Akkuyu Haberleri
 

20.11.2015   

 

Rusya’da eğitim gören Türk öğrencileri bölgesel rugby yarışmalarına katıldı 

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, dersten arta kalan zamanlarında rugby ile uğraşıyor.  

 

Devamı19.11.2015  

 

Akkuyu NGS Projesi’nin ‘nükleer ve radyasyon güvenliği’ anlatıldı 

 

Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği (RADKOR) tarafından düzenlenen “1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi” başladı. 21 Kasım’a kadar Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde devam edecek Kongreye, kanun yapıcılar, uygulayıcılar, tedarikçiler ve konunun uzmanı akademisyenler katılıyor.  

 

Devamı


 

17.11.2015 

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri İngilizce becerilerini geliştiriyorlar

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, İngilizce becerilerini geliştiriyorlar.  

 

Devamı


  

11.11.2015

 

“Akkuyu NGS Deniz Hidroteknik Yapıları” konulu çalışma toplantısı Moskova’da yapıldı 

 

Akkuyu Nükleer AŞ’nin Moskova Temsilciliğinde, Akkuyu NGS Projesi kapsamında deniz hidroteknik yapılarının (DHTY) inşaatına ilişkin toplantı düzenlendi.  


Devamı11.11.2015

 

Akkuyu Nükleer temsilcisi “AtomEco-2015”e katılım sağladı

 

Moskova’da 8. Uluslararası Ekoloji Kongresi’nin açılışı yapıldı. Kongrede nükleer sanayi programlarının gerçekleştirilmesi kapsamında radyoaktif atıklar (RAA) ve nükleer yakıt atıklar (NYA) konularına ilişkin çözüm önerileri konuşuldu.

 

Devamı10.11.2015

  

Akkuyu kapılarını Fas’a açtı

 

Nükleer enerjiye geçmeye hazırlanan ülkelerin başında gelen Fas’ın Ulusal İçme Suyu ve Elektrik Ofisi (ONEE) yetkilileri, Rus nükleer teknolojisi hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde nasıl uygulandığını incelemek üzere Türkiye’ye dört günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. 

 

Devamı


 

09.11.2015

 

Akkuyu NGS'nin yıllık saha hazırlığı planı 2015 yılı sonuna kadar tamamlanacak

 

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS’nin inşaat çalışmaları kapsamında Aksaz Koyu dolgu işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Koy alanında şu ana kadar sahanın ariyet alanından çıkarılmış yaklaşık olarak 507 bin metreküp toprak işlendi. 


Devamı06.11.2015

 

1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi Ankara’da gerçekleştirilecek


Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği (RADKOR) tarafından düzenlenen “1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi” 19-21 Kasım tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde gerçekleştirilecek. Kanun yapıcılar, uygulayıcılar, tedarikçiler ve konunun uzmanı akademisyenlerin katılacağı kongrede, Akkuyu Nükleer AŞ Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile İlişkiler Koordinasyon Bölüm Müdürü Rolf Janke de bir sunum gerçekleştirecek. 


Devamı05.11.2015

 

Türk öğrenciler St. Petersburg’da dil eğitimine başladılar

 

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak ve daha sonra Akkuyu Nükleer Santrali’nde görevlendirilmek üzere seçilen 30 Türk öğrenci St. Petersburg’a gitti. Öğrenciler St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SpbPDÜ) “Nükleer santraller: tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında eğitim görecekler. 


Devamı04.11.2015

 

Enerji Bakanı Alaboyun Akkuyu NGS sahasında incelemelerde bulundu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat sahasında incelemelerde bulundu. Akkuyu NGS Projesi’nin Türkiye için bir model olacağını belirten Alaboyun, “Bu model belki de Türkiye’deki nükleer enerji algısını pozitife dönüştürecek. Dolayısıyla bu proje son derece önemli” dedi. 

 

Devamı


 

02.11.2015

 

Akkuyu NGS Projesi yerli yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor


Mersin-Akkuyu'da inşa edilecek Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yerli yatırımcılar için birçok fırsat sunduğuna dikkat çeken Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, 460'tan fazla Türk şirketinin projede çalışmak istediğini söyledi. 

 

Devamı


 

30.10.2015

 

NRNU MEPhI Türk öğrencileri Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldılar


Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenen ilk Rus-Türk Dostluk Festivaline katıldılar. Etkinlik, Akkuyu Nükleer AŞ desteği ile MEPhI Birliği Uluslararası Dostluk Kulübü tarafından organize edildi.

 

Devamı


 

 29.10.2015

 

Türk öğrenciler Rusya'daki Kalinin NGS’yi ziyaret ettiler

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören 2. sınıf Türk öğrencilerden oluşan bir grup Rusya’nın Tver ilindeki Kalinin NGS’yi ziyaret etti. Öğrenciler nükleer santralin arazisinde ve eğitim biriminde (UTP) incelemelerde bulundular. Geziyi Akkuyu Nükleer AŞ organize etti.

 

Devamı


 

23.10.2015

 

NRNU MEPhI öğrencileri Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılacaklar

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, bu yıl 29 Ekim tarihinde kutlanan Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle düzenlenecek Rus-Türk Dostluk Festivali konserine katılacaklar.

 

Devamı 


  

22.10.2015

 

Akkuyu Nükleer temsilcisi AtomEco-2015 Uluslararası Çevre Forumuna katılacak


“AtomEco-2015 VIII. Uluslararası Fuarı ve Konferansı” Moskova'da düzenlenecek. Etkinliğin ana hedefi, radyoaktif atık (RAA) ve kullanılmış nükleer yakıt (KNY) yönetimi konusunda nükleer sektöründe alınan programların uygulanmasına ilişkin hususların görüşülmesi olarak belirlendi. 

 

Devamı


 

 21.10.2015

 

Akkuyu NGS, "En prestijli yatırım projesi" seçildi


Cumhuriyet tarihinin en büyük enerji projesi olan Akkuyu NGS, Business Challenge 2015 yarışmasının "En prestijli yatırım projesi" kategorisinde birinci oldu. 

 

Devamı


 

12.10.2015

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görecek beşinci öğrenci grubu Rusya'da 


Akkuyu NGS'de istihdam edilmek üzere uzman yetiştirme programı kapsamında eğitim görecek 78 kişilik yeni (beşinci) öğrenci grubu Rusya'ya gitti.  48 öğrenci Obninsk (Kaluga ili, Rusya) şehrinde bulunan MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsü Hazırlık Fakültesinde (INPE NRNU MEPhI), kalan 38 öğrenci ise St. Petersburg'daki Politeknik Devlet Üniversitesinde (SPbPU) eğitim alacak. 

 

Devamı


  

11.10.2015

 

Basın Açıklaması


Enerji Bakanlığı: “Proje planlandığı gibi devam ediyor”


Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında “Akkuyu Nükleer Santral Projesine” ilişkin spekülatif haberlerin yer alması üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. 

 

Devamı


 

 09.10.2015

 

Enerji Bakanı Alaboyun, Türk mühendislik öğrencilerini Rusya’ya uğurladı


Akkuyu Nükleer tarafından başlatılan eğitim programı çerçevesinde Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun tarafından Rusya’ya uğurlandı. Türkiye’nin kalkınması için nükleer santrale ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Alaboyun, “İnşallah eğitiminizi başarıyla tamamlayıp Türkiye'nin ilk nükleer santralinde mühendis olarak çalışacaksınız” dedi.

