazırlık çerçevesinde çok sayıda prova yaptı.

           Türkiye’den gelen çocuk grubundan Melisa Kaboğlu galadan önce “Projedeki tüm çocuklar ile arkadaş olduk. Çocuklar farklı ülkelerden katılıyor. Her gün prova yapıyoruz. Çok erken kalkıyor ve gece geç saatlere kadar sahnede hazırlık yapıyoruz. Çok mutluyuz ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyoruz. Provaların dışında bizim için düzenlenen gezilere katılıyoruz. Çok heyecan verici” şeklinde konuştu.

         Gösteri için hazırlıklar bir aydan daha kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor. Hazırlık sırasında günlük provalarda herkes çok sıkı bir şekilde ve özverili çalışıyor. Daha önce birbirini tanımayan 70 çocuk, tiyatro sahnesinde bir araya gelip, sıkı çalışma sonucunda renkli bir müzik şov ortaya çıkartıyor. Genç oyuncular hazırladıkları şovu farklı şehirlerde izleyicilere sunuyor. Her bir müzikal için ayrı senaryo hazırlanıyor. Bu sene müzikalin konusu olarak, ileride ünlü bir bilim adamı olacak olan İgor isimli bir çocuğun hikayesi seçildi. Gösteri esnasında, çocuğun hayatta karşılaştığı zorluklar ve sonunda çocuğun kendi hayatındaki yolunu bulması anlatılıyor.

         Nuclear Kids Projesi’nin konsept yaratıcısı olan Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un İletişim Bölümü Müdürü Sergey Novikov,  “Bu sene Rus nükleer sektörü 70. yıldönümünü kutluyor. Nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanılmasında ilk adımın atılmasında büyük emeği olan İgor Kurchatov’un öz geçmişi bu sene hazırladığımız müzikalin konusu oldu. Senarist, dünyaca ünlü bilim adamının özgeçmişinden yola çıkarak güzel bir müzikal senaryosu hazırladı. Gösteride dostluk, anne-baba ile olan ilişkiler, meslek arayışı gibi önemli konulara yer verilmiş ki, hem sahnedeki çocuklar hem izleyici olarak katılan gençler için, meslek seçimi çok önemli bir konudur. En önemlisi ise gösteride, belirlenen hedefe nasıl ulaşılır sorusuna cevap var” ifadelerini kullandı.

         Sahnede renkli dekorasyon, ışıklandırma, müzik, koreografi ve vokal vardı. Çocuklar,  yapımcı, koreograf, vokal hocaları, oyunculuk sanatı, sahne konuşma hocaları gibi bir çok  tecrübeli uzmanlardan oluşan grup tarafından hazırlandı.

          Alexandrinsky Tiyatrosu’nun (A.S. Puşkin Rusya Devlet Akademik Drama Tiyatrosu) yeni sahnesi kapalı gişe oynuyor. Burada müzikalin galası yapıldı ve tek gösteri oldu. Daha sonra genç oyuncular, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için referans santral olarak belirlenen Novovoronej NGS-2’nin bulunduğu Novovoronej şehrine gidecek. 5 Ağustos’ta müzikal,  Rus nükleer teknolojisine göre inşa edilen Paks NGS’nin bulunduğu uydu şehir Paks’ta gösterilecek. 8 Ağustos’ta ise çocuklar Çek Cumhuriyeti’nin  České Budějovice şehrinde seyircilerin karşısına çıkacak. Son olarak seyirciler, Rusya’nın başkenti Moskova’da 13 ve 14 Ağustos tarihlerinde «Et Cetera» Tiyatrosu’nun sahnesinde 2015 tiyatro gösterisini izleyecek.

         Akkuyu Nükleer, NucKids Projesi çerçevesinde etkinliklerin düzenlenmesine destek sağlamaktadır. Şirket 4 yıldır, Türkiye Cumhuriyeti’nden çocukların NucKids Projesi’nde yer almalarına olanak tanımaktadır. Proje, Rusya ve diğer ülkelerde nükleer sektör çalışanlarının çocukları arasında arkadaşlıkların kurulması, çocuk sanatı ve kültürel kaynaşmanın gelişmesini sağlıyor.

Proje yaratıcısı Rosatom’dur ve proje Rosatom Bilgi Bölümü tarafından yürütülmektedir.

 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi