Akkuyu Haberleri
 

  31.08.2014

Başka ülkede faydalı bize gelince zararlı!

Dr. Jonathan Cobb, “Küresel ısınmayı engellediği için artık çevreciler bile nükleeri destekliyor. Türkiye'de karşı çıkanları anlamıyorum” dedi.

Devamı


 

 

26.08.2014

Rusların nükleerde yıl sonu hedefi 100 milyar dolar

Rusya Devlet Nükleer Şirketi ROSATOM, Ukrayna krizinin uluslararası faaliyetlerini etkilemediğini ve yıl sonuna kadar 100 milyar dolarlık sipariş beklediklerini açıkladı.

Devamı


 

 

20.08.2014

Nükleer eğitimi için 84 öğrenci daha Rusya yolcusu

Akkuyu NGS'den alınan bilgiye göre, Rusya'da nükleer enerji eğitimi alacak ve mezun olduklarında Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde istihdam edilecek 84 öğrenci belirlendi.

Devamı


 

 

18.08.2014

Akkuyu ihalesini kazanan belli oldu

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), UJV Rez AŞ'den, Akkuyu Nükleer Santrali inşaat lisansı başvuru belgelerinin değerlendirilmesine ilişkin teknik destek hizmeti alınacağını bildirdi.

Devamı


 

 

18.08.2014

Rusya`nın başkenti Moskova`da Türkiye`den giden çocukların da katılımı ile düzenlenen “NucKids 2014 Uluslararası Yaratıcılık Projesi” çerçevesinde bir müzikal hazırlandı

Moskova’da düzenlenen 6. Uluslararası Çocuk Yaratıcılığı Projesi “NuclearKids” çerçevesinde sahnelenen “Çocukluk Labirentleri” isimli müzikalin  gala gösterisi başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Devamı


 

 

17.08.2014

128 kanallı izleme sistemi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, özellikle 17 Ağustos Gölcük depreminin ardından Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri haline geldi.

Devamı


 

 

15.08.2014

Deprem şiddeti yüzde 40 aşılsa da Akkuyu’da sızıntı olmayacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat lisansı için gerekli olan bölgede yapılan inceleme ve araştırmalar sonucu elde edilen parametreleri içeren rapor, son aşamasına geldi.

Devamı


 

 

13.08.2014

Nükleer eğitimi alan Türk öğrenciler iddialı

Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer enerji santralinde görev almak üzere Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi (Mephi) Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü'nde eğitim gören öğrencilerden Ömer Boyraz, “İlk nükleer santrali Ruslar, ikincisini de Japonlar yapacak. Kim bilir üçüncüyü de biz yaparız.

Devamı


 

 

28.07.2014

Nükleer santral Akdeniz'in suyunu ısıtmayacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) soğutma suyunun deşarj edilmesi sonucunda deniz suyunun üst tabakasında ve 1 kilometre mesafede ısının en fazla 0,5 derece artacağı, bunun da en kötü iklim koşullarında Akdeniz Fokları ve Caretta.

Devamı 

25.07.2014

Akkuyu ÇED raporu için gün sayıyor

Akkuyu NGS Projesi ÇED raporuna ilişkin bugün gerçekleştirilen inceleme ve değerlendirme komisyonu toplantısı tamamlandı.

Devamı


 

 

21.07.2014

Akkuyu ve Sinop Santrali çalışsaydı, her yıl bir Boğaz Köprüsü yapardık

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Türkiye Atom Enerji Kurumu (TAEK) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. A. Necmeddin Yazıcı, dünyanın petrol zengini ülkelerinin bile nükleer santraller kurduğunu.

Devamı 

20.07.2014

Akkuyu NGS'den Gülnar’da iftar sofrası

Akkuyu Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Gülnar ve Büyükeceli’de düzenlenen iftar programlarında 2 bine yakın kişi bir araya geldi.

Devamı


 

 

18.07.2014

Akkuyu iftar sofralarında 2 bin kişi buluştu

Akkuyu Elektrik Üretim A.Ş tarafından Gülnar ve Büyükeceli’de düzenlenen iftar programlarında 2 bine yakın kişi bir araya geldi.

Devamı


 

 

17.07.2014

Akkuyu NGS'nin ihalelerinden önemli oranda pay hedefliyoruz

ERKAN DALYAN ÇORUMSİAD Başkanı:

“Çorum'da faaliyet gösteren sanayici ve iş adamlarını ortak paydada toplamanın yanı sıra 2014 yılı için en önemli hedefimiz Atomstroyexport firmasının Mersin'de yapımını üstlendiği Akkuyu NGS'nin ihalelerinden önemli bir pay almak.

Devamı


 

 

16.07.2014

Nükleerin büyüklüğü 70 milyar dolar

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, Türkiye'de gerçekleştirilecek nükleer enerji projelerinde yatırım tutarının yaklaşık 70 milyar dolar olacağım bildirdi.

Devamı


 

 

11.07.2014

Akkuyu NGS A.Ş yerli tedarikçilerle bir araya geldi

Geniş katılımlı toplantının Eylül ayında yapılması planlanıyor. Satın alma prosedürlerinin Türk mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi için de çalışma başlatıldı.

Devamı


 

  

11.07.2014

8 milyar dolarlık iş görüşmesi

Yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin 8 milyar dolarlık bölümü, Türk şirketlerinden tedarik edilecek.

Devamı


 

 

04.07.2014

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin ili yöneticilerine ziyarette bulundu

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Vali Yardımcısı Emin Sait Karahaliloğlu ve Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar’ı makamında ziyaret etti.

Devamı


 

 

03.07.2014

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Ekonomi Platformu üyeleri ile iftar yemeğinde buluştu

Mersin’de bir dizi temaslarda bulunan Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, 23 işadamı derneğinin üyesi olduğu Mersin Ekonomi Platformu’na (MEP) bağlı derneklerin yönetim kurulu üyeleri ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Devamı


 

 

03.07.2014

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz`ı ziyaret etti

Akkuyu NGS Genel Müdürü Fuad Akhundov, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti. 

Devamı


 

 

03.07.2014

Hem savaşta hem barışta nükleer bizim gücümüz

ÇED Raporu süreci tamamlandığında Akkuyu’da nükleer santralin inşası yapılmaya başlanacak.

Devamı


 

 

29.06.2014

Uçak çarpsa bile bir şey olmayacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin revize ÇED raporu açıklandı. Raporda, doğanın ve canlıların hiçbir zarar görmeyeceği, üzerine 20 tonluk uçak düşse dahi tehlike yaratmayacağı vurgulandı.

Devamı


 

 

27.06.2014

Akkuyu'nun revize ÇED Raporu Bakanlığa sunuldu

Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) revize Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuldu.

Devamı


 

 

22.06.2014

Akkuyu için çevre teminatı

Türkiye'nin elektrik tüketiminin yüzde 16'ını karşılayacak Akkuyu Nükleer Santrali, çevre standartlarıyla da dikkat çekiyor.

Devamı


 

 

21.06.2014

Nükleer öcü mü?

Türkiye sessiz sedasız nükleer enerjiye geçiyor. Soru işaretleri kafalarda. Acaba nükleer güvenli mi? Hadi daha açığını soralım... Atıklar ne olacak.? Mersin'de inşa edilen Akkuyu santralinin ÇED raporunu inceledim.

Devamı


 

 

19.06.2014

Akkuyu’daki santral Fukuşima’da olsaydı kaza yaşanmazdı

Rosatom'un mühendislik şirketi Atomstroyexport şirketi İletişim Dairesi Başkanı Andrey Rezniçenko, Akkuyu’ya yapılacak olan yeni nesil nükleer santral teknolojisinin Fukuşima’da olması halinde, böyle bir kazanın yaşanmayabileceğini söyledi.

Devamı


 

 

19.06.2014

Caretta caretta ve foka nükleer koruma

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna son şekli verilerek bu ay sonuna kadar ilgili bakanlık ve kuruluşlara gönderilmesi bekleniyor.

Devamı


 

 

17.06.2014

ATOMEXPO-2014 Uluslararası Nükleer Enerji Forumu’nda AKKUYU NGS A.Ş. kendi standı ile yer aldı

Moskova’da düzenlenen “ATOMEXPO-2014” Uluslararası Nükleer Enerji Forumu tüm dünyanın nükleer teknoloji devlerini bir araya getirdi.

Devamı


 

 

17.06.2014

Akkuyu santrali fokları izleyecek

Akkuyu Nükleer Gaz Santrali'nde (NGS) tasarım ve inşaat faaliyetleri esnasında Akdeniz foklarına yönelik bir gözetim planı oluşturulacak.

Devamı


 

 

11.06.2014

Rusya'da nükleer santralleri incelediler

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu ve komisyon üyesi 21 milletvekili, Rusya’nın Novovoronej ve Leningrad nükleer güç santrallerinde incelemelerde bulundu.

Devamı


 

 

11.06.2014

Akkuyu’da kazaya karşı “3 tedbir”

Soma’da 301 işçisinin ölümüyle sonuçlanan maden kazası sonrası gözler Akkuyu ve Sinop nükleer santral projelerine çevrildi. Çernobil faciasının acı izlerinin etkisiyle “Ya kaza olursa” sorusu herkesin aklına geldi.

Devamı


 

 

10.06.2014

Rus senatör: Mersin Akkuyu asrın projesi

Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü, Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, Mersin Akkuyu nükleer santrali projesi çerçevesinde iki ülke stratejik işbirliğinin arttığını söyledi.

Devamı


 

 

08.06.2014

Ercoşkun Rusya’da nükleer santralleri ve madenleri inceliyor

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Sözcüsü AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Rusya'nın Novovoronezh şehrindeki Nükleer güç santralinde ve Voronejsk maden ocağında incelemelerde bulunuyor.

Devamı


 

 

06.06.2014

Fantastica yarışmasında birinci olanlar ödüllendirildi

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen 'Fantastica 2014' yarışmasında, 6 kategoride birinci olarak Rusya seyahati kazanan Mersinli yarışmacılar, Udomlya kentinde düzenlenen törende ödüllerini aldı.

Devamı


  

 

06.06.2014

Muz üreticilerine Akkuyu'dan yanıt

Mersin Akkuyu'da yapılacak Nükleer Santral nedeniyle muz başta olmak üzere bölgede üretilen tarım ürünleri üzerine 'nükleer kalıntı vardır' logosu kullanılacağı iddialarına Akkuyu NGS'den yanıt geldi.

Devamı


 

 

06.06.2014

Fantastica birincileri ödüllerini Rusya`da aldı

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasında, 6 kategoride birinci olarak Rusya seyahati kazanan Mersinli yarışmacılar, Udomlya kentinde düzenlenen törende ödüllerini aldı.

Devamı


 

 

05.06.2014

Mersin'de nükleer santralin yanına 5 yıldızlı tatil köyü yapılıyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde nükleer santralin yapılacağı Yanışlı Koyu'na 5 yıldızlı 600 yataklı birinci sınıf tatil köyü yapılıyor. Ramazan Bayramı ile birlikte hizmete girecek tatil köyü tamamlandığında 20 milyon liraya mal olacak.

Devamı


 

 

04.06.2014

Nükleerin devleri Moskova`da buluşuyor

Nükleer enerji sektörünün karar vericileri, 9-11 Haziran 2014’te Rusya’nın Başkenti Moskova’da düzenlenecek Atomexpo 2014’te bir araya geliyor.

Devamı


 

 

03.06.2014

TAEK’ten Akkuyu’ya nükleer kalite denetimi

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürlüğü’nü denetledi. Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Fuad Akhundov denetim öncesi yaptığı açıklamada, “Şirketimizin kapıları TAEK ve diğer denetim kurumlarına her zaman açıktır” dedi.

