Öğrencilerin Park Gezisi
MEPhI’de eğitim gören Türk öğrenciler Kolomenskoe Parkı’nda gönüllerince eğlendi

 

Türk-Rus Eğitim ve Kültür Merkezi ile ortak olarak yürütülen Akkuyu NGS Projesi için personel yetiştirilmesi programı çerçevesinde Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler Moskova Nehri kıyısındaki Kolomenskoe Parkı’nda stress attı.

 

Eğitim programı hakkında bilgi veren Akkuyu Nükleer İnsan Kaynakları Direktörü Farah İsmailova şöyle konuştu: “Türkiye’nin ilk nükleer santrali için kalifiye uzmanların yetiştirilmesi konusuna büyük önem veriyoruz. Biz öğrencilerin başarılarını teşvik etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede, geçtiğimiz mart ayında 4 başarılı öğrencimizi II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nde katılımcılarla ve medya ile buluşturduk. Yine nisan ayında 2 öğrencimizi Akkuyu NGS deniz hidroteknik yapılarının temel atma töreninde misafir ettik. Tabii ki öğrenciler için eğitim önceliğimiz, ama biz aynı zamanda öğrencilerin farklı etkinliklere katılmasına da istiyoruz. Böylelikle hem proje ile bir bağ kursunlar hem de Rusya’ya daha iyi bir şekilde uyum sağlasınlar.”

Türk-Rus Eğitim ve Kültür Merkezi’nden Abdurrahman İçyer ise şunları söyledi: “Biz Türkiye’den gelen öğrencilerin çeşitli etkinliklere katılmasına çalışıyoruz, çünkü bu onların Rusçayı daha çabuk öğrenmelerini sağlıyor. Akkuyu NGS Projesi ile ilgili olarak eğitim gören öğrencilerin Kolomenskoe’ye Rusya’dan arkadaşları ile gelmeleri bizi mutlu ediyor. Türk öğrenciler arkadaş ortamında dil pratiklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.”

Akkuyu Nükleer Öğrenci Grup Koordinatörü Mazakhir Vakhabov de benzer programların Türkiye’den gelen öğrencilerin Rus kültürünü daha iyi anlamasına imkan verdiğini kaydetti.

 

MEPhI ikinci sınıf öğrencisi Abdullah Kasal park gezisi ile ilgili izlenimlerini şu sözlerle ifade etti:  “Doğada düzenlenen etkinliklere katılmak bize iyi geliyor. Türkiye’de de doğa ile bütünleşmek için sık sık parklara gidiyoruz vardır.” Muhammet Çetinkaya da parkın çok güzel olduğunu belirterek, yeni yerler keşfetmenin kendisini mutlu ettiğini anlattı.

Birinci ve ikinci sınıf öğrencileri parkta  mangal yapmayı ihmal etmediler. Türk öğrenciler Rus arkadaşları ile hazırladıkları ızgaraları afiyetle yediler. Daha sonra öğrenciler birlikte tavla, futbol, voleybol oynadı ve bisiklet turu yaptı.

 

Akkuyu Nükleer, Türk öğrencilerin eğitim sürecinde çok yönlü gelişim için gerekli ortamı hazırlamaktadır. 2014 yılında Türk öğrencilerden oluşan beş grup Rusya’daki Kalininskaya Nükleer Güç Santrali’ni ziyaret etti. Türk öğrenciler, Rusya’nın nükleer enerji mühendisliği alanındaki ileri teknolojilerini de yerinde görme imkanı buldu. Geçtiğimiz nisan ayında Türk öğrencileri,  Mashinostroitelniy Zavod Şirketi’ne (Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un nükleer yakıt çevrimi şirketi olan “TVEL”in alt şirketi) bir ziyaret gerçekleştirdi. Şirket, sadece Rusya Federasyonu sınırları içerisinde değil, aynı zamanda yurtdışındaki nükleer reaktörler için de yakıt temin eden en büyük Rus yakıt üreticisidir.