 

Devamı 


 

09.10.2015

 

5. Dönem Türk öğrencileri kokteylle uğurlandı


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında nükleer enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almak üzere Rusya’ya gidecek Türk öğrenciler için Ankara Rus-Türk Dostluk Evi’nde bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle Akkuyu Nükleer’in üst düzey yöneticileri, Rusya Büyükelçiliği temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı. 

 

Devamı


 

09.10.2015

 

Basın Açıklaması


Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Rus ordusunun Suriye’deki aktif tavrını ve Rus savaş uçaklarının Türk hava sahası ihlali olaylarına yorum getirirken, Akkuyu NGS Projesinin de anıldığı bazı politik renkler taşıyan açıklamalarda bulunmuştur. 

 

Devamı


 

08.10.2015

 

Samsun’un mülki amirleri Akkuyu Nükleer Stratejik Seminerinin katılımcılarını selamladı


Akkuyu Nükleer, iç çalışma süreçlerinin analizi ve stratejik amaçların belirlenmesi amacıyla strateji semineri düzenledi. Seminere, Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov ile şirketin üst ve orta düzey yöneticileri katıldı.

 

Devamı


  

08.10.2015

 

Türk şirketler ATOMEX-2015 Uluslararası Nükleer Sektör Tedarikçiler Zirvesi’ne katılacak

 

ATOMEX-2015 VII. Uluslararası Nükleer Sektör Tedarikçiler Zirvesi, 13-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenecek. Zirve, tedarikçiler için nükleer sektör müşterileri ile diyalog imkanlarını sunan önemli bir iletişim platformu. Yeni iş ilişkilerinin kurulmasını amaçlayan etkinlik kapsamında yenilikçi ürün ve hizmetlerin tanıtımı da gerçekleştiriliyor. 

 

Devamı


 

02.10.2015

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri Kalinin NGS’yi ziyaret etti


Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında Türkiye’den gelerek Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören 2. sınıf öğrencileri Kalinin NGS’yi (Udomlya şehri, Tver ili, Rusya) ziyaret etti.

 

Devamı


 

29.09.2015

 

Akkuyu Nükleer yeni eğitim-öğretim yılının başlangıcında öğrencileri unutmadı


Akkuyu Nükleer, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde de Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerini yalnız bırakmadı. Akkuyu Nükleer tarafından düzenlenen “Okula Dönüş” etkinliği çerçevesinde 240 öğrenciye okul forması dağıtıldı.

 

Devamı


 

29.09.2015

 

“2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olmasını hedefliyoruz”

 

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Akkuyu NGS Projesi’nin 100 yıllık bir proje olduğunu belirterek, “Biz Türkiye’nin ekonomisine ve yaptığı reformlara güveniyoruz. nihai hedefimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 yılında Türkiye’nin nükleer ülkesi olması” dedi. 

 

Devamı


  

25.09.2015

 

Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen sergide Türk öğrenciler çalışıyor


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “Nükleer sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda devam ediyor. NRNU MEPhI’de Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili program kapsamında eğitim gören Türk öğrenciler etkinliğe doğrudan katılım sağlıyor.

 

Devamı


 

18.09.2015

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri “Türkiye’de NGS projesinin özellikleri” seminerine katıldılar


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda “Nükleer sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi devam ediyor. Sergi merkezinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

Devamı


 

18.09.2015

 

Türk öğrenciler Rusya’da eğitim için hazırlar


2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Rusya’da nükleer enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almaya başlayacak Türk öğrenciler tüm hazırlıklarını tamamladı. Toplam 78 öğrenci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenecek bilgilendirme ve oryantasyon programına katıldıktan sonra Ekim ayında Rusya’ya gidecek. 

 

Devamı--


 

15.09.2015

 

NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri “Türkiye’de NGS projesinin özellikleri” konulu bilgilendirme seminerine katılacak


Rusya nükleer sektörünün 70. yıldönümü münasebetiyle Moskova’nın merkezinde bulunan Manezh Merkezi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Nükleer Sektörünün 70. Yıldönümü: Başarının Zincirleme Reaksiyonu” kültürel ve tarihsel sergisi devam ediyor. Bir aylık süre zarfında sergi merkezinde lise ve üniversite öğrencileri, çocuklar ve yetişkinler için çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi planlanıyor.

 

Devamı
Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Titov, 2. IEI Türkiye Enerji Konferansı’nda sunum yaptı

14.09.2015

Akkuyu Nükleer Operasyon Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, santralin ekipman tedarikinin yüzde 60’ının Rus, geri kalan kısmının ise Türk şirketler tarafından gerçekleştirileceğini belirterek, “Türk şirketler inşaat konusunda çok yetkin. Dolayısıyla proje inşaatının yüzde 90’ı Türk inşaat firmaları tarafından yapılacak” dedi.

DevamıTürkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı’na “Akkuyu NGS” damgası

07.09.2015

G- 20 (Gelişmiş 20 Ülke) bünyesinde çalışan B-20 (Business – 20) Türkiye Konferansı 3-6 Eylül tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi. Konferans kapsamında düzenlenen “Türkiye-Rusya Yuvarlak Masa Toplantısı”nda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nin iki ülke ilişkilerine yaptığı olumlu etkiye vurgu yapıldı.

DevamıAkkuyu NGS’nin deniz yapıları inşası hızla devam ediyor

07.09.2015

Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ilk aşaması olan deniz yapılarının inşasına ilişkin çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

DevamıBasın Açıklaması 

03.09.2015

03-05/09/2015 tarihlerinde bazı basın-yayın kuruluşlarında, % 100 Rus Sermayeli ama hukuken Türk Şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş’ye yönelik, kamuoyunu yanıltıcı iddialara ilişkin haberlerin yer alması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur.

DevamıBasın Açıklaması 

03.09.2015

Eski bir çalışanımızın bazı basın organlarına verdiği gerçekdışı beyanlar nedeniyle, Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. 

Devamı 

 


Tatili biten MEPhI’nin Türk öğrencileri Rusya’ya döndü

02.09.2015

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı çerçevesinde Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler için yeni eğitim yılı başladı.

Devam 

 


 

Türk tedarikçiler dünya genelindeki yatırımlarından pay alabilirler

 25.08.2015

 Akkuyu Nükleer A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi Yöneticisi Eyüp Lütfi Sarıcı, Akkuyu NGS’de faaliyet gösterecek Türk tedarikçilerin Rusya’nın dünya genelindeki yatırımlarından da pay alabileceğine dikkat çekti. 

Devamı 
MEPhl’de okuyan Türk öğrenciler, İTÜ’deki araştırma reaktörünü inceledi

25.08.2015

Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi alan ve yaz tatili nedeniyle Türkiye’de bulunan öğrenciler, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bulunan TRIGA Mark-II Reaktörü’ne teknik bir gezi gerçekleştirdiler. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen teknik geziye 60 öğrenci katıldı. 

DevamıTürk öğrenciler “MEPhI – Kullanım Kılavuzu” interaktif yarışma programına katılacaklar


20.08.2015

Akkuyu NGS için uzmanların hazırlanması programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, “MEPhI – Kullanım Kılavuzu” interaktif yarışma programına katılacaklar. Ayrıca etkinliğe Vietnam’dan gelen öğrenciler de dahil olacak.

Devamı
Atom enerjisinin barışçıl kullanımı alanında işbirliğine dair Rusya ve Meksika arasındaki hükümetler arası anlaşma yürürlüğe girdi

18.08.2015

2013 yılının Aralık ayında Rusya Federasyonu ve Meksika hükümetleri arasında atom enerjisinin barışçıl kullanımı alanında işbirliğine dair anlaşma imzalanmıştı.