Devamı


 

 

03.06.2014

Rus nükleer devi Rosatom’un siparişleri 100 milyar doları geçti

Mersin Akkuyu’da 20 milyar dolarlık nükleer santral inşaatını da yapacak Rus nükleer devi Rosatom’un siparişlerinin 2014’de 100 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

Devamı


 

 

31.05.2014

Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul`da yapıldı

Türkiye’de ilk kez yapılan Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi akademisyen, uzman, gazeteci, bürokrat ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Devamı


  

 

30.05.2014

Mercan: Nükleer santral Türkiye için gecikmiş bir serüvendir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Türkiye’nin nükleer santral kurma serüveninin gecikmiş bir serüven olduğunu söyledi
Devamı


 

 

28.05.2014

Türkiye'yi nükleer güç yapacak gençler

Mersin'de kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) istihdam edilmek üzere Rusya'da eğitim alacak öğrenciler belirlendi.

Devamı


 

 

28.05.2014

Nükleer mühendislik yarışı sonuçlandı

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından iş garantili nükleer mühendislik eğitimi için Moskova MEPhI Üniversitesi’ne gönderilecek 100 öğrencinin seçimi tamamlandı.

Devamı


 

27.05.2014

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Akkuyu NGS A.Ş’nin Ankara Ofisi’ni denetledi

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Akkuyu NGS A.Ş. Ankara Ofisi’nde kalite yönetim denetimi gerçekleştirdi. TAEK’in “Nükleer Tesislerin Güvenliği için Kalite Yönetimi” Yönetmeliği’ne göre, nükleer sektörde denetim ve teftişlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Denetimin amacı ise, nükleer tesisin emniyetli işletilmesinden sorumlu operatörün sahip olduğu yönetim sisteminin kontrol edilmesi.

Devamı


 

 

26.05.2014

Rosatom: Akkuyu projesi günlük politik olaylardan bağımsız

Rosatom, Akkuyu nükleer Santrali projesinin günlük politik olaylardan bağımsız olduğunu ve projeyi tamamen hayata geçirme kararlılığında olduklarını belirtti.

Devamı


 

 

13.05.2014

Bakan Yıldız'dan "Akkuyu'da inşaat başladı" haberlerine yalanlama

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ÇED sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bazı basın organlarında çıkan 'inşaat başladı' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Devamı


 

 

12.05.2014

Akkuyu NGS A.Ş, MÜSİAD`ın düzenlediği nükleer enerji panelinin konuğu oldu

Akkuyu NGS A.Ş, MÜSİAD’ın düzenlediği nükleer enerji panelinin konuğu oldu. İşadamları nükleer enerjinin gerekliliğine vurgu yaparken, diğer katılımcılar Türkiye’deki nükleer santral projeleri ve konunun bilimsel boyutunu anlattılar.

Devamı


 

 

12.05.2014

Niğde Üniversitesi öğrencilerine nükleer enerji anlatıldı

Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Nükleer Fizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Ertürk, “Bizim kendimize şu soruyu sormamız lazım, ‘gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsi böyle bir enerji üretim sistemini kullanıyorsa, gelişmiş olmak istiyorsak biz neden kullanmayalım.’ 

Devamı


 

 

11.05.2014

Sanayiciye nükleerde 16 milyar dolarlık fırsat

Türkiye nükleer santral çalışmalarına hız verirken, özel sektör için önemli bir fırsat ortaya çıktı. Toplamda 40 milyar doları bulacak iki nükleer santralin 16 milyar dolarlık bölümünü yerli üretici üstlenebilecek.

Devamı


 

 

10.05.2014

“Türkiye’deki Nükleer Enerji Projeleri ve Ülke Ekonomisine Katkıları” Paneli Yapıldı

10.05.2014 tarihinde MUSİAD Genel Merkezde düzenlemiş olduğumuz ” Türkiye’deki Nükleer Enerji Projeleri ve Ülke Ekonomisine Katkıları” konulu panelimiz yoğun katılımla gerçekleştirilmiştir.

Devamı


  

 

08.05.2014

Yerli firmalara 16 milyar dolarlık fırsat

TÜRKİYE’nin Mersin ve Sinop’ta yapacağı iki nükleer santralin 16 milyar dolarlık bölümü için yerli firmalara fırsat doğdu.

Devamı


 

 

07.05.2014

Grup Akkuyu Rusya`yı salladı

Akkuyu Nükleer Santralinde işe başlamadan önce Moskova MEPhl Üniversitesi'nde nükleer mühendislik eğitimi alan Türk öğrenciler, milli kıyafetlerle katıldıkları Rusça Olimpiyatlarında "grup halinde şarkı söyleme" dalında Rusça söyledikleri "Ah, don don" şarkısıyla birinci oldu.

Devamı


 

 

07.05.2014

Genç fizikçiler yarıştı

"Mersinli genç fizikçiler yarışıyor" sloganıyla düzenlenen yarışmayı, geçen yılın da birincisi Eyüp Aygar Fen Lisesi kazandı. İçel Anadolu Lisesi ikinci, 75. Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi ise üçüncü oldu.

Devamı


 

 

06.05.2014

2. Akkuyu Liselerarası Fizik Yarışması sonuçlandı

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş’nin  “Mersinli Genç Fizikçiler Yarışıyor” sloganıyla düzenlediği  2. Liselerarası Fizik Yarışması sona erdi. Yarışmayı birinci olan Eyüp Aygar Fen Lisesi kazandı.

Devamı


 

 

05.05.2014

Rusça Olimpiyatlarına Türk damgası

Mersinli öğrenciler, milli kıyafetlerle katıldıkları Rusça Olimpiyatları'nda "grup halinde şarkı söyleme" dalında birinci oldu.

Devamı


 

 

02.05.2014

Sigaradaki radyasyon nükleerden fazla çıktı

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, sigaradaki radyasyonun nükleer enerji santrallerinden fazla olduğu iddiasında bulundu.

Devamı


 

 

01.05.2014

Mersin Üniversitesi öğrencilerine nükleer enerji anlatıldı

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, kısıtlı, verimsiz ve pahalı kaynakların kullanımı temeline dayandırılmış enerji politikalarının ülkeleri yarı yolda bırakacağını belirterek, yüksek verimlilik sağlayan nükleer enerji santrallerinin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Devamı


 

 

30.04.2014

Fantastica geleceğe ışık tutuyor

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen  ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasına Gülnarlılar büyük ilgi gösterdi.

Devamı


 

 

28.04.2014

Akkuyu NGS İstanbul ICCI 2014 20. Uluslararası Enerji Fuarı’nda

İstanbul’da 24 – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenen ICCI 2014 20. Uluslararası Enerji Fuarı ve Konferansına, Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un bünyesinde faaliyet gösteren şirketler de katıldı.

Devamı


  

 

26.04.2014

“Paris turistine bir şey olmuyor”

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de nükleer santrallerin turizmi kötü etkileyeceği yönündeki söylemlere yanıt verdi.

Devamı
24.04.2014

Akkuyu projesi anlatıldı

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden Fırat Üniversitesi, Akkuyu NGS A.Ş yöneticilerini ağırladı.

Devamı


 

 

24.04.2014

Ekonomi Muhabirleri Derneği`nden Akkuyu NGS`ye teşekkür plaketi

Ekonomi Muhabirleri Derneği’nce her yıl düzenlenen Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katılımıyla Ankara Rixos Otel’de düzenlenen törende sahiplerini buldu. 

Devamı


 

 

23.04.2014

Akkuyu NGS, Fantastica ödülleri ile 23 Nisan coşkusunu paylaştı

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından Mersin’in Gülnar ilçesinde “Çocuklarımızın Aydınlık Geleceği İçin Enerjimiz Var!” sloganıyla düzenlenen “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” etkinliği coşkuyla kutlandı.

Devamı


 

 

23.04.2014

Nükleerde rol isteyen Türk şirketlere seminer

Akkuyu Nükleer santralini kurmaya hazırlanan Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, bu yatırımda rol almak isteyen Türk şirketlere konuyla ilgili senimer verecek.

Devamı


 

 

22.04.2014

Akkuyu NGS A.Ş, Kocaeli Sanayi Odası’nın konuğuydu

Kocaeli Sanayi Odası tarafından, “Nükleer Enerji Endüstrisinin Yerlileştirilmesi’’ adıyla düzenlenen toplantı, sanayici ve iş adamlarının büyük ilgisini çekti.

Devamı


 

 

21.04.2014

İstanbul`da Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi düzenlendi

İstanbul’da düzenlenen “Turkey-MENANuclearIndustryCongress 2014” konulu uluslararası kongreye İngiltere, Ürdün,  İran, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Rusya,  Fransa, Türkiye ve diğer ülkelerden 150’yi aşkın nükleer enerji uzmanı katıldı.

Devamı


 

 

21.04.2014

Akkuyu NGS yöneticileri Fırat Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü ve Enerji Öğrenci Topluluğu’nun davetlisi olarak Elazığ’a giden Akkuyu NGS Elektirik Üretim A.Ş. yöneticileri, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nin teknik ve ekonomik boyutları ile nükleer enerji konusunda merak edilenler” konulu bir konferans verdi.

Devamı


 

 

21.04.2014

Mersinli genç fizikçiler yarışıyor

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından düzenlenen, 2. Liselerarası Fizik Bilgi Yarışması,  5-6 Mayıs 20114 tarihinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

Devamı


 

 

21.04.2014

Japon devlet televizyonu NHK, Akkuyu NGS projesini konu alan belgesel çekimi yaptı

‘NHK Special’ adında, ekonomisi gelişmekte olan dünya ülkelerinin enerji kaynaklarına ilişkin belgesel hazırlayan Japon devlet televizyonu NHK, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 20 milyar dolarlık yatırımla Büyükeceli beldesinde yapılması planlanan Akkuyu NGS projesini konu aldı.

Devamı


 

 

21.04.2014

Nükleer mühendislik sınavı hafta sonu yapıldı

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI’de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran öğrencilerin yazılı sınavı 19 Nisan Cumartesi günü yapıldı.

Devamı


 

 

20.04.2014

Japonlar Akkuyu NGS'nin belgeselini çekti

Japon devlet televizyonu NHK, Mersin'in Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'yle (NGS) ilgili belgesel çekti.

Devamı


 

 

20.04.2014

Nükleerde 16 milyar $ yerli üreticiyi bekliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Akkuyu ve Sinop nükleer santrallerinin inşaat ve işletme süreçlerinde toplam 16 milyar dolarlık yerli yatırım öngörüyoruz” dedi.

Devamı


 

 

18.04.2014

Nükleer santralin testine talip oldu

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, çalışmaları ve hedefleriyle ilgili güncel açıklamalar yaptı.

Devamı


 

 

16.04.2014

Rosatom, nükleer endüstrinin 60. yılını Ankara’da kutladı

Rusya’nın nükleer enerji devi Rosatom, dünyada nükleer endüstrinin kuruluşunun 60. Yılı dolayısıyla Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nde bir fotoğraf sergisi düzenledi.

Devamı


  

 

16.04.2014

Rusya`da balık tutacaklar

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl Mersin'de 2'ncisi düzenlenen "Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması" çekişmeli geçti. 

Devamı


 

 

14.04.2014

Fantastica’da kazananlar belli oldu

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ve kategori birincilerinin Rusya gezisine hak kazandığı yarışmada dereceye girenler açıklandı.

Devamı


 

 

14.04.2014

Akkuyu NGS A.Ş. Aydıncık`ta balık tutma yarışması düzenledi

Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 2’incisi düzenlenen “Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması” çekişmeli geçti. Toplamda 47 kilogram balığın yakalandığı yarışmada dereceye giren ilk 3 kişi Rusya’nın Udomlya şehrindeki Kalinin NGS’nin soğutma göletinde düzenlenen “Rusya Balık Tutma Şampiyonası”na katılmaya hak kazandı.

Devamı


 

 

13.04.2014

Nükleer eğitime 4 bin 800 başvuru

AKKUYU Nükleer Güç Santrali’nde istihdam edilecek öğrencilerin Rusya’da eğitim almaları için yapılacak sınava 4 bin 800 aday başvurdu.

Devamı


 

 

12.04.2014

Akkuyu NGS A.Ş.`nin “Fantastica 2014” yarışması rekor katılımla tamamlandı

Mersin’de, Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Gelecek İçin Enerjimiz Var” sloganıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Fantastica 2014” yarışmasında dereceye girenler Gülnar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda çalışmaları değerlendiren jüri üyeleri tarafından belirlendi.

Devamı


 

  

10.04.2014

Rusya’dan Akkuyu’ya ilk çeyrekte 2.9 milyar lira

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi kapsamında yapılacak yatırımlar için bu yılın ilk çeyreğinde Rusya'dan Türkiye'ye 2 milyar 921 milyon lira aktarıldı.

Devamı


 

 

10.04.2014

İmece gazetesi’nden Akkuyu NGS A.Ş. Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaret

Mersin’de günlük yayımlanan İmece Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Nazmi Akdağ ile gazete çalışanları, Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

10.04.2014

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı`nın teknik toplantısında Akkuyu NGS Projesi ile ilgili sunum yapıldı

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Rusya’nın Obninsk şehrinde “Yeni nükleer enerji programları: konusunda uzman işveren olmak” konulu bir teknik toplantı düzenleniyor. Toplantıya nükleer enerji sektörünü aktif olarak geliştiren ülkeler katılıyor.

Devamı


  

 

09.04.2014

Nükleer eğitim için son iki gün

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI'de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvurular, 11 Nisan Cuma günü sona eriyor.

Devamı


 

 

08.04.2014

Rusya`da iş garantili üniversite eğitimine başvuru için son üç gün

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI’de iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvurular, 11 Nisan Cuma günü sona eriyor.

Devamı


 

 

07.04.2014

Akkuyu NGS A.Ş., Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın teknik toplantısına katılacak

Rosatom Merkezi Sürekli Eğitim Enstitüsü’nde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) “Yeni Nükleer Enerji Programları: Yetkin İşveren”    konulu teknik bir toplantı düzenliyor. Toplantı katılımcıları arasında; Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, JSC Consern Rosenergoatom, JSC Rusatom Overseas (Rosatom’a bağlı şirketler) ve UAEA uzmanları yer alacak.

Devamı


 

  

07.04.2014

Akkuyu NGS, ÇED Raporu’nu Bakanlığa sundu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Elektrik Üretim A.Ş., Mersin’de yapımı planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nu ikinci kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Devamı


 

 

07.04.2014

Akkuyu NGS A.Ş, revize ÇED Raporu’nu Çevre Bakanlığı’na sundu

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş, komisyon üyelerinden (kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler) gelen görüş ve öneriler doğrultusunda revize edilen Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Devamı


 

 

07.04.2014

‘Her şey dahil nükleer eğitimi‘ için 4 bin öğrenci sıraya girdi 

Akkuyu Nükleer Santralı'nı inşa edecek Rusya, Türk öğrencilere de nükleer eğitimi verecek. Başvurular şimdiden 4 bini aştı. Kabul edilen öğrencilerin 13-14 yıl boyunca işleri de hazır.

Devamı


 

 

06.04.2014

Nihai karar Mayıs’ta, Akkuyu ÇED Raporu yeniden bakanlıkta

Akkuyu ÇED Raporu yeniden bakanlıkta AKKUYU NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Mersin'de yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi'ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yeniden sunuldu.

Devamı


 

 

04.04.2014

Nükleer fizik eğitimi alan Türk öğrenciler boş zamanlarını müzikle değerlendiriyor

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’nin Nükleer Enerji Enstitüsü’nde öğrenim gören Türk öğrenciler boş zamanlarında müzikle ilgileniyor. 

Devamı


  

 

02.04.2014

Akkuyu NGS A.Ş, enerji sektörüne yönelik sözleşmeler ile ilgili olarak Moskova’da düzenlenen konferansa katıldı

Akkuyu NGS A.Ş Moskova Temsilcilik Müdürü Oleg Titov ve Akkuyu NGS A.Ş Hukuki ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlya Smirnov , Moskova’da düzenlenen “Enerji sektörü projelerine yönelik sözleşmeler” konulu konferansa katıldı.

Devamı


 

 

02.04.2014

Krize rağmen Akkuyu garantisi

Bölgedeki savaş uçaklarını artırarak Rusya'yı uyaran NATO'nun bu hamlesiyle artan kriz, Rus enerji şirketinin üstlendiği Akkuyu Nükleer Santrali projesini etkilemeyecek. Akkuyu'yu inşa eden Rus şirket Rosatom'un Genel Müdürü Kiriyenko, 'Tüm ortaklarımıza verdiğimiz taahhütlerimizi garantili olarak yerine getirmeye devam edeceğiz' dedi.

Devamı


 

 

31.03.2014

Akkuyu NGS A.Ş’den öğretmenlere bilgilendirme

Akkuyu NGS A.Ş, Mersin’in Gülnar İlçesi’nde görev yapan öğretmenlere yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ve nükleer teknoloji hakkında detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

Devamı


 

 

29.03.2014

Akkuyu yatırımcısı Rosatom, Avrupa’da şirket aldı

Akkuyu Nükleer Santrali’ni de yapacak olan Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, AB üyesi Finlandiya’nın Fennovoima Nükleer Enerji Şirketi hisselerinin yüzde 34’ünü satın aldı.

Devamı


 

 

27.03.2014

Nükleer santralde çalışanları 86 kişi koruyacak

Akkuyu NGS AŞ, Ankara ve Akkuyu NGS sahasında çalışanların çalışma şartlarını iyileştirmek üzere, çalışma yerlerinde tehlike derecesine göre iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alacak.

Devamı


  

 

27.03.2014

Orman Haftası kutlamaları

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesinde “Genç Fidanlar İçin Enerjimiz Var” sloganıyla düzenlenen “Orman Haftası” etkinliği coşkuyla kutlandı.

Devamı


 

 

27.03.2014

Nükleer santralde yerli katkı için 460 şirket başvurdu

Enerji Bakanlığı, yaklaşık 22 milyar dolara mal olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 8 milyar dolarlık iş üstlenebilecek Türk şirketleriyle görüşmelere başladı. Şu ana kadar 460 şirketin başvurduğu öğrenildi.

Devamı


 

 

26.03.2014

Nükleer enerjinin gerekliliği  “NewGen- Geleceğin Enerjisi” Uluslararası Forumu`nun gündemine damgasını vurdu

“NewGen – Geleceğin Enerjisi” Forumu’nun açılışı Moskova’da yapıldı. Forum, nükleer enerji sektörünün yanı sıra ilerici çözümlerin büyük çaplı şirketlerde uygulanması ile kazanılan tecrübeler dahil olmak üzere uluslararası enerji sisteminin yenilikçi gelişimini yansıtan bir tartışma platformu şeklinde değerlendiriliyor.

Devamı


  

 

26.03.2014

Orman haftası Büyükeceli’de coşkuyla kutlandı

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesinde “Genç Fidanlar İçin Enerjimiz Var!” sloganıyla düzenlenen “Orman Haftası” etkinliği coşkuyla kutlandı.

Devamı


 

 

24.03.2014

İTÜ İstanbul Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin teknik açılışı yapıldı

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışında gerçekleştirdiği dördüncü Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi’nin teknik açılışı, 24 Mart 2014 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kampüsü’nde yapıldı.

Devamı


 

  

22.03.2014

“Nükleerde yeni model uyguluyoruz”

Capital ve Ekonomist dergilerinin Bursa Valiliği işbirliğiyle gerçekleştirdiği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin Franke sponsorluğundaki ilk oturumunda ‘Türkiye’ye Yatırım: Riskler ve Fırsatlar’ konusu tartışıldı.

Devamı


 

 

18.03.2014

Akkuyu için 16 ayda 1.5 milyar dolar gelecek

CNBC-e’de yayınlanan ‘Enerji Koridoru’ programında konuşan Kasumov, Ukrayna ile Rusya arasındaki ‘Kırım Krizi’nin çalışmaları etkilemediğini belirterek, “Şu ana Akkuyu Nükleer Santral Projesi için Rusya’dan Türkiye’ye 2.4 milyar lira kaynak transfer edildi.

Devamı


 

 

17.03.2014

Akkuyu NGS A.Ş., ‘’Fantastica Yarışması’’ ile Gülnar ve çevresinde yaşayan yetenekleri Rusya`ya davet ediyor 

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘’Fantastica 2014’’ yarışmasında 5 ayrı kategoride 20 ödül sahiplerini bulacak. Yarışma, ‘’Resim’’, ‘’Aplike’’, ‘’Maket’’, ‘’Heykel’’ ve ‘’Grafik Tasarım’’ kategorilerinde yapılacak.

Devamı


 

 

14.03.2014

Akkuyu'da Türk şirketlere 8 milyar dolarlık iş imkanı var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımını gerçekleştirecek Rosatom şirketinin Genel Müdürü Sergey Kirienko ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamı


 

 

14.03.2014

Rusya, Türkleri Finlandiya‘ya davet ediyor

Rosatom, Finlandiya'daki projeleri için Türk firmaları davet edeceklerini duyurdu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rosatom Genel Direktörü Sergey Krilenko'yu makamında kabul etti.

Devamı


 

 

13.03.2014

Akkuyu NGS A.Ş yönetiminde değişiklik

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarını yöneten Rosatom Overseas A.Ş’nin Kuzey Amerika’dan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 

Devamı


  

 

13.03.2014

Türkiye'nin nükleer geleceği onların elinde

Rusya'da nükleer uzmanlık eğitimi alan Türk öğrenciler, Akkuyu'ya kurulacak santralin benzeri Kalininskaya Nükleer Santrali'nde, "dünyayı nükleer sızıntıdan kurtarma" senaryosunu gerçekleştirdi.

Devamı


 

 

10.03.2014

Kadınlara güç verecek enerjimiz var

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Mersin’in Gülnar ilçesinde “Kadınlarımıza güç verecek enerjimiz var!” sloganıyla düzenlenen “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinliği renkli görüntülere sahne oldu.

Devamı


 

 

10.03.2014

Akkuyu deprem sırasında da çalışacak

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Andrey Gurlenov, Akkuyu'da depreme karşı her türlü tedbirin alındığını kaydederek, "Hatta öyle tasarlanıyor ki deprem sırasında bile santral elektrik üretmeye devam edecek. 

Devamı


 

 

08.03.2014

Nükleer kazanç

72 santral inşa halinde Türk şirketlerinin yeterlilik ve kapasitelerini belirlemek için çalışmalar başlatıldı. Enerji Bakanlığı Nükleer Proje Uygulama Dairesi, Türkiye'de kurulacak nükleer santrallerde müteahhitlik hizmeti üstlenecek potansiyel şirketleri markaja aldı.

Devamı


 

 

07.03.2014

Yüzlerce Türk öğrenci Moskova'ya eğitime gönderilecek

Mersin'in Gülnar ilçesinde nükleer santral kuracak olan Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş.nin Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, 2023 yılına kadar Türkiye'den 600 öğrencinin Rusya'nın başkenti Moskova'da nükleer mühendislik eğitimi alacağını belirtti. 