Devamı

 


 

Yatırımcının tercihi enerji

13.08.2015 

Küresel dalgalanmalara rağmen Türkiye, uluslararası doğrudan yatırımların gözdesi. Bu yılın ilk yarısında 4 milyar 356 milyon dolar yatırım gelirken, yabancı ağırlıklı enerji, sanayi, tarım ve hizmet sektörlerine odaklandı. Akkuyu Nükleer Santrali için ocakta Rusya'dan gelen 735 milyon dolarlık sermaye girişi söz konusu dönemde tek ülkeden yapılan en büyük yatırım oldu.

Devamı

 


 

Türkiye’den gelen çocuklar Moskova’daki tiyatro meydanında gösteri yapacaklar

 10.08.2015

Rosatom’un “Nuclear Kids 2015” projesi kapsamında hazırlanan “Rezerford’a Sor” müzikalinin galası Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak. Gösteriye Türkiye, Rusya, Beyaz Rusya, Macaristan, Vietnam, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti olmak üzere yedi ülkeden 70 çocuk katılacak. Çocuklar, 11 ile 16 yaş arası 450’nin üzerinde aday içerisinden bölgesel düzeyde yapılan seçimle belirlendi. Genç yetenekleri deneyimli eğitmenler, koreograflar çalıştırdı. Bu ortak çalışmanın sonucunda ise “Rezerford’a Sor” isimli müzikal gösterisi hazırlandı.

Devamı
Türk kamu personeli Novovoronej NPP-2’yi ziyaret etti

06.08.2015

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) kurulacağı Mersin’de görev yapan devlet memurlarından oluşan Türk heyeti, Akkuyu NGS için referans teşkil eden Novovoronej NPP-2’nin (NV NPP-2) şantiyesini ziyaret etti. Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer’in başkanlığındaki heyete Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Hayvancılık Bölge Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) çalışanları katıldı. 

Devamı

 Akkuyu NGS, yerli tedarikçileri “satın alma süreçleri” konusunda bilgilendirdi

 05.08.2015

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi çerçevesinde satın alınacak mal ve hizmetler konusunda Mersin’de farkındalık yaratma semineri düzenlendi. Çukurova Bölgesi’nde ekipman-malzeme tedarikçisi ve üreticisi olarak faaliyet gösteren şirketlerin temsilcilerinin katıldığı seminerde, Akkuyu Nükleer A.Ş yetkilileri tarafından potansiyel tedarikçilerin seçim kriterleri hakkında kapsamlı bilgi verildi. 

Devamı
Akkuyu Nükleer çalışanlarının çocukları  St. Petersburg’da sergilenen müzikalde yer aldı               

29.07.2015

Uluslararası Çocuk Sanat Projesi NucKids çerçevesinde St. Petersburg’un en önemli tiyatrolarından birinde “Rutherford’a sor” isimli müzikalin galası yapıldı. Müzikalde Rusya, Vietnam, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki nükleer sektör çalışanlarının çocukları rol aldı.

Devamı


 


Nükleer bilim yüksek teknolojiye erişmek için fırsattır

29.07.2015

Rus Devlet Şirketi Rosatom Merkezi Mesleki Gelişim Enstitüsü (CICE&T) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vladimir Artisyuk, Türkiye'nin, nükleer güç santraliyle beraber ulusal enerji teknolojisinde önemli bir adım atacağını belirterek, nükleer bilimin yüksek teknolojiye erişmek için fırsat olduğunu söyledi.

Devamı


 

Akkuyu çalışanlarının çocukları St. Petersburg sahnesinde

29.07.2015

Rusya'nın St. Petersburg kentinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali çalışanlarının çocuklarının da yer aldığı "Rezerford'a Sor" müzikali sergilendi.

Devamı

 


 


Türkiye nükleer sanayi işgücü eğitiminde ilk adımı attı

24.07.2015

Türkiye nükleer sanayi işgücü eğitiminde ilk adımı attı. Rus Devlet Nükleer Şirketi ve Akkuyu Nükleer A.Ş’nin bağlı bulunduğu Rosatom ile olası işbirliği için çalışma başlatıldı. 

Devamı 

 Akkuyu için en modern teknoloji kullanılıyor

22.07.2015

BRICS ülkelerinin 200 milyar dolarlık rezervine dikkat çeken Karlov, Batı'ya bağımlı olmayan finansal kurumlar oluşturulması gerektiğini söyledi. Karlov, Akkuyu için ise, "En modern teknoloji kullanılıyor" dedi.

Devamı 
Akkuyu Nükleer her türlü doğal afet öngörülerek tasarlanıyor

20.07.2015

Akkuyu NGS Sahası’nın yakın çevresindeki ormanlık alanda büyük çaplı bir yangın meydana geldi, yaklaşık 250 hektar alan yangından etkilendi. 

Devamı 
Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin'in ileri gelenlerini ağırladı

 13.07.2015

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov’un ev sahipliğinde Mersin’de düzenlenen iftar yemeğinde şehrin yönetiminde söz sahibi olan isimler ağırlandı.  

Devamı  

Akkuyu İftar Sofrası Gülnarlıları bir araya getirdi

13.07.2015

Akkuyu Nükleer tarafından geleneksel olarak her yıl Ramazan ayında düzenlenen iftar sofraları bu kez Gülnarlıları ağırladı.

Devamı 
Akkuyu Nükleer, Ramazan bereketini Gülnarlılarla paylaştı

13.07.2015

Akkuyu Nükleer tarafından  geleneksel  olarak her yıl Ramazan ayında düzenlenen  iftar sofraları bu kez Gülnarlıları ağırladı. İftarda  bin 500’ün üzerinde Gülnarlı  vardı. 

Devamı  


Akkuyu çalışanları Büyükeceli halkı ile iftarda bir araya geldi 

09.07.2015

Mersin’de kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali çalışanları, geleneksel iftar yemeğinde Büyükeceli halkı ile bir araya geldi.

Devamı 

 


 

Akkuyu çalışanları Büyükeceli halkı ile iftar sofrasında buluştu 

09.07.2015

Akkuyu’da çalışan Türk ve Rus personel ile Büyükeceli sakinlerinden oluşan 500’ü aşkın davetli, kurulan iftar sofrasında hep beraber iftar yaptı.

Devamı 


 


Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Titov, Arjantin'de Akkuyu'yu anlattı

07.07.2015

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Arjantin’de gerçekleştirilen ileri Rus nükleer teknolojilerini konu alan seminere katıldı. Seminerde, Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un uluslararası piyasadaki rekabet üstünlüğü, nükleer santrallerin inşaatına ilişkin kapsamlı teklif paketleri, nükleer santrallerin inşaat ve mühendislik alanlarında olduğu gibi, finansmanı konusunda da getirilen yeni çözüm önerileri gibi konular ele alındı. 

Devamı


 


Türk nükleer mühendislik öğrencileri için yaz tatili başladı

07.07.2015

Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik uzman yetiştirme programı çerçevesinde, Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi NRNU MEPHI’de eğitim alan Türk öğrenciler, eğitim-öğretim yılını tamamlayarak tatil için memleketlerine döndü.

DevamıTürk çocuklar Nuclear Kids’de

06.07.2015

Uluslararası Yaratıcılık Projesi “Nuclear Kids” yedinci yılında dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli çocukları bir araya getiriyor. Projeye bu sene Beyaz Rusya, Rusya, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan, Vietnam, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti’nden toplam 70 çocuk katılıyor. 