Devamı


 

 

 

06.03.2014

Mersin Time Gazetesi yazarlarından Akkuyu NGS A.Ş Bilgilendirme Merkezi’ne ziyaret

Mersin basınına 4 ay önce katılan haftalık Mersin Time Gazetesi’nin yazarları ve imtiyaz sahibi Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

06.03.2014

İnşaat mühendisi adaylarına nükleer santral dersi

Gazi Üniversitesi Yapı Topluluğu tarafından (GÜYAP) Mühendislik Fakültesi’nde düzenlenen ve üç gün süren buluşmanın bir bölümü de nükleer enerjiye ayrıldı.

Devamı


 

 

06.03.2014

600 Türk öğrenci Moskova’da uzmanlık eğitimi alıyor

Nükleer teknoloji ile Türkiye çağ atlayacak. Akkuyu'daki Türkiye'nin ilk nükleer santrali 15 bin kişiye iş imkânı sağlayacak, Türk inşaat şirketleri santralin yapımında 8 milyar dolarlık iş yapacak.

Devamı


 

 

06.03.2014

Rusya'da okuyana iş hazır

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş, Türkiye'den 100 öğrenciyi iş garantili ve burslu eğitim almaları için dünyanın prestijli üniversitelerinden Moskova MEPhl Üniversitesi'ne gönderiyor. 

Devamı


 

 

05.03.2014

Akkuyu’da 7.8 milyar dolarlık fırsat

Akkuyu NGS A.Ş Ana Müteahhidi JSC Atomstroyeksport’un Türkiye üretiminden sorumlu müdür yardımcısı Anatoliy Andiyanov, Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nde Türk firmaları açısından büyük fırsatlar olduğunu dile getirdi.

Devamı


 

 

03.03.2014

Akkuyu'nun yüzde 80'ini Türkler yapacak!

Akkuyu NGS A.Ş. Ana Müteahhidi JSC Atomstroyexport Türkiye Üretiminden Sorumlu Müdür Yardımcısı Anatoliy Andriyanov, 20 milyar dolarlık Akkuyu NGS Projesi'nin inşaatının yüzde 80'lik bölümüne Türk firmaları dahil etmek istediklerini söyledi.

Devamı


 

 

03.03.2014

Akkuyu NGS inşaatının yüzde 80’inde Türk firmalar görev alacak

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş  yetkilileri, Mersin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu üyelerinin, nükleer santral projesinin inşaat, ihale süreçleri ve katılım şartları hakkındaki tüm sorularını yanıtladı.

Devamı


 

  

28.02.2014

Türk öğrenciler, nükleer santrali ziyaret etti

MEPhI Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerjisi Enstitüsü’nün 1. Sınıfına devam eden Türk öğrenciler,  Rusya'nın Tver kentinde kurulu Kalinin Nükleer Güç Santralini ziyaret etti.

Devamı


 

  

28.02.2014

Huzur yetmedi, biraz nükleer

Son yerel seçimlerde ise bu korkuların geçerliliği kalmayınca, hazırlık olarak çevre korkusu konusu öne çıkarılmak istendi.

Devamı


 

 

27.02.2014

Akkuyu elektriği için pazarlık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan Akkuyu’da kurulacak nükleer santralden elektrik alımına ilişkin müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Devamı


 

 

25.02.2014

İş garantili nükleer eğitim

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim AŞ, Türkiye'den 100 öğrenciyi iş garantili ve burslu eğitim almaları için Moskova MEPhI Üniversitesine gönderecek.

Devamı


 

 

25.02.2014

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi için süreç başladı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş, bu yıl da Türkiye’den 100 öğrenciyi iş garantili ve burslu eğitim almaları için dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI Üniversitesi’ne gönderme kararı aldı.

Devamı


 

 

25.02.2014

Akkuyu'dan Türk şirketlere 7.8 milyar dolar gelecek

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ’nin Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, 20 milyar dolara mal olacak projenin Türk işletmelere 7.8 milyar dolarlık ilave gelir sağlayacağını söyledi.

Devamı


 

 

23.02.2014

Rosatom: Nisanda Akkuyu inşaatına başlayacağız

Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) Türkiye'de nükleer santral kuracak şirketi Akkuyu NGS'nin Operasyon Müdürü Oleg Titov, inşaatın başlamasına az bir süre kaldığını söyledi.

Devamı


 

 

21.02.2014

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Ankara’da

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Nükleer Enerji Bölümü Başkanı Alexander Bychkov, Türkiye’nin nükleer enerjiye ilişkin kurumsal altyapısı ile ilgili çalışmaları taraflarla görüştü.

Devamı


 

 

19.02.2014

Çimentocular nükleere hazır

Türkiye Çimento Mamulatçıları Birliği'nin (TÇMB) Başkanı Mustafa Güçlü, sektörün temiz ve çevreci çabalarının sürdüğünü belirterek, ürün kalitesinin de yükseldiğini, 3'üncü Boğaz Köprüsü, İzmit Körfez Köprüsü gibi prestijli inşaatlarda rol aldıklarını söyledi. 

Devamı


 

 

13.02.2014

'Nükleer, enerji çeşitliliğimizi değiştirecek'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye'nin ihtiyacı olan enerji çeşitliliğini artırmak için çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Devamı


 

 

12.02.2014

Mersin ST Platformu Başkan ve Üyeleri, Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezi`ni ziyaret etti

Bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Mersin Sivil Toplum Platformu Derneği’nin Başkanı Sertaç Berber ve beraberindeki üyeler, Akkuyu NGS Projesi hakkında bilgi almak için Akkuyu Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

10.02.2014

1.8 milyar dolarlık dev nükleer ihalesi 

Türkiye'nin ilk nükleer santralı olan Mersin Akkuyu Projesi çerçevesinde bu yıl 1.8 milyar dolarlık ihale açılacak. Saha içi yapılar, yollar, inşaat malzemelerinin üretimi, nükleer buhar jeneratörü ve ağır inşaat vinçleri tedariki için 1.8 milyar dolarlık ekipman alım ihalesi açılacak.

Devamı


 

 

09.02.2014

Nükleer Santrale Bir Adım Daha Yaklaşırken

Akkuyu Nükleer Santral Projesi, Türkiye’nin nükleer santral sahibi olma hayallerini gerçekleştirecek gibi görünüyor. Ama hala nükleer santral fikri Türk halkının önemli bir kısmında “öcü” olarak görülüyor.

Devamı


 

 

09.02.2014

Türk öğrenciler, Genç Profesyoneller Yarışması TEMP-2014`e katılacak

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhİ’de eğitim gören Türk öğrenciler, Genç Profesyoneller Yarışması’na (TEMP-2014) katılacak. Yarışma,  Rosatom ve Rosatom Kurumsal Akademisi tarafından düzenleniyor.

Devamı


 

  

07.02.2014

800 soruya cevap verdiler

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) Genel Müdürü Aleksander Superfin, ÇED başvurusu ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirterek, ÇED raporu çerçevesinde 800 soru yanıtladıklarını, görüş aldıklarını söyledi.

Devamı


 

 

07.02.2014

Mersinli Hentbolculardan Akkuyu`ya ziyaret

Antrenör Osman Özoğlu’nun yönetimindeki Mersin Hentbol A Takımı oyuncuları  Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek,  proje ve nükleer enerji hakkında bilgi aldı.

Devamı


  

 

06.02.2014

9/11 testi

TÜRKİYE’nin ilk nükleer santralı Mersin-Akkuyu’yu inşa edecek Rusya’nın Rosatom şirketi, tamamlandığında dört reaktörden oluşacak santrala 11 Eyül (9/11) saldırılarında olduğu gibi 400 ton ağırlında bir uçağın tam hız çarpması halinde bile felaket yaşanmayacağı garantisini almak için ilginç bir testi ihaleye açtı.

Devamı


 

 

06.02.2014

3 bin sayfalık ÇED raporu hazır

AKKUYU Nükleer Güç Santralı’nın Genel Müdürü Aleksander Superfin, ÇED başvurusu ile ilgili çalışmaların tamamlandığını belirterek, ÇED raporu çerçevesinde 800 soru yanıtladıklarını ve görüş aldıklarını söyledi.

Devamı


 

 

05.02.2014

Rosatom, Akkuyu için “uçakla terör saldırısı senaryosunu” ihaleye çıkardı

Türkiye’de Akkuyu nükleer santrali inşa edecek Rus şirketi Rosatom, devlet ihale ajansına bir ilan verdi. Ajans Akkuyu’ya uçakla terör saldırısı yapılması durumunda oluşabilecek riski analiz edecek bir çalışma yapılmasını istiyor.

Devamı


 

 

03.02.2014

Türkiye, nükleer enerji altyapısının oluşturulması doğrultusunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile görüşmelere devam ediyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) temsilcilerinin de katıldığı bir seminer düzenlendi. Etkinliğin ana hedefi, kullanılmış nükleer yakıt (KNY) ve radyoaktif atık (RAA) yönetimi konusunda Türkiye’de bir strateji oluşturulması için metodolojik desteğin sağlanması olarak belirlendi. 

Devamı


  

 

28.01.2014

MEPHI Üniversitesi`nde eğitim gören Türk öğrenciler Öğrenci Günü`nü kutladı

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’de eğitim gören Türk öğrenciler Rusya’da geleneksel olarak 25 Ocak tarihinde kutlanan Öğrenci Günü kutlamalarına katıldı.

Devamı


 

 

26.01.2014

Putin: 'Türkiye nükleerde doğrusunu yapıyor'

Putin, Japonya ve Almanya'nın nükleer karşıtı tavrını eleştirerek, 'Türkiye ve biz de dahil birçok ülke nükleerden yanayız. Bu kaçınılmaz' dedi.

Devamı


 

 

25.01.2014

Akkuyu NGS’den Büyükeceli öğrencilerine karne hediyesi

Akkuyu NGS A.Ş,  Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerini karne töreninde yalnız bırakmadı. Akkuyu NGS A.Ş. yöneticileri, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısını tamamlayan Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerinin karne coşkusuna ortak oldu. 

Devamı


  

 

25.01.2014

Akkuyu'da, ÇED Raporu için 'pozitif' karar bekleniyor

ÇED Raporu onaylanmadan projenin inşaat ya da yapım aşamasına geçmesinin söz konusu olmadığını belirten Akkuyu NGS AŞ Genel Müdür Yardımcısı Kasumov, ilk ünite inşaatının 2016'da başlayacağını söyledi.

Devamı


 

 

22.01.2014

Putin’den Türk öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhI’ye ziyaret

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’den gelen öğrencilerin de eğitim gördüğü MEPhİ Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rusya Lideri’nin bir araya geldiği öğrenciler arasında Türk Nükleer Mühendislik öğrencisi Gökçehan Tosun da yer aldı.

Devamı


 

 

21.01.2014

Akkuyu ve Sinop’ta güvenlikten taviz yok

Nükleer santral yapım çalışmaları son sürat devam ediyor. Fukuşima kazasıyla daha çok gündeme gelen güvenlik standartları için de Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) ile iş birliği yapılacak.

Devamı


 

 

21.01.2014

Yıldız: Nükleer enerji artık bir zorunluluktur

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) denetimi sonucu Türkiye'nin "nükleer güvence denetimi" bakımından en üst sınıftaki ülkeler arasına girdiğini belirtti.

Devamı


 

 

18.01.2014

Akkuyu NGS'nin gözü stratejik yatırım kararında

Akkuyu NGS A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, ÇED olumlu kararını bu yılın ilk yarısında çıkmasını beklediklerini, bu durumda iş takviminde çok da geri kalınmayacağını belirtti.

Devamı


 

 

13.01.2014

Mersinliyi depremle korkutmaya çalışıyorlar

Akkuyu NGS yetkilileri, halkta oluşan deprem hassasiyetinin nükleer karşıtları tarafından kullanıldığını, ÇED sürecinde bu yönde hiçbir itirazın yapılmadığını savundular. 