Devamı
Akkuyu Nükleer Brezilya’da düzenlenen  nükleer enerji seminerine katıldı

02.07.2015

Brezilya, modern Rus nükleer teknolojisini konu alan seminere evsahipliği yaptı. Seminerde Akkuyu Nükleer A.Ş. Operasyon Destekten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov da “BOO modeline göre Akkuyu NGS Projesi” başlıklı bir sunum yaptı.

DevamıAkkuyu Nükleer Santral Projesi’nin deniz hidroteknik yapıları ile ilgili sözleşme imzalandı

02.07.2015

Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin deniz hidroteknik yapıları ile ilgili sözleşme imzalandı. Böylece santral projesinin en önemli aşamalarından birine start verildi.

DevamıTemelin Nükleer Güç Santrali kapılarını AA'ya açtı

28.06.2015

Nükleer alanda Türkiye için de "model ülke" konumundaki Çeklerin başarısının sembolü, Temelin Güç Santrali, kapılarını AA'ya açtı. 

Devamı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Akkuyu Nükleer A.Ş’ye 36 aylığına üretim ön lisansı verdi

26.06.2015

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Akkuyu Nükleer A.Ş’ye 36 aylığına üretim ön lisansı verdi.

Devamı
Akkuyu’ya 36 aylık ön lisans

26.06.2015

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, alınan kurul kararı doğrultusunda Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin kurulmaı amacıyla Akkuyu Nükleer A.Ş.'ye 36 süreli önlisans verildiğini açıkladı.

Devamı

 


 

Türk Nükleer Mühendislik  öğrencileri dünyanın ilk nükleer santralinde 

22.06.2015

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret etti. 

Devamı

 


 


Akkuyu'da çalışacak öğrenciler Rusya'da 

22.06.2015

Akkuyu'da çalışacak öğrenciler Rusya'da Rusya'nın inşa ettiği nükleer enerji santrallerinde kullanılan yakıtın üretim yapıldığı Moskova'daki fabrikada kapılarını Türk öğrenciler ve Anadolu Ajansına açtı. 

DevamıÖzyeğin: "Koalisyon hükümeti de olsa Rusya ile ortak projeler devam etmeli"

19.06.2015

Rusya’da önemli yatırımları bulunan FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türkiye’de koalisyon hükümeti olsa da Rusya ile ortak projelerin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini söyledi.

Devamı


 

Akkuyu Nükleer, Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezleri Yıllık Toplantısı'nda 

17.06.2015

Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezleri (İTsAE) yöneticileri yıllık toplantısı Rusya’nın Repino şehrinde yapılacak. Toplantıya Akkuyu Nükleer’i temsilen Halkla İlişkiler ve Reklam Bölümü Müdürü Zara İbrahimzade ve Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı katılacaklar.

DevamıMEPhI’de eğitim gören Türk öğrenciler Kolomenskoe Parkı’nda gönüllerince eğlendi


15.06.2015

Türk-Rus Eğitim ve Kültür Merkezi ile ortak olarak yürütülen Akkuyu NGS Projesi için personel yetiştirilmesi programı çerçevesinde Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler Moskova Nehri kıyısındaki Kolomenskoe Parkı’nda stress attı.

Devamı
Rusya ile Bakü'de enerji görüşmesi

14.06.2015

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakü`de enerji anlaşmalarını ele aldı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali inşası dahil olmak üzere iki ülke arasındaki enerji anlaşmalarını konuştuklarını açıkladı.

Devamı


 

Akkuyu 2016'da vitrine çıkacak

08.06.2015

Ruslar, Akkuyu Nükleer Santrali'ne ortak alacak. Şirketin Genel Müdürü Akhundov, "2016'da yüzde 49'u vitrine çıkarıyoruz" dedi.

Devamı


 

Rusya, Akkuyu’nun benzeri  'Novovoronej' santralini basına tanıttı

05.06.2015

1964 yılında inşa edilen Novovoronej nükleer santrali Su-Su enerji reaktörü (Water-Water Energetic Reactor) bakımından dünyanın ilk nükleer santrali. Mersin Akkuyu nükleer santralinin referansı olarak bilinen Rusya'nın Novovoronej nükleer santrali bünyesinde inşa edilen Novovoronej-2 santrali yabancı gazetecilere tanıtıldı.

DevamıNovovoronej Nükleer Santrali Başkanı: “Akkuyu’nun referansı biziz”

05.06.2015

Rusya’nın Novovoronej Nükleer Santrali Genel Müdürü Vladimir Povarov, Mersin Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralinin dünyanın en sağlam, modern ve güvenli santrali olacağı garantisini verdi. 

Devamı

 

 Devlet politikası iptal edilemez

04.06.2015

Enerji Bakanı Taner Yıldız, tartışma konusu olan Akkuyu nükleer santral anlaşmasının iptal edilmesinin mümkün olmadığını dile getirerek, 'O artık uluslararası anlaşmayla yapılmış bir devlet politikasıdır' şeklinde konuştu.

Devamı

 


 

Uluslararası ATOMEXPO-2015 Fuarı Moskova’da yapıldı

04.06.2015

Nükleer enerji sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan uluslararası ATOMEXPO-2015” Fuarı 7. kez Moskova’da  ziyaretçileri ile buluştu. 

Devamı


 

Kiriyenko: "Akkuyu Nükleer Santrali’nde işler yolunda"

02.06.2015

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Uluslararası 7. Nükleer Enerji Fuarı Atomexpo-2015 fuarına katılan Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko, Mersin Akkuyu nükleer santral projesi ile ilgili çalışmaların iyi gittiğini söyledi.

Devamı 

Mimar ve Mühendisler'den Akkuyu'ya "Teşekkür"

31.05.2015

Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Mimar ve Mühendisler Grubu 12. Olağan Genel Kurul toplantısını dün gerçekleştirdi. Çevre Bakanı İdris Güllüce’nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (MÜSİAD) Nail Olpak, milletvekilleri ve işadamları katıldı.

Devamı 


Akkuyu'dan Çek Cumhuriyeti'ne nükleer santral ziyareti 

28.05.2015

Akkuyu Sahası ve Mersin'de incelemeler yapan Çekler, bu kez Akkuyu Nükleer ve Türk gaztecilerden oluşan heyeti misafir etti. Türk gazeteciler yılda sadece bir kez gerçekleştirilen yakıt değişimini izleme şansı buldu.

Devamı
Rusya'da iş garantili nükleer eğitim yarışı sonuçlandı 

25.05.2015

Akkuyu Nükleer 6300 kişinin arasından 80 Türk öğrencinin seçimini tamamladı

Devamı 

Ürdün'de düzenlenen Uluslararası Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer konuşuldu

22.05.2015

Ürdün'ün evsahipliği yaptığı ve dünyanın en büyük enerji şirketlerinden 300’ün üzerinde temsilcinin katıldığı Uluslararası Enerji Zirvesi sona erdi.

Devamı
Nükleer Keban’a değil doğal gaza alternatif

07.05.2015

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer enerji Keban ve Atatürk hidroelektrik santrallerine karşı değil, doğalgaz santrallerine karşı bir alternatiftir" dedi. 

DevamıEnerji Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu sayesinde yılda 7.2 milyar dolar tasarruf yapılacağını söyledi

06.05.2015

Bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2015, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Açılış törenine Enerji Bakanı Taner Yıldız, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazicıoğlu, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel ve sektör temsilcileri katıldı.