Devamı


 


10.01.2014

Rosatom: Akkuyu nükleer santralin hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere

Moskova-Rusya nükleer enerji ajansı Rosatom Başkanı Sergey Kriyenko, Mersin Akkuyu’da inşa edilecek nükleer santralle ilgili hazırlık çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e nükleer santral inşaatları ile ilgili bilgi veren Kriyenko, yurt dışında 20 nükleer santral inşaatı ile ilgili kontratları olduğunu, 40 nükleer santralle ilgili müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Devamı


 

 

09.01.2014

Akkuyu NGS'nin 38 yıllık yer lisansı güncellendi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1976 yılına ait yer lisansı, santralin kurulacağı bölgede yapılan son etüt çalışmalarıyla 38 yıl sonra güncellenerek onaylandı.Mersin Akkuyu'ya yapılması planlanan Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali için gerekli olan lisans çalışmaları sürüyor. 

Devamı


  

06.01.2014

MYO öğrencilerine nükleer tanıtımı

Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu öğrencileri, nükleer santral konusunda bilgilendirildi Mersin’in Silifke ilçesinde Selçuk Üniversitesi Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Toplum Bilgilendirme Merkezi tarafından bilgilendirildi.

Devamı


 

 

23.12.2013

Boyarkin: Rusya nükleer teknolojide dünya lideri

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom Overseas Genel Müdür Danışmanı Sergey Boyarkin, ülkesinin nükleer teknolojide dünya lideri olduğunu belirtti. Nükleerde dünya pazarının yüzde 30’unun Rusya'nın elinde olduğunu anlatan Boyarkin "Uranyum zenginleştirmede dünya lideriyiz.

Devamı


 

  

23.12.2013

Akkuyu NGS A.Ş’den Eğitim-Bir-Sen’li öğretmenlere bilgilendirme

Eğitim-Bir Sendikası’na bağlı eğitimcilerden Akkuyu NGS Projesi’ne destek geldi. Sendika’nın Mersin Şube Başkanı Abdullah Çelik, “Akkuyu’da yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santralinin bu ülke için ne kadar anlamlı olduğunu biliyoruz ve yapılmasını destekliyoruz” diye konuştu.

Devamı


 

 

22.12.2013

Yury Sokolov: "Ekonomik kriz nedeniyle dünyada elektrik enerjisine yönelik talep düştü.”

Rusya Federasyonu'nda devlet nükleer şirketi Rosatom'un yurt dışı yatırımlarından sorumlu şirketi JSC Rusatom Overseas'ın Başkan Yardımcısı Yury Sokolov, "Ekonomik kriz nedeniyle dünyada elektrik enerjisine yönelik talep düştü.”

Devamı


 

 

20.12.2013

Türkiye’nin büyüme iştahını ancak nükleer enerji doyurur

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Türkiye'nin petrol ihtiyacının yüzde 92'sini, doğalgaz ihtiyacının ise yüzde 98'ini ithal ettiğini belirterek, "Bu nedenle alternatif olarak karşımıza nükleer enerji santralleri çıktı.

Devamı


 

 

20.12.2013

İSO nükleer enerji için sanayicileri bir araya getirdi

Nükleer enerji endüstrisine yerli sanayinin katılımı için ilk önemli toplantı İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirildi. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, “Türkiye’deki nükleer santral projelerine bakınca 66 milyar dolarlık bir ekonomiden bahsediyoruz.

Devamı


 

 

19.12.2013

Akkuyu, yerli ve yabancılara yüzde 40 iş fırsatı sağlıyor

Akkuyu NGS AŞ. Teknik ve Lisanslama Baş Koordinatörü Dimitriy Pokidysev, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında genel bilgiler vererek, yabancı ve Türk katılımcılara yüzde 40 oranında bir fırsat sağlayan proje olduğunu ifade etti.

Devamı


 

 

 

19.12.2013

Uluslararası Doğu Akdeniz Enerji Güvenliği Kongresi

Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen, sponsorluğunu Akkuyu NGS AŞ ve Rosatom'un yaptığı, birçok ülkeden akademisyen, uzman ve üst düzey bürokratın konuşmacı olarak katıldığı Uluslararası Doğu Akdeniz'de Enerji Güvenliği Kongresi, 14-16 Aralık tarihlerinde Mersin'de yapıldı.

Devamı


 

 

17.12.2013

Marchuk: "Nükleer Güç Santrali Su, Toprak ve Havayı Hiçbir Şekilde Kirletmez"

Fizik Mühendisi ve Çevre Uzmanı Rus Victor Marchuk, nükleer güç santrallerinin doğa ve çevreyle ilişkisinin 60 yıldır araştırıldığını belirterek, "Yapılan araştırmalar sonucunda nükleer güç santralinin hiçbir şekilde ekosisteme ve çevre dengesine olumsuz etki bıraktığı görülmemiştir.

Devamı


 

 

17.12.2013

Doğu Akdeniz`de Enerji Güvenliği Kongresi’nde nükleer enerji ve Akkuyu NGS Projesi masaya yatırıldı

Mersin’de gerçekleşen Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi’nde Nükleer Enerji özel oturumu yapıldı. Oturumda Rusatom Overseas, Akkuyu NGS A.Ş, Enerji Bakanlığı yöneticileri ve akademisyenler hazır bulundu.

Devamı


 

 

14.12.2013

Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi başladı, Nükleer Enerji ve Yaşam Sergisi açıldı

Mersin, Uluslararası Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi’ne evsahipliği yaptı. Sponsorları arasında Akkuyu NGS A.Ş ve Rosatom’un bulunduğu kongrenin ilk gününde açılış konuşmaları yapıldı.

Devamı


 

 

13.12.2013

Akkuyu`ya 26 bankadan 22 milyar dolarlık kredi

Türkiye'nin ilk nükleer santralı Akkuyu'nun finansmanı tamamlandı. Enerji Bakanı Yıldız, santralı yapacak Rus kamu şirketi Rosatom'un 26 uluslararası bankadan 22 milyar $'lık kredi aldığını belirtti.

Devamı


 

 

10.12.2013

Akkuyu NGS A.Ş’den iddialara cevap

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Sahası’nda ÇED Raporu alınmadan inşaat çalışmalarının sürdüğü yönündeki iddialar ve Rapor içeriğine ilişkin gündeme getirilen suçlamalar asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Devamı


 

 

09.12.2013

Akkuyu NGS A.Ş`den Gülnarspor`a destek

Akkuyu NGS A.Ş, Gülnarspor’a destek olmak için kolları sıvadı. Gülnarspor Teknik sorumlu İsmail Uzun: “Gülnarspor çok yeni bir kulüp olmasına rağmen güzel bir ortam oluştu. Akkuyu NGS’den bize yapılan desteğe çok teşekkür ediyoruz.

Devamı


 

 

09.12.2013

Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, tüm dünyada çalıştığı PR ajanslarının temsilcilerini bir araya getirerek yıllık değerlendirme toplantısı düzenledi

Arjantin, Bulgaristan, Brezilya, Macaristan, Vietnam, Almanya, Hindistan, Çin, Letonya, Slovakya, ABD, Türkiye, Ukrayna, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden davet edilen halkla ilişkiler uzmanlarının katılımı ile düzenlenen toplantılar çok yoğun bir gündem ve sıcak bir ortamda geçti.

Devamı


  

 

08.12.2013

Ruslar Akkuyu`yu Ruble ile izleyecek

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin dünkü sayfasında yer alan kararına göre, Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ, defter kayıtlarını 1 Ocak 2014'ten itibaren TL dışında başka bir para birimiyle tutabilecek.

Devamı


 

  

03.12.2013

Oleg Titov: Akkuyu projesi ile ilgili tüm öneriler dikkate alınıyor

Moskova’da düzenlenen V. ATOMEX 2013 Uluslararası Nükleer Tedarikçiler Forumu çalışmalarına devam ediyor. Forum çerçevesinde nükleer enerji ve sanayi tesisleri için modern ekipmanların alım ve tedarik sürecinin en etkili mekanizmaları görüşülüyor.

Devamı


 

 

01.12.2013

Çukurova tuzaktan 4 sektörle kurtulur

Geçen yıl 'Orta Gelir Tuzağı'ndan Çıkış Hangi Türkiye?' raporunu hazırlayan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) geçtiğimiz haftalarda çalışmanın 'Tuzaktan Çıkış Stratejileri' başlıklı ikinci cildini açıkladı.

Devamı


 

 

27.11.2013

Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü`nden Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi`ne ziyaret

Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden 60 öğrenci, Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Külcü ve akademisyen Doç.Dr. Göktürk Avşar Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

26.11.2013

İstanbul nükleer enerji sektörünün devlerini ağırladı

İstanbul nükleer enerji sektörünün devlerini ağırladı. Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan "Kanun koyucular olarak, nükleere olumlu bakılmasını sağlamalıyız" dedi.

Devamı


 

 

25.11.2013

Nükleere de füze kriteri

3. ve 4. nükleer ihalelerinde, uzun menzilli füzede olduğu gibi ortak üretim şartı aranacak. Türk mühendisler süreçte aktif görev alacak.

Devamı


 

 

25.11.2013

Akkuyu'nun % 49’u yabancıya satılacak

Akkuyu NGS A.Ş, Teknik ve Lisans Koordinatörü Dimitri Pokidysev, Türkiye'de 20 milyar dolar yatırımla inşa edilecek ilk nükleer enerji santrali Akkuyu'da, hisselerin yüzde 51'inden yüzde 100'ünü kadar olan kısmı ellerinde bulundurabileceklerini, yabancıların ise yüzde 49'a kadar hisse satın alabileceklerini açıkladı.

Devamı


 

 

23.11.2013

Anayasa Mahkemesi’nden nükleere vize

Anayasa Mahkemesi, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Akkuyu Nükleer Santrali anlaşmasını anayasaya uygun buldu.

Devamı


 

 

22.11.2013

Putin: Nükleer çalışmalar en yüksek güvenlik teknolojisine sahip olacak

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin, Türkiye`de faaliyet geçecek nükleer enerji tesisleri için personel ve kadro yetiştirdiğini nükleer çalışmaların en yüksek güvenlik teknolojisine sahip olacağını belirtti.

Devamı


 

 

 

22.11.2013

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde bölgesel eğitim toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Akkuyu NGS A.Ş’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bölgesel eğitim toplantısı 4 gün sürdü.

Devamı


 

 

15.11.2013

Türk öğrenciler, hobileri sayesinde Rusya’ya uyum sürecini kolay atlatıyor

Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’ye bağlı Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (INPE NRNU MEPhI) eğitim görmek üzere Rusya’ya gelen üçüncü öğrenci grubu  yurttaki hayatlarına şimdiden uyum sağladılar.

Devamı


 

 

14.11.2013

Akkuyu Projesine ortak olmak için yerli-yabancı şirketlerden talepler var; inşaat için 30dan fazla şirketle görüşüldü

Türkiye'nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu'ya yapacak olan Akkuyu NGS'nin Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, projeye ortak olmak için yerli ve yabancı şirketlerden talepler geldiğini, ayrıca inşaat sürecine katılmak için 30'dan fazla şirketle görüşme yapıldığını söyledi.

Devamı


 

 

14.11.2013

Mersinli turizmcilere Akkuyu NGS Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, Mersin Turizm İşletmeciler Derneği yöneticileri ile bir araya geldi. Akkuyu NGS projesi ile ilgili bir sunum yapan Üzel “Akkuyu’da NGS’nin Mersin için bir şans olduğunu düşünüyorum.

Devamı


 

 

11.11.2013

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu ile buluştu

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Üzel, merkez uzmanları Burcu Zengin ve Zeynep Yarar, Mersin Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu Başkanı Nalan Kandırmaz ve öğrenciler ile Mersin Üniversitesi Yerleşkesi’nde görüştü.

Devamı


 

 

11.11.2013

Silifke Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği Akkuyu NGS Projesi için bir araya geldi

Silifke Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (SASİAD) daveti üzerine Silifke Anafen Dershanesi Toplantı Salonu’nda Akkuyu NGS Projesi ile ilgili özel bir toplantı düzenlendi. Silifke ve civar beldelerde inşaat sektöründe faaliyet gösteren SASİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Toygar ve Yönetim Kurulu üyesi Habib Özmen başkanlığındaki heyette 25 adet dernek üyesi iş adamı yer aldı.

Devamı


 

  

08.11.2013

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının Enerji Bakanlığı ile yaptığı toplantıya Akkuyu NGS A.Ş de katıldı

Akkuyu NGS A. Ş., Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) INIR misyonuna (Entegre Nükleer Altyapının Gözden Geçirilmesi) katıldı.

Devamı


  

04.11.2013

İki Nükleer Santral Sayesinde 13 Milyar Lira Kasada Kalacak

Enerji Bakanlığı'nın raporuna göre Mersin ve Sinop nükleer santralları Türkiye'yi, 13 milyar lira değerinde gaz ithalatından kurtaracak.

Devamı


 

 

03.11.2013

Nükleer Enerji: Dost mu düşman mı?

Mersin’de bir nükleer santral turisti korkutur mu? Turizmi baltalar mı? Fransa’nın başkenti Paris yılda 30 milyon turist alır. Paris çevresindeki 14 adet nükleer santral turistleri korkutmuyor mu?

Devamı


 

 

 

03.11.2013

Bölge İş Dünyası Nükleer Yatırıma Hazır; “Biz bu işi yaparız”

Akkuyu’da yapılacak nükleer santralin inşaat ve üretim sürecine katılmak isteyen Çukurova iş dünyası iddialı. Bölge ekonomisinin kurmaylarına göre, özellikle Adana ve Mersin firmaları, santralin ihtiyaçlarını büyük ölçüde giderebilecek yapıda.

Devamı


 

 

01.11.2013

Akkuyu NGS A.Ş Moskova Başkanı Titov: Herşey Plana Göre İşliyor

Türkiye'nin ilk nükleer santralini yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş. Moskova Temsilcilik Ofisi Başkanı Oleg Titov, ÇED'in onaylanmasını beklediklerini belirterek, "Her şey önceki plana göre ilerliyor" dedi.

Devamı


 

 

28.10.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Enerji Kongre’sinde “Akkuyu NGS Projesi ve ÇED Raporu’nun Hazırlanma Süreci” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı’nda “Akkuyu NGS Projesi ve ÇED Raporu’nun Hazırlanma Süreci” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi. Akkuyu NGS A.Ş Moskova Teknik Bakım Bölüm Başkanı Valery Vdovin, 2014 yılı Ocak ayında ÇED Pozitif kararının beklendiğini açıkladı.

Devamı


 

 

28.10.2013

Akkuyu`ya Türk ortak alınabilir

Bakan Yıldız, Japonlarla birlikte nükleer üniversite kurulacağını belirtti ve Akkuyu için de bir ortaklık müjdesi verdi: Firmalarımız transfere hazırlıklı olsun

Devamı


 

 

27.10.2013

Nükleer bütçeye girdi

Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Stratejisi'ni açıkladı. Buna göre nükleer güvenlik ve emniyet için tıpkı BBDK, EPDK gibi düzenleyici kurum oluşturulacak.

Devamı


 

 

 

26.10.2013

Akkuyu için yerli talipler sıraya girdi

Santrale ortak olmak için Türkiye’den değerlendirdikleri 4-5 ciddi teklif olduğunu belirten Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin, Teklifleri değerlendirip en iyisini seçmek üzere ön görüşmeler yaptıklarının altını çizdi.

Devamı


 

 

25.10.2013

Türkiyeden Akkuyuya 4-5 talip var

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin, santrale ortak olmak için Türkiye'den değerlendirdikleri 4-5 ciddi teklif olduğunu belirterek, "Teklifleri değerlendirip en iyisini seçmek üzere ön görüşmeler yapıyoruz.

Devamı


 

 

25.10.2013

İlk reaktör 2020 ortasında çalışacak

Türkiye'nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu'ya yapacak olan Akkuyu NGS'nin CEO'su Alexander Superfin, ilk reaktörde üretimin 2020 yılı ortasında başlayacağını söyledi

Devamı


 

 

24.10.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Enerji Kongre ve Fuarı`nda

Türkiye’nin enerji sektöründeki en önemli etkinliklerinden biri olan Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı, enerji sektöründeki yerli ve yabancı çok sayıda aktörü bir araya getirdi.

Devamı


 

 

21.10.2013

Akkuyu Nükleer Santrali 2023'e kadar bitecek

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, 'ÇED olumlu' kararının ardından gelecek yıl inşaata başlayacaklarım belirterek, "Santrali 2023'e, yani Cumhuriyet’in 100. yılına kadar bitireceğimize garanti veriyorum" dedi.

Devamı


 

 

17.10.2013

Taner Yıldız: Nükleer santrallerin işletmeye alım sürelerinde bir gecikme yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kore’nin Daegu şehrinde gerçekleştirilen 22. Dünya Enerji Kongresi’ne katıldı. Ziyaret çerçevesinde Bakan Yıldız yaptığı ikili görüşmeler ile ilgili basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Devamı


 

 

 

17.10.2013

Ruslar 3. ve 4. nükleer santrale de talip

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Elektrik AŞ Genel Müdür Yardımcısı Kasumov, "3. ve 4. nükleer santralleri de yapmak isteriz. Sonuçta bu gelir getiren bir iş ve biz de konuya kazanım açısından bakıyoruz" dedi.

Devamı


 

 

14.10.2013

Türk Şirketleri nükleer enerjiye göz kırpıyor

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Demeği (ELDER) ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkam Nihat Özdemir, Türkiye'de kurulma hazırlıkları yapılan nükleer santrallerin Türk ortağı olacağına inandığını belirtti.

Devamı


 

 

09.10.2013

Akkuyu için 27 bin sayfalık rapor

Nükleer Santrali için son 5 ayda gerçekleştirilen 11 denetimde 78 rapor yazıldı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve ana müteahhit firma Atomstroyeksport (ASE) tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu ingilizce ve Rusça hazırlanan raporun 27 bin 117 sayfayı bulduğu kaydedildi.

Devamı


 

 

09.10.2013

Rusya, Akkuyu için bütçe hazırlıyor

Rusya, Akkuyu için bütçe hazırlıyor Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Türkiye'de Akkuyu nükleer santralin inşaatı için Rusya Devlet Atom Şirketi Rosatom'a 22.5 milyar ruble para ayrılacağını açıkladı.

Devamı


 

 

08.10.2013

Nükleer Enerjiye Rusya’da Pratik

Türk nükleer uzmanları, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin referans santrali olarak gösterilen ve ikizi olarak nitelendirilen Novovoronej NGS Sahası'nda pratikte bulunacak. Rus nükleer uzmanları ise Türkiye'nin enerji hukuku ile ilgili eğitimler alacak.

Devamı


 

 

07.10.2013

Mehmet Faruk Üzel:”Akkuyu NGS, Mersin ve Türkiye’nin menfaatinedir”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali(NGS)Mersin Bilgilendirme Merkezi Başkanı Mehmet Faruk Üzel, bazı grupların inşa edilecek santral karşıtı protestolarına rağmen 9 ay gibi kısa bir bürede aylık ortalama 350 vatandaşın ziyarette bulunduğu belirtti.

Devamı


 

 

07.10.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Gülnarlı yöneticileri sahadaki çalışmalar hakkında bilgilendirdi

Akkuyu NGS A.Ş, nükleer santralin yer aldığı Gülnar ilçesinin kamu yöneticileri ile yerel yöneticilerini bir araya getirerek, Çevresel Etki Değerlendirme Raporu hazırlık çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Devamı


 

 

05.10.2013

Türkiye’den yeni nükleer öğrenciler Moskova’ya geldi

Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak ve daha sonra Akkuyu Nükleer Santrali’nde görevlendirilmek üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Moskova'ya geldi.

Devamı


 

 

 

03.10.2013

Taner Yıldız: 3. nükleer santralin yeri belli değil

Bakan Taner Yıldız, Türkiye'de kurulacak 3. nükleer santralin yerinin henüz tespit edilmediğini belirtti. Yıldız, "2. nükleer santrali yapacak olan Japonya'ya bu görevi verdik, 4-5 alternatif yerde bunları çalışacaklar" dedi.

Devamı


 

 

03.10.2013

Enerji Bakanı Taner Yıldız Türk Nükleer Mühendislik öğrencilerini Moskova’ya uğurladı

Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programı çerçevesinde Rusya’da nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bu sene seçilen 78 öğrenci Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından Moskova’ya uğurlandı.

Devamı


 

 

02.10.2013

Akkuyu NGS Sahası’na Özel Güvenlik Bölgesi statüsü verildi

Mersin İli, Büyükeceli beldesi, Akkuyu mevkiinde yer alan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Sahası’na Özel Güvenlik Bölgesi statüsü verilmiştir. Özel Güvenlik Bölgesi, Genelkurmay Başkanlığı’nın lüzum görmesi veya Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nin veya İçişleri Bakanlığı’nın göreceği lüzum üzerine Genelkurmay Başkanlığı’nın uygun görmesi kaydıyla Bakanlar Kurulu’nca kurulabilir veya kaldırılabilir.

Devamı


 

  

02.10.2013

ÇED raporu inceleme değerlendirme komisyon toplantısı yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nun 1. İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Devamı


 

 

30.09.2013

Nükleerde eğitim atağı: “Akkuyu için milli öğrenci”

Nükleer santralde görev alacak mühendisler, eğitimlerinin ilk 3 yıllık dönemini Türkiye'de gerçekleştirecek. Türkiye'den nükleer teknolojide bilgi birikimini sağlamak üzere kritik bir atak geldi.

Devamı


 

 

30.09.2013

NGS, Akkuyu’da nükleerin güvenliği için maliyet artırdı

NGS, Akkuyu'da nükleerin güvenliği için maliyet artırdı Türk şirketlerinin payını artırmak için çalışıyoruz' Fukuşima'da yaşanan facia, nükleer konusunda Akkuyu'da santral inşa edecek Rus NGS'yi harekete geçirdi. 

Decamı


 

 

29.09.2013

Rusyadan Nükleer Santral Mektubu

Rusya Voronezh nükleer santralini incelemek için NGS şirketinin düzenlediği bazı basın mensupları ve bilim adamlarından oluşan grubun programına dahil oldum.

Devamı


 

 

27.09.2013

Türkiye’nin önemli üniversitelerinden öğretim üyeleri ve gazeteciler, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin referans santrali olan Novovoronej NGS-2’yi ziyaret etti

İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü Müdürü ve diğer öğretim üyeleri, Mersin Üniversitesi’nin bazı fakültelerinin dekanları, Toros Üniversitesi’nin rektör ve bazı profesörleri, Hacettepe Üniversitesi ve Niğde Üniversitesi öğretim üyeleri ile Türk medyasından bazı temsilcilerin katıldığı kalabalık bir heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin referansı olarak kabul edilen Rusya’daki Novovoronej NGS-2’yi ziyaret etti.

Devamı


 

 

26.09.2013

Nükleere bir de bu pencereden bakın

Türkiye Suriye, İran ve Irak'ın elektrik şebekeleriyle de bağlı. Oralardaki kapasiteler de çok yüksek sayılmaz. Suriye ve Irak'a elektrik ihraç ediliyor. İran ile bağlantı üzerinden de karşılıklı alım-satım imkanları var.