Devamı
Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’de eğitim alan Türk öğrenciler makine üretim fabrikasını ziyaret ettiler

04.05.2015

Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (UANÜ MEPhI) Akkuyu Nükleer için eğitim programında okuyan Türk öğrenciler, Rosatom'un JSC "TVEL" yakıt şirketine ait Makine Üretim Fabrikasını ziyaret etti. 

Devamı

 


 

 

MEPHI’de eğitim gören Türk öğrenciler Rusya Fizik Olimpiyatlarında yer aldı 

28.04.2015

Akkuyu NGS için insan kaynakları yetiştirme programı çerçevesinde eğitim alan Türk öğrenciler Rusya Fizik Olimpiyatlarında yer aldı. Eğitim yarışması, kendi bilgilerini sergilemek üzere gelen Rusya’nın en güçlü öğrencilerini Rusya’nın Ulusal Nükleer Araştırma Üniversite’si MEPHI’de (“MEPHI”) bir araya getirdi.

Devamı

 


 

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'' Enerji Günü '' etkinliğinde  Akkuyu Nükleer projesi anlatıldı

28.04.2015

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Kulübü tarafından düzenlenen,”Enerji günü”etkinliğinde Akkuyu Nükleer projesi konuşuldu. 

Devamı

 


 

III. Ortadoğu ve Kuzey Afrika MENA Nükleer Endüstri Kongresine katıldık  

16.04.2015

III. Ortadoğu ve Kuzey Afrika MENA Nükleer Endüstri Kongresi 15-16 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. 

Devamı
Akkuyu'nun hidroteknik ihalesini Cengiz İnşaat kazandı

07.04.2015

Akkuyu Nükleer Santrali'nin deniz hidroteknik yapılarının "anahtar teslimi" projelendirilmesi ve inşası ihalesini Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ aldı.

Devamı
Doğrudan yabancı yatırımında aslan payı nükleerin

07.04.2015

Türkiye'ye Ocak ayında yapılan doğrudan yabancı yatırımda en büyük pay, 735 milyon dolar ile Akkuyu Nükleer Santrali'nin oldu. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'ndan derlenen verilere göre, bu yılın Ocak ayında Türkiye, toplamda 1 milyar 791 milyon dolar doğrudan yabancı yatırım çekti.

Devamı 

Rusya'da iş garantili nükleer eğitim yarışı

06.04.2015

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran öğrencilerin yazılı sınavı 4 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi.  

Devamı 

Akkuyu, Rus değil Türk projesi

06.04.2015

Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, HABERTÜRK’e yaptığı açıklamada, “Nükleer santral, bir Türkiye projesidir. Bu, bir Türk şirketi ve Türkiye’nin enerjisi için yapıyoruz” dedi.

Devamı
Nükleerde sınav heyecanı

04.04.2015

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çalışmak üzere Rusya'da eğitim almak isteyen 600 öğrenci için sınav yapıldı. 

Devamı
Akkuyu hidroteknik işinde 4 firma kaldı

04.04.2015

Akkuyu Nükleer AŞ.'nin deniz hidroteknik yapılarının 'anahtar teslimi' projelendirilmesi ve inşası ihalesinde 4 grupla pazarlık aşamasına geçildi. 

Devamı
Erdoğan : "Türkiye'nin nükleer ihtiyacı artıyor"

01.04.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin artan enerji ihtiyacı karşısında, bir yandan petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına hız verirken, diğer yandan da alternatif kaynakları harekete geçirdiklerini belirterek, hidroelektrik ve kömür kaynaklarını daha verimli değerlendirmek için bu yöndeki projeleri hzılandırdıklarını, nükleer enerji konusunda da adımların atıldığını anlatttı.

DevamıAkkuyu Santrali planlanandan önce hizmete girecek 

01.04.2015

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Fuad Akhundov, Mersin'de yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ünitelerinin, 7 yıldan daha önce hizmete gireceğini söyledi.

DevamıTürkiye ve Rusya ortak insan altyapısı için harekete geçti

01.04.2015

Türkiye ve Rusya, nükleer enerji teknolojilerinin yanı sıra diğer ileri teknoloji alanları için de insan kaynaklarının oluşturulmasına yönelik işbirliği yapmaya hazırlanıyor.

Devamı

 Türkiye ve Rusya ortak insan kaynakları programı yönetecek

01.04.2015

Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik nükleer uzman eğitim programı ile başlayan işbirliğinin diğer ileri teknoloji alanlarında da uygulanması kararlaştırıldı. 

DevamıYerhov: "Türk Akımı ve Akkuyu'da her şey yolunda" 

31.03.2015

Türk Akımı gaz boru hattı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali gibi Türkiye ile Rusya'yı bir araya getiren projelerin sürüncemede bırakıldığı ya da planlanandan daha geç gerçekleştirileceği yönünde basında çıkan iddiaları Sputnik'te değerlendiren Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Aleksey Yerhov, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

DevamıNükleer eğitime rekor başvuru : 5 bin 700 kişi

27.03.2015

İlgili bölümlerden üniversite öğrencilerinin başvurabileceği sınav için rekor başvuruya ulaşıldı. Başvuru sayısı bu yıl 5.700 oldu.

 DevamıAkkuyu'ya 57 kurumdan onay

25.03.2015

Akkuyu Nükleer Santrali için 2011'de verilen 3 bin sayfalık ÇED raporu onaylandı. Bakan İdris Güllüce, onay sonrasında inşaat sürecinin hızlanacağını açıkladı.

Devamı 

Akkuyu`da takvim içerisinde hareket etmeye çalışıyoruz

24.03.2015

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bizler vatandaşımızın beklediği hizmetlere devam edeceğiz. Hizmet odaklı olacağız ve kendi aramızdaki aile içi meseleyi de kendimiz çözmüş, halletmiş olacağız" dedi.

Devamı
Rusya'da nükleer eğitim fırsatı için son hafta

23.03.2015

Türkiye'den Rusya'ya burslu ve iş garantili nükleer eğitimi almak üzere seçilecek 80 öğrenci için başvuru süresi, bu hafta sona erecek.

Devamı

 Akkuyu tüyoları

22.03.2015

II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nde konuşan Akkuyu Nükleer Satın Alma Metodolojisi ve İhale Birimi Müdürü Valeriy Lobovich, Akkuyu Nükleer'in satın alma prensipleri ve tedarikçi seçme yöntemlerini açıkladı. 

Devamı 

Nükleer neferler göreve hazır

21.03.2015

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nde, Rusya'da eğitim gören öğrencilerden Coşkun Karadaş sunum yaptı. Karadaş, "Göreve hazırız. İlk Nükleer Santral da bize emanet" dedi.

DevamıAkkuyu'dan Türk firmalarına tüyolar

21.03.2015

Akkuyu Nükleer Santrali Projesinde tedarikçi olmak isteyen Türk firmalarına Akkuyu Satın Alma Müdürü aradıkları kriterler hakkında bilgi verdi. Buna göre kimya ve enerji sektöründe tecrübesi olan Türk firmaları Akkuyu ihalelerinde bir adım önde olacak. 

DevamıFuad Akhundov: "Akkuyu'yu planlanan tarihte tamamlayacağız" 

20.03.2015

'II. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nde konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş. CEO'su Fuad Akhundov, Akkuyu nükleer santral projesinin planlanan tarihte tamamlanacağını söyledi.

Devamı 

Santral 8 milyar dolar getirir

20.03.2015

Nükleer enerji İstanbul'da masaya yatırıldı. İSO Başkanı Bahçıvan, "İlk nükleer santral 7-8 milyar dolarlık yatırım doğuracaktır." dedi.