Devamı


 

 

22.09.2013

İşte Akkuyuda çalışacaklarda aranacak özellikler

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) A.Ş, çalışmak isteyenlerde mesleki becerinin öncesinde bazı kriterler arayacak.

Devamı


 

 

21.09.2013

Atatürk ve Nükleer

Atatürk'ün hedef gösterdiği Muasır Medeniyet seviyesine gelmek ancak nükleer enerjiye sahip olmakla mümkün.

Devamı


 

 

20.09.2013

Akkuyu çevresi BBG evi gibi olacak

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne (NGS) en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli beldesi ve santral çevresine yaklaşan araçlar kamera takibiyle tanınacak.

Devamı


 

 

19.09.2013

Sinema değil nükleer heyecan!

Üç yıl önceydi. Türkiye'nin çıkarlarına aykırı bir boru hattı yapılacağını yazdım. "İran, Irak ve Suriye, İslami Boru Hattı kurmak için harekete geçmişti. Daha sonra Tahran Times bu işbirliğini "Şia Dostluk Hattı manşetiyle duyurdu.

Devamı


 

 

19.09.2013

Nükleer Santral yatırımının yaratacağı iş imkanları

Nükleer santral yapımının yaratacağı iş imkânları Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi için; yapılsın yapılmasın, yeri yanlış-doğru şeklinde birçok tartışma devam ederken bir yandan da proje planlandığı şekilde ilerliyor.

Devamı


 

 

18.09.2013

Adana Sanayi Odası ve işadamları Akkuyu NGS Projesi için bir araya geldi

Akkuyu NGS A.Ş, Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Genç İşadamları Derneği ve Refleks Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen “Nükleer Santral Yatırımında İş Fırsatları” toplantısının konuğu oldu.

Devamı


 

 

16.09.2013

Akkuyu NGS A.Ş’den eğitime destek

Akkuyu NGS A.Ş, yeni eğitim-öğretim döneminde de Büyükecelili öğrencileri unutmadı. Öğrencilere kırtasiye ve çanta dağıtıldı. 

Devamı


 

 

16.09.2013

Türkiye'nin istemediği içeri adım atamayacak

Türkiye'nin Akkuyu'da kurulacak ilk nükleer santrali için üst düzey koruma önlemleri geçerli olacak. Türkiye, ulusal güvenlik sebebiyle, belirli kişilerin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) arazilere erişimlerini reddedebilecek.

Devamı


 

 

16.09.2013

Adana’da ‘nükleer santral yatırımında iş fırsatları’ tartışılacak

Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana Genç İşadamları Derneği ve Refleks Gazetesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Nükleer Santral Yatırımında İş Fırsatları’ toplantısı gerçekleştirilecek.

Devamı


 

 

16.09.2013

Türkiye’deki iş ilanına yurtdışından bile başvuru var. Maaşı duyan koştu

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santrali’nde 3 bin dolar maaş verileceğini duyanlar şirkete başvurmaya başladı.

Devamı


 

 

13.09.2013

Akkuyu uçak çarpmasına ve 8 şiddetinde depreme dayanıklı

Akkuyu’da inşa edilecek olan nükleer santral 8 şiddetinde depreme dayanabilecek. 9 şiddetindeki deprem anında güvenli kapanacak. Santral 20 tonluk bir Phantom uçağının çarpma ihtimalini de tolere edebilecek.

Devamı


 

 

13.09.2013

Nükleer için süt toplanıyor

Türkiye’nin ilk nükleer santralı olarak inşa edilecek, Akkuyu için ÇED raporunda çevresel etkilerin yanı sıra güvenlik tedbirleri de öne çıkıyor.

Devamı


 

 

13.09.2013

F4 bile çarpsa dayanacak! 

Türkiye’nin ilk nükleer santralının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED raporunun ayrıntıları ortaya çıktı. ÇED raporunda, Japonya’da yaşanan Fukuşima olayından ders çıkarıldığı belirtilerek, santrala otomatik soğutma sistemi kurulacağı belirtildi.

Devamı


 

 

12.09.2013

Akkuyu Nükleer ÇED’i için ilk inceleme 1 Ekim’de

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Radyoaktif Atık Depolama Tesisi, Rıhtım, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşama Merkezi Projesi’ne yönelik toplantı sürecini başlattı.

Devamı


 

 

10.09.2013

İlk nükleercilere 3 bin dolar maaş

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi'nin en yüksek inşaat döneminde 12 bin 500, işletme aşamasında ise yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilecek.

Devamı


 

 

09.09.2013

2020 Olimpiyatları ve Akkuyu Nükleer Santrali

Japonya'da deprem ve tsunamiler sonrasında 11 Mart 2011'de başlayan Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali ile sızıntı yani atmosfere radyoaktif madde salınması olayı  başlamıştı.

Devamı


 

 

09.09.2013

Yıldız: Rusya ile politika farkımız Akkuyu`yu etkilemez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ortadoğu`daki istikrarsızlığın sürdürülebilir olmadığını belirterek, petrol fiyatlarında düşüş beklediğini ifade etti ve "iyimserim" dedi.

Devamı


 

 

09.09.2013

Akkuyu NGS Projesi ÇED Raporu özel formata uygun bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nu ÇED Raporu Özel Formatı’na uygun buldu. 

Devamı


 

 

04.09.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın toplantısına katıldı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Viyana’daki merkezinde nükleer enerji programı hakkında ulusal ve yerel düzeyde halkı bilgilendirmeye yönelik çalışmalarla ilgili farklı ülke örneklerini bir araya getirdi.

Devamı


 

  

28.08.2013

Akkuyu'da yatırımın yüzde 40'ı güvenliğe

Nükleer Santral yapımını üstlenen Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, yapılacak santralin ileri teknolojili güvenlik sistemlerine sahip olacağını söyledi.

Devamı


 

 

28.08.2013

Nükleer inşaatı için 350 firma başvuru yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de inşaa edilecek nükleer santrallerin yapımında tedarikçi olmak için Türk firmalarından yoğun ilgi olduğunu belirterek, "Şu ana kadar envanter anketine 350'ye yakın firma katıldı" dedi.

Devamı


 

 

27.08.2013

Türk balıkçılar, Rusya’daki nükleer santralin soğutma göletinde yapılan Rusya Balık Tutma Şampiyonasına katıldı

Rusya Nükleer Kamu Şirketi “Rosatom”, Türk balıkçıları Akkuyu NGS heyeti ile birlikte Udomlya şehrindeki (Tver ili) Kalinin NGS'nin soğutma göletinde düzenlenen Rusya Balık Tutma Şampiyonası’nda ağırladı.

Devamı


 

 

27.08.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Mersin medyası ile biraraya geldi

Mersin’de ulusal ve yerel medyayı temsil eden 25 kurum Mersin Bilgilendirme Merkezi’nde bir araya geldi. Oldukça yoğun bir katılımın gerçekleştiği bilgilendirme toplantısında gazetecilere Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin “Güvenlik” önlemleri anlatıldı.

Devamı


 

 

19.08.2013

Türkiye Sakatlar Derneği, Akkuyu NGS Projesi’ni dinledi

Türkiye’nin en önemli ve etkili sivil toplum kuruluşlarından olan Türkiye Sakatlar Derneği’nin Mersin Şubesi, üyeleriyle birlikte Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

19.08.2013

İşkur çalışanları Mersin Bilgilendirme Merkezi’nde

Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi, İşkur İl Müdürlüğü çalışanlarını ağırladı. Çalışanlardan gelen soruları cevaplayan merkez uzmanları, Akkuyu NGS Projesi ve nükleer enerji hakkında bilgi verdi.

Devamı


 

 

18.08.2013

Akkuyu NGS ihalelerine Bayram ertelemesi

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin kıyı yapıları inşaatı izinlerinin alınması ile deniz ve kıyı bölgesi imar planının hazırlanmasına yönelik olarak düzenlenen 2 ihalenin başvuru süresi, Türk şirketlerinin talebi üzerine Ramazan Bayramı dolayısıyla ertelendi.

Devamı


 

 

 

16.08.2013

Macaristan’ın evsahipliği yaptığı Nuckids Projesi muhteşem bir müzikalle kapanış yaptı

Rusya’nın nükleer enerji alanında faaliyet gösteren ülkelerin çocukları ile gerçekleştirdiği uluslararası kültür ve sanat projesi “Nuclear Kids” bu yıl Macaristan’da gerçekleşti. 

Devamı


 

 

31.07.2013

Yetenekli Türk Gençleri Uluslararası Sahnelerde Müzikal Severlerin Hayranlığını Kazandı

Bu sene Macaristan’da beşincisi düzenlenen ‘Nuclear Kids’ projesi dünyanın dört bir yanından çocukları bir araya getiriyor. Bu sene ‘Biz’ adlı müzikal, nükleer enerji sektöründe çalışanlarının çocukları tarafından sahneleniyor.

Devamı


 

 

30.07.2013

Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi

Bir basın mensubu Bakan Yıldız'a, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu'nu şeklen reddetmesiyle ilgili soru sordu.

Devamı


 

 

30.07.2013

ÇED raporunun değerlendirmesi sürecine ilişkin basın açıklaması

Akkuyu NGS A.Ş. tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’na ilişkin süreç mevzuat çerçevesinde devam etmektedir. 

Devamı


 

 

28.07.2013

Akkuyu Nükleer Santral çalışanlarına uygulamalı yangın eğitimi verildi

Akkuyu Nükleer Santral çalışanlarına uygulamalı yangın eğitimi verildi Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli Orman işletme Şefliği sınırlarında yapılması planlanan Akkuyu NGS çalışanlarına yangın eğitimi verildi.

Devamı


 

 

27.07.2013

Kasumov: Nükleer santraller başı boş değil, sürekli denetleniyor

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesine yapılacak Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, nükleer santrallerin başı boş olmadığını, ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından sürekli denetlendiğini belirtti.

Devamı


 

 

25.07.2013

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları Ankara`ya geldi

Türkiye’de nükleer altyapının geliştirilmesi kapsamında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanları Ankara’ya geldi. Akkuyu NGS A.Ş.  yöneticilerinin de katıldığı toplantıda, nükleer enerji sektörü için insan kaynaklarının geliştirilmesi konusu masaya yatırıldı.

Devamı


 

 

23.07.2013

Rusya`da “Nükleer Mühendislik” eğitimi alabilmek için Türk öğrenciler Rusya`ya gönderilecek

Rusya’da “Nükleer Mühendislik” eğitimi alabilmek için girdiği sınavlardan başarılı ile geçen 80 Türk öğrenci mutlu sona ulaştı. 

Devamı


 

 

23.07.2013

NKP'ye destek her geçen gün azalıyor

Öncelikle NKP’nin özellikle insanların huzuru bulduğu, iftarını açmak ve dualarını etmek üzere oraya geldiği yerde eylem yapmanın hiç ama hiç etik olmadığını ve orada yaşayan insanlara karşı bir saygısızlık olduğunu belirtmeliyim.

Devamı


 

 

20.07.2013

Akkuyu NGS A.Ş Büyükecelilerle iftarda buluştu

Akkuyu NGS A.Ş., Büyükeceli halkı ile iftarda bir araya geldi. Bu yıl ikincisi düzenlenen iftarda tüm kesimlerden 400’e yakın misafir ağırlandı.

Devamı


 

 

19.07.2013

Akkuyu NGS A.Ş. Mersinde İşkur ile işbirliğine gidiyor

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin İşkur İl Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Görüşmeden işbirliği kararı çıktı.