Devamı20.03.2015

Rosatom’dan Akkuyu için güvence

Rus Devlet Şirketi Rosatom’un  yurtdışı nükleer yatırımlarından sorumlu şirketi Rosatom Overeas Başkan Yardımcısı Milko Kovachev, Rus tasarımı nükleer santrallerin depremde yıkılmayacağını, 400 tonluk bir uçak çarpmasına bile dayanıklı olduğunu söyledi. Türkiye’de “deprem riski” olduğunu hatırlatan Milko Kovachev, “Bu santrallerde son teknoloji kullanılıyor.

Devamı


 

 

Rosatom'dan güvence: Rus yapımı reaktörler, depremde bile yıkılmaz

20.03.2015

Rosatom'un yurtdışı nükleer yatırımlarından sorumlu şirketi Rosatom Overeas Başkan Yardımcısı Kovachev, Rus tasarımı nükleer santrallerin depremde yıkılmayacağını, 400 tonluk bir uçak çarpmasına bile dayanıklı olduğunu söyledi. 

Devamı


TETAŞ nükleerde anlaşma için izin bekliyor

20.03.2015

TANAP ve Türk Akımı ile büyük atılım yapan Türkiye, nükleer enerjiye hazırlık aşamasında da çalışmalarına devam ediyor.

Devamı


19.03.2015

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Akhundov: “Akkuyu Projesi tam hızla yola devam ediyor”

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Rusya’nın Akkuyu nükleer santrali için bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık kaynak aktardığını belirterek, "Akkuyu projesi tam hızla yola devam ediyor. Yeterli finansal kaynağa sahibiz. Her iki ülkeden de projeye güçlü siyasal destek ve kararlılık var" dedi.

DevamıRusya'da eğitim gören Türk nükleer mühendislik öğrencileri Rus Dili olimpiyatlarına katıldı

19.03.2015

MEPHI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi ile Üniversite’nin Obninsk’de bulunan MEPHI Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler, Rusya’daki üniversitelerde okuyan (filoloji hariç) yabancı öğrencilerin katıldığı 10. Rus Dili Olimpiyatları’na katıldı.

Devamı 

27.02.2015

Nükleer yatırımı için harekete geçtiler

Türk müteahhit firmaları nükleer alanda yatırım yapmak için harekete geçti.

Devamı25.02.2015

Nükleerde son viraj

İstanbul'da mart ayında düzenlenecek 2'nci Nükleer Santraller Zirvesi, temel atma hazırlığı yapılan Akkuyu Nükleer Santrali'ne iş yapmak isteyen Doğu Akdeniz firmaları için yeni bir fırsat kapısı olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ana destekçisi olduğu 2'nci Nükleer Santraller Zirvesi, dünya nükleer enerji santrallerine üretim gerçekleştiren dev şirketlerin temsilcilerini İstanbul'da ağırlayacak. 

Devamı


 

17.02.2015

Nükleerde çok ‘İş’e yarayacak’ işbirliği

Akkuyu Nükleer Santral, bölgemizin en büyük bütçeye sahip yatırımlarından biri. Sinop’ta gerçekleştirilecek benzer santralle Türkiye’de 40 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirileceği biliniyor. Yetkililer, 40 milyar dolarlık iş hacminin yerli sanayiciye 16 milyar dolarlık pazar açacağını belirtiyor. 

Devamı16.02.2015

Akkuyu için hedef 600 öğrenci

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu'da planlanan nükleer santralin yapım ve işletimi sırasında Türk personelin eğitimi ve çalıştırılması potansiyelinin geliştirilmesini hedeflediklerini belirtti.

Devamı12.02.2015

Rusya başvuruları başladı

Bu yıl Türkiye'den 80 öğrenci iş garantili ve burslu nükleer eğitimi için Rusya'ya gönderilecek. Öğrenciler, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI) ile St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi'nde eğitim alacak.

Devamı11.02.2015

Nükleer mühendislik heyecanı yeniden başlıyor

Akkuyu Nükleer A.Ş, bu yıl Türkiye’den 80 öğrenciyi daha iş garantili ve burslu eğitim almaları için Rusya’daki dünyanın en prestijli üniversitelerine gönderiyor.  Bu yılın eğitim programına St. Petersburg’taki Politeknik Devlet Üniversitesi de eklendi.

Devamı


09.02.2015

Nükleer santralde sanal tur

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralini inşa edecek olan Akkuyu Nükleer A.Ş., nükleer santral çalışma prensiplerinin ana hatlarıyla gösterildiği mobil uygulama programını Türkçe olarak kullanıcıların hizmetine sundu.

Devamı


 08.02.2015

Cepte ve tablette yeni nesil nükleer santral

Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa edecek Akkuyu Nükleer, cep telefonları ve tabletlerde kolay navigasyonu olan ve sesli bilgi aktarımı özelliklerini de içeren bir mobil uygulama hazırlattı.

Devamı


 

26.01.2015

Nükleerde 'milli' yol haritası tamam

Hükümet, nükleerde milli altyapının geliştirilmesi için yol haritası hazırlıyor. Ulusal kapasitenin tespiti için tam 523 firmayla yüz yüze görüşme yapılıyor.

Devamı


 

26.01.2015

Rusya'da nükleer mühendislik eğitimi alan Türk öğrenciler, uluslararası festivalde Türk kültürünü tanıttı

MEPhI Üniversitesi’nde gerçekleşen festivalde yetenekleriyle izleyenleri kendilerine hayran bırakan Türk öğrenciler, Türk müziği ve Türk yemeklerinden örnekler sergilediler.

Devamı


20.01.2015

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Nükleer enerjiyi ülkemize kazandırma konusunda kararlıyız”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ev sahipliğinde Enerji Uzmanları Derneği’nin düzenlediği Enerji Piyasaları Zirvesi Ankara’da yapıldı. Zirveye başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji bürokrasisinin ve enerji sektörünün en büyük şirketlerinin yöneticileri ile temsilcileri katıldı. 

Devamı


20.01.2015

Mersin ile Rusya’nın Penza kenti arasında işbirliği anlaşması imzalandı

Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile Rusya Federasyonu’nun Volga eyaletine bağlı Penza kenti Valisi Bochkarev Vasiliy Kuzmiç, iki kent arasında var olan ilişkileri geliştirmek amacıyla ekonomik, bilimsel, teknik ve kültürel işbirliğine dair mutabakat zaptı imzaladı.

Devamı


 17.01.2015

Akkuyu Nükleer'den Gülnar'da “Aile İçi İletişim” Konferansı

Akkuyu Nükleer, Gülnar Kaymakamlığı işbirliğiyle, Gülnar Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda “Aile İçi İletişim” konferansı düzenledi. Kişisel Gelişim ve Sosyal İletişim Uzmanı Yazar Fatih Akbaba, eşlerle birlikte aslında ailelerin de evlendiğini, bu nedenle çiftlerin ailelerini bilgilendirmelerinin, uzun soluklu bir evlilik için önemli olduğunu söyledi.

Devamı


17.01.2015

Nükleer santrale 9 teklif

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için deniz hidroteknik yapılarının 'anahtar teslimi' projelendirilmesi ve inşası ihalesine 9 firma teklif verdi.

Devamı


17.01.2015

Dış güçler nükleer santral istemiyor

Akkuyu Santrali'nin yapımını engelleme çabalarına dikkat çeken Bakan Güllüce," Türkiye'nin gelişmesini istemeyen güçler var ama vatandaş bunları yemiyor" dedi.

Devamı


16.01.2015 

MEPhI’de nükleer mühendislik eğitimi alan Türk öğrenciler final sınavlarına hazırlanıyor

Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI) Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde nükleer ana bilim dallarında öğrenim gören 1., 2. ve 3. sınıf Türk öğrenciler vize sınavlarını başarıyla geçtiler. Şimdi de final sınavlarına hazırlanıyorlar. 

Devamı

 


12.01.2015

Rusya sıkıntıya girse de Akkuyu sürer

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya`da yaşanan ekonomik sıkıntının, Mersin Akkuyu`daki nükleer santral projesinin hayata geçirilişini engellemeyeceğini söyledi.

Devamı


20.12.2014

Rusya ile "askeri üs" iddiasına cevap

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Akkuyu'da Akdeniz'e kurulacak nükleer güç santrali karşısında Rusya'ya askeri bir üs vermeyle alakalı herhangi bir görüşme olmamıştır" dedi. 

Devamı


 15.12.2014 

Akkuyu Nükleer Türk firmaları bilgilendirdi


Akkuyu Nükleer A.Ş, “AKKUYU Nükleer Güç Santrali (NGS) deniz hidroteknik yapılarının ‘anahtar teslimi’ projelendirilmesi ve inşası işi” ihalesiyle ilgili Türk firmalarını bilgilendirdi.

Devamı


 18.12.2014

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi IEEE Topluluğu öğrencileri düzenledikleri 1. Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer A.Ş uzmanlarını ağırladı

Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerine “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi” anlatıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Topluluğu öğrencileri düzenledikleri 1. Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni konuştu. Zirvedeki Akkuyu Nükleer oturumuna yaklaşık 200 öğrenci ve öğretim elemanı katıldı.

Devamı


 12.12.2014

Enerji Bakanı Taner Yıldız The Bosphorus Energy Club’ın düzenlediği yılsonu toplantısında konuştu

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov Boğaziçi Enerji Kulübü toplantısı ve Anadolu Ajansı’nın Enerji Haberleri Terminali’nin açılışına katıldı

Devamı


 12.12.2014

Yerli üretim seferberliği

30'a yakın Türk firması, Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için harekete geçti.

Devamı


04.12.2014

Akkuyu Nükleer A.Ş mühendislik öğrencileriyle buluştu

Akkuyu Nükleer A.Ş İnsan Kaynakları Direktörü Gurlenov, İstanbul Üniversitesi GETEK 2014’e katılarak, Mühendislik öğrencilerine Akkuyu NGS Projesini anlattı.

 Devamı


 

 

3.12.2014

Akkuyu`nun elektriği 220 kilometre yol gidecek

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) üretilecek elektrik 220 kilometrelik iletim hattıyla Konya'ya taşınacak.

Devamı


 

 

02.12.2014

İstediğimiz rakam teklifin üzerinde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rusya'nın doğalgazdaki indirim teklifine dair, "Karşı teklifimiz nihayetlenmemiştir. İstediğimiz rakam onların teklifinin üzerinde" dedi.

Devamı


 

01.12.2014
Akkuyu`ya onay
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu onayladı.

Devamı


 

 

01.12.2014 

Akkuyu NGS Projesi ÇED Raporu onaylandı

 Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından hazırlanan ve İnceleme-Değerlendirme Komisyonu üyelerinden (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler) gelen görüşler doğrultusunda nihai hale getirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu onaylandı.

Devamı


  

 

15.12.2014

Akkuyu Nükleer Türk firmaları bilgilendirdi

Akkuyu Nükleer A.Ş, “AKKUYU Nükleer Güç Santrali (NGS) deniz hidroteknik yapılarının ‘anahtar teslimi’ projelendirilmesi ve inşası işi” ihalesiyle ilgili Türk firmalarını bilgilendirdi.

Devamı


 

 

02.11.2014

Putin-Erdoğan Zirvesi`nde en önemli gündem maddelerinden biri de Akkuyu oldu

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi de gündeme geldi.

Devamı


 

 

01.12.2014

Akkuyu NGS Projesi ÇED Raporu onaylandı

Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından hazırlanan ve İnceleme-Değerlendirme Komisyonu üyelerinden (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler) gelen görüşler doğrultusunda nihai hale getirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu onaylandı.

Devamı


  

 

27.11.2014

Türk nükleer öğrencinin madalya başarısı

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi alan Emre Taşarkuyu,  Dünya Unifight (Evrensel Dövüş) Şampiyonası’nda madalya kazandı.

Devamı


 

 

26.11.2014

Akkuyu planlanan tarihte tamamlanacak

Rusya ve Türkiye Akkuyu Nükleer Santrali inşaatının planlanan tarihte tamamlanması adına gereken tüm çabaların sarf edilmesi konusunda mutabakata vardı.

Devamı


 

 

24.11.2014

Kirienko Türk öğrencilerle buluştu

Rosatom Genel Müdürü Kiriyenko, Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer uzmanlık dallarında eğitim gören ve aralarında Türklerin de bulunduğu öğrencilerle, “Kariyer Günü” etkinliğinde bir araya geldi.

Devamı


 

 

21.11.2014

ÇED onayı Putin'in ziyaretine rastlayacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Aralık'ta Türkiye'ye gerçekleştirmesi beklenen ziyaret öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayından geçmesi öngörülüyor.

Devamı


 

 

20.11.2014

Çek heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni inceledi

Çek Cumhuriyeti’nin farklı bölgelerinde yaşayan belediye başkanları, yerel yöneticiler, bürokratlar, işçiler ve sivil toplum örgütü üyeleri ile gazetecilerden oluşan bir heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin çalışmaları yerinde görmek için Mersin’e geldi.

Devamı


  

20.11.2014

Çek Heyeti Akkuyu’yu ziyaret etti

Çek Cumhuriyeti’nden gelen heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin çalışmaları yerinde inceledi.

Devamı


 

 

19.11.2014

Putin 100 milyar dolar için geliyor

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, ekim ayında ertelediği Türkiye ziyaretini, 1 Aralık günü gerçekleştirecek.

Devamı


 

 

18.11.2014 

"Akkuyu için nihai ÇED raporu bu ay bekleniyor"

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında nükleer güç santralleri önemli bir yer tutuyor.

Devamı


 

 

09.11.2014

Akkuyu'ya çifte koruma kalkanı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çevreye radyasyon sızması ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanan 'Erimiş Yakıtı Muhafaza Kabı' TAEK'a sunuldu.

Devamı


 

 

04.11.2014

Akkuyu`yu en üst düzeyde güvenlik

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali için özel güvenlik sistemi geliştirildi.

Devamı


 

 

04.11.2014

Tekirdağlı sanayiciler nükleer teknolojiyi yerinde gördü

Türkiye’nin ilk nükleer santralinde tedarikçiliğine hazırlanan Tekirdağlı sanayiciler, Akkuyu’nun referans santrali olan Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santralini ziyaret etti ve bilgi aldı.

Devamı


 

 

03.11.2014

Ruslar yerlilik için vergi indirimi istedi

Mersin'e yapılacak nükleer santral için Ruslar yerlilik oranının daha fazla artması için vergi indirimi istedi.

Devamı


 

 

 

03.11.2014

Vergileri sıfırlarsanız nükleerin yerli malı artar

Akkuyu Nükleer Santralı Genel Müdür Yardımcısı Titov nükleer santralda 8 milyar dolarlık yerli tedarik rakamının artması için Kurumlar Vergisi ve KDV'nin sıfırlanması taleplerinin yerine gelmesini beklediklerini söyledi.

Devamı


 

 

 

02.11.2014

Türkiye'nin "nükleer geleceğine" yoğun eğitim

Akkuyu'da kurulacak nükleer santral projesinde yer almak üzere Rusya'da nükleer uzmanlık eğitiminde olan Türk öğrenciler yoğun eğitimden geçiyor.

Devamı


 

 

30.10.2014

Atomex-2014 Nükleer Sanayi Fuarı

Rusya'nın başkenti Moskova'da "Atomex-2014" altıncı Nükleer Sanayi Fuarı düzenleniyor. 

Devamı


 

 

29.10.2014

Akkuyu Nükleer, cumhuriyet coşkusuna ortak oldu

Akkuyu Nükleer A.Ş. Büyükeceli’de düzenlediği Cumhuriyet Bayramı programıyla, öğrencilerin bayram coşkusuna ortak oldu. İlk defa tiyatroyla tanışan minik öğrenciler, büyük mutluluk yaşarken, palyaço gösterileriyle de doyasıya eğlendi.

Devamı


 

 

27.10.2014

Mersin Bilgilendirme Merkezi`nden ziyaretçi rekoru

Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi, her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla rekora imza attı.

Devamı


  

 

25.10.2014

Nükleere dev yatırım

Türkiye, uzun süredir nükleer enerji üretimi üzerinde çalışıyor. Enerji üretmek için zorunluluk olarak nitelenen ve eleştirilerin doğruyu yansıtmadığı belirtilen nükleer santrallerin altyapı çalışmaları da devam ediyor.

Devamı


 

 

24.10.2014

Akkuyu NGS ÇED Raporu halkın görüşüne açıldı

Akkuyu Nükleer AŞ tarafından inşa edilecek Nükleer Güç Santraline ilişkin ÇED Raporu'nun, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca kabul edildiği ve halkın görüşüne açıldığı bildirildi.

Devamı

 

 

11.10.2014

Nükleerci 83 öğrenci daha Moskova'da

Akkuyu Nükleer Santrali’nde istihdam edilmek üzere, 8’i kız 75’i erkek olmak üzere toplam 83 Türk öğrenci daha Moskova’ya geldi.

Devamı


 

 

10.10.2014

Akkuyu Santrali için tarih verdi

Bakan Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali için mart veya nisanda ilk kazmayı vurmak istediklerini bildirdi.

Devamı


 

 

10.10.2014

Alman basınının 'Atom' çarpıtmasına tepki

Bakan Yıldız, Alman basınında dile getirilen 'atom bombası çalışması var o yüzden Türkiye dinlendi' iddialarına sert çıktı.

Devamı


 

 

 

10.10.2014

Bakan Yıldız nükleer mühendislik öğrencileri ile buluştu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Moskova’daki Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde (MEPhI) nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanan 83 öğrenciyi törenle Rusya’ya uğurladı.

Devamı


 

 

10.10.2014

MEPhI`ye gidecek 3. dönem öğrencileri için kokteyl düzenlendi

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov, Moskova MEPhI Üniversitesi’nde nükleer mühendislik eğitimi almaya hak kazanan 83 öğrenciyi verilen bir kokteyl ile Rusya’ya uğurladı.

Devamı


 

 

10.10.2014

Öğrenciler nükleer eğitimi için Rusya’ya gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, nükleer enerji eğitimi almak için Rusya'ya gönderilecek öğrencilere, "Onurlu bir görev üstlendiniz.

Devamı


 

 

10.10.2014

Nükleer eğitim alacaklar

Mersin'de nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşma çerçevesinde 83 öğrenci, bu ay başlayacak akademik dönemde, Rusya'da Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsünde (MEPhl) eğitim görecek.

Devamı


 

 

08.10.2014

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Rusya’da okuyan Türk öğrencilerle bayramlaştı 

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Kurban Bayramı vesilesiyle, Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında Obninsk ve Moskova’da nükleer mühendislik eğitimlerine devam eden öğrencilerle bir araya geldi.

Devamı 

01.10.2014

Akkuyu ticari unvanını değiştirdi

Türkiye'nin ilk nükleer santralini hayata geçirecek proje şirketi Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ, ticari unvanını Akkuyu Nükleer AŞ olarak değiştirdi.

Devamı


 

 

01.10.2014

Akkuyu'da projenin önünü açacak bir sürece girildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde görev tanımlarının daha iyi yapılabileceği ve projenin önünü açacak bir sürece girildiğini söyledi.

Devamı


 

 

01.10.2014

Akkuyu Proje Şirketi unvanını “Akkuyu Nükleer A.Ş” olarak değiştirdi

Türkiye’nin ilk nükleer santralini hayata geçirecek olan proje şirketi ticaret unvanı değişikliğine gitti. Şirket “Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş” olan unvanını “Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi” olarak değiştirdi.

Devamı


 

 

29.09.2014

Orman Müdürlüğü personeline nükleer bilgilendirmesi

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü, Akkuyu'da yapılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili, Akkuyu Nükleer A.Ş uzmanları tarafından Bölge Müdürlüğü personeline yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Devamı


 

 

22.09.2014

Akkuyu NGS tedarikçi olmak isteyen Trakyalı sanayicileri bilgilendirdi

Nükleer Santrallarda tedarikçi olmak isteyen Trakyalı Sanayiciler bilgilendirildi. Tekirdağ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER) tarafından organize edilen toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş yetkilileri, yerli tedarikçileri bilgilendirdi ve sorularını cevaplandırdı.

Devamı


  

 

19.09.2014

İTÜ BM Müdürü Lüle, Mersin BM’yi ziyaret etti

İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi Müdürü Senem Şentürk Lüle, Akkuyu NGS Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

16.09.2014

Akkuyu NGS Büyükeceli`de çocukların ilk gün heyecanına ortak oldu

Akkuyu NGS A.Ş, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminin ilk gününde Büyükeceli İlköğretim Okulu’nda öğrenciler ile birlikteydi.

Devamı


 

 

12.09.2014

“Nükleer santral Sinop ve Mersin`i rahatlatır”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer santralları kurmuş olmamız halinde, her bir nükleer santral devreye girmiş olması halinde, hem Sinop hem de Mersin, 7.2 milyar dolarlık daha az doğalgaz ithal edeceğiz.

Devamı


 

 

11.09.2014

Tedarikçi olmak isleyen sanayiciler bilgilendirilecek

Tekirdağ Sanayiciler Derneği tarafından haftaya Perşembe günü saat 14.00'da Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda nükleer santrallere tedarikçi olmak isteyen sanayicilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Devamı


 

 

10.09.2014

Kültür ve sanat alanında atom kardeşliği

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, uluslararası ‘‘NucKids Projesi’’ ile nükleer enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerin çocuklarını kültür ve sanat platformunda buluşturuyor.

Devamı


 

 

10.09.2014

Novikov: “Nuckids Projesi`ni Türkiye`de de hayata geçirmeyi planlıyoruz”

Rosatom’un uluslararası kültür ve sanat projesi ‘NucKids’ nükleer enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerin çocuklarını buluşturuyor.

Devamı


 

 

01.09.2014

Akkuyu NGS Gülnar Festivali’ne katıldı

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralini Mersin’in Gülnar ilçesinde yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş, Gülnarlıları festivalde de yalnız bırakmadı.

Devamı 


 

 

01.09.2014

Akkuyu NGS Gülnar`ın festival coşkusuna ortak oldu

Türkiye’nin ilk nükleer güç santralini Mersin’in Gülnar İlçesinde yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş. Gülnarlıları festivalde de yalnız bırakmadı.

Devamı


 

 
 
Sayfa 1 - 2