Devamı


 

 

19.07.2013

Akkuyu NGS A.Ş.'den Toros Üniversitesine briefing

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Toros Üniversitesi öğretim üyelerine Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni anlattı. Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen Kasumov ve proje ekibine teşekkür ederek, “Projenin halka doğru anlatılması için üniversite olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Devamı


 

 

16.07.2013

Bakan Yıldız: Kaplumbağa ve fok balığı bizim için önemli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali konusunda, “Müsterih olmamız lazım. Deniz suyu sıcaklığının artacağı söyleniyor. 

Devamı


 

 

09.07.2013

Akkuyu NGS Projesi`ne ilişkin ÇED raporu Çevre Bakanlığı`na sunuldu

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu,  Akkuyu NGS A.Ş tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu.

Devamı


 

 

08.07.2013

Dünyanın ilk nükleer santrali güvenli enerjinin sembolü

Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen dünyanın ilk nükleer enerji santrali Obninsk Nükleer Enerji Santrali, nükleer araştırmalar yapan üniversitelere uygulamalı araştırma desteği veriyor.

Devamı


 

 

08.07.2013

Toros Ünivesitesi`nden işbirliği daveti

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Mersin Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen ile bir araya geldi. Şen, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin halka anlatılması için üniversite olarak işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

Devamı


 

 

05.07.2013

Akkuyu NGS A.Ş yöneticileri, Mersin’deki yerel medya kuruluşlarını ziyaret ederek halkın bilgilendirilmesine yönelik yeni eylem planı hakkında bilgi verdi.

Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov başkanlığındaki heyet, Mersin’deki yerel medya kuruluşlarını ziyaret etti. 3 gün süren ziyaret kapsamında Mersin’deki günlük gazete, televizyon ve radyoların yöneticileri ile bir araya gelindi.

Devamı


 

01.07.2013

Türk Heyeti Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın düzenlediği “21. yüzyılda nükleer enerji” konferansına katıldı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından St. Petersburg’da düzenlenen “21. yüzyılda nükleer enerji” konulu 3. konferans tamamlandı. 

Devamı


 

 

01.07.2013

Nükleer Enerji Konulu Uluslararası Atomexpo - 2013 Forumu’nun Sonuçları Açıklandı

Nükleer enerjinin kalbi Rusya’nın St.  Petersburg şehrinde attı. St. Petersburg aynı anda iki büyük uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bunlar, 5. Uluslararası Atomexpo-2013 Forumu ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından düzenlenen konferans oldu.

Devamı


 

 

27.06.2013

St. Petersburg’da başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nda nükleer enerjinin geleceği konuşuluyor

St. Petersburg’da başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Konferansı’nda nükleer enerjinin geleceği konuşuluyor. Konferansa Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Murat Mercan Başkanlığındaki Türk heyeti de katılıyor.

Devamı


 

 

27.06.2013

Nükleer enerji konulu Uluslararası Atomexpo - 2013 Forumu başladı

Nükleer enerji sektöründeki en büyük toplantılardan biri olan “XXI. Yüzyılda Atom Enerjisi” konulu  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun 3. Uluslararası Bakanlıklar Konferansı’nın öncesinde V. Uluslararası ATOMEXPO-2013 Forumu St. Petersburg’da açıldı.

Devamı


 

 

26.06.2013

Türkiyenin ilk nükleer santrali böyle olacak

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan Leningrad Nükleer Santrali kapılarını Türk gazetecilere açtı. Mersin Akkuyu’da inşa edilecek olan santralin büyük ölçüde benzeri konumunda olan nükleer güç santrali, yüksek güvenlilik ve çevreye duyarlılığıyla ön plana çıkıyor.

Devamı


 

 

24.06.2013

Enerji Bakanı Taner Yıldız enerji sektörünün geleceği konusunda önemli mesajlar verdi

St. Petersburg’da düzenlenen ve sonuç değerlendirme çalışmaları yıl sonuna kadar devam edecek olan Uluslararası Ekonomi Forumu-2013 sona erdi. Çeşitli ülkelerden katılan heyetlerin arasında Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın başkanlığındaki Türkiye heyeti de vardı.

Devamı


 

 

22.06.2013

Mersin Akkuyu için 600 kişilik Türk mühendis ordusu hazırlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de kurulacak olan atom santrallerinde görevlendirmek üzere 600 mühendis yetiştireceklerini açıkladı. 

Devamı


 

 

21.06.2013

Türkiye’den resmi bir heyet Belarus Nükleer Güç Santral Saha’sını ziyaret etti

Türk enerji uzmanlarının Belarus Cumhuriyeti’ne ziyareti, Rus Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un çatısı altındaki şirketler ile Türk tarafı arasındaki Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaat projesine ilişkin işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilirmiştir.

Devamı


 

 

20.06.2013

Enerji Bakanı Taner Yıldız Sankt-Peterburg Ekonomi Forumu’nda

Uluslararası Ekonomi Forumu-2013 “Küresel ekonomi olanakları – kararlı adımlar atma zamanı” başlığıyla St. Petersburg’da başladı.

Devamı


 

 

19.06.2013

Türk Öğrenciler, dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret etti

Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler dünyanın ilk nükleer güç santralini ziyaret ettiler. Santral, Rusya’nın Kaluga bölgesinde bulunan Obninsk şehrinde  26 Haziran 1954 tarihinde işletmeye alındı.

Devamı


  

 

19.06.2013

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Nükleer Endüstri Kongresi İstanbul`da yapıldı

Türkiye nükleer teknoloji ile ilgili önemli bir uluslararası kongreye ev sahipliği yaptı. İstanbul’da gerçekleşen MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) Nükleer Endüstri Kongresi’nde nükleer enerjide gelinen son teknolojik gelişmeler masaya yatırıldı.

Devamı


 

 

18.06.2013

Türk Heyeti Multi-D Forumuna katıldı

Enerji Bakanlığı temsilcileri Geleneksel Uluslararası Büyük Mühendislik Yapılarının Yaşam Çevrimi Yönetimi ve İşletmeyi Destekleyici Araçlar Forumu’na katıldı. Bu seneki etkinliğin ana konusu, büyük mühendislik yapılarının işletmesine yönelik ortak bir bilgi platformun oluşturulmasıydı.

Devamı


 

  

14.06.2013

Akkuyu NGS A.Ş. karne gününde öğrencilerin yanındaydı

Akkuyu NGS A.Ş, Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerini karne töreninde yalnız bırakmadı. Başarılı öğrenciler bisikletle ödüllendirildi. Akkuyu NGS yöneticileri ve çalışanlar, 2012-2013 eğitim-öğretim dönemini bitiren Büyükeceli İlköğretim Okulu öğrencilerinin karne coşkusuna ortak oldu.

Devamı


 

 

11.06.2013

Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İlker Sert, Türk öğrencilerle buluştu

Enerji Bakanlığı üst düzey yöneticileri bu ziyaret sırasında Obninsk şehrinde Milli Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerjisi Enstitüsü’nde (MEPHİ) eğitim gören Türk öğrenciler ile de bir araya geldi.

Devamı


 

 

05.06.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Büyükeceli’deki “Çevre Şenliği” ne destek verdi

Mersin İli Gülnar İlçesi Kaymakamlığı himayesinde Büyükeceli’de 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle “Çevre Şenliği” düzenlendi. Organizasyona Büyükeceli Beldesi’ndeki Akkuyu Sahası’nda nükleer santral yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş. de destek verdi.

Devamı


  

 

04.06.2013

Türk öğrenciler, nükleer enerji konulu uluslararası resim yarışmasında birincilik kazandı

Yarışmaya Mersin ve Büyükeceli Beldesi’nden katılan çocuklar , “Bugün kurgu yarın gerçek” adlı uluslararası sanat ve eğitim yarışmasının sonuçlarını  öğrenmek üzere geçtiğimiz hafta Rusya’ya gitti. Yarışmayı organize eden Rosenergoatom Şirketi (Kalinin Nükleer Güç Santrali Şubesi) yarışmayı kazanan tüm çocukları ödüllerini vermek üzere Rusya’ya davet eden kuruluş oldu.

Devamı


 

 

03.06.2013

Nükleer Santrale; “EVET” diyorum!

Türkiye'de yapılacak Nükleer Santrallara karşı çıkanlar oturup düşünmelidir; Dünyanın gelişmiş ülkelerinde yüzlerce Nükleer Santral var…Yalnızca Fransa'da 39, Almanya'da 17, Rusya'da, ABD'de ...

Devamı


 


31.05.2013

Rus Atomstroyexport Akkuyu Nükleer Santralinin inşaası için 10 şirketle öngörüşme yaptı

Türkiye'nin ilk nükleer santral olma özelliği taşıyacak Mersin'deki Akkuyu Nükleer Santral için projenin ana müteahhidi Rus Atomstroyexport şirketi içlerinde Tekfen İnşaat, İspanyol Tecnicas Reunidas ve Doğuş İnşaat'ın da bulunduğu 10 şirketle yapılacak işler için ön görüşme gerçekleştirirken, ihalelerin Eylül ayında başlaması planlanıyor.

Devamı


 

  

27.05.2013

Uluslararası resim yarışmasının Türkiye elemesini kazanan çocuklar Rusya’ya gidiyor

Türkiye’nin Mersin ili, Büyükeceli Beldesi’nde bulunan Akkuyu NGS  A.Ş Toplum Bilgilendirme merkezlerinde yaratıcı ve eğitici özellikleri taşıyan “Bugün Bilim Kurgu Yarın ise Gerçek” adı altında gerçekleştirilen uluslararası projenin eleme aşaması sona erdi.

Devamı


 

 

23.05.2013

Nükleerde Türk sürprizi

Ruslar ve Japonlarla 22 milyar dolarlık iki ayrı nükleer santral anlaşması yapan Türkiye, projeler başlamadan ‘yerli’ ortaklık tarafında adım atabilir. Rusların yüzde 49’a kadar Türk ortağa sıcak bakığı belirtiliyor.

Devamı


 

 

22.05.2013

MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler uluslararası futbol turnuvasına katıldılar

Rusya’da eğitim gören Türk öğrenciler, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI”de başta spor turnuvaları olmak üzere pek çok sosyal aktivitenin önemli unsurları haline geldiler. MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler, “Halkların Kardeşliği Kupası”nda kendilerinden söz ettirdiler.

Devamı


  

 

18.05.2013

Stratejik iletişim sempozyumu Mersin Bilgilendirme Merkezi`nde yapıldı

Akkuyu NGS A.Ş Mersin Bilgilendirme Merkezi, “stratejik konuların iletişimi” sempozyumuna ev sahipliği yaptı.  Mersin’deki medya temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin sorular da cevaplandırıldı. 

Devamı


 

 

13.05.2013

Nükleer mühendislik sınavı yapıldı

Akkuyu NGS A.Ş tarafından başlatılan eğitim programında, bu yıl burslu ve iş garantili nükleer enerji uzmanlığı eğitimi alacak Türk öğrencilerin seçimi için yazılı sınav 12 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamı


 

 

10.05.2013

Gül'den nükleer enerji açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hızla artan enerji talebine rağmen, Türkiye’nin henüz nükleer enerjiden yararlanamamasını büyük bir eksiklik olarak nitelendirirken, “Türkiye’nin nükleer enerji ile imtihanı gerçekten ibret verici” dedi.

Devamı


 

 

09.05.2013

Selçuk Üniversitesi öğrencileri Bilgilendirme Merkezi’nde

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksek Okulu Ziraat Bölümü öğrencileri Yrd. Doç. Dr. Aşkın Bahar başkanlığında Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret ederek, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında bilgi aldı.

Devamı


 

 

08.05.2013

Akkuyu Nükleer Santrali AŞ Gülnarda fizik yarışması düzenledi

Mersin'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali Anonim Şirketi'nin, ildeki lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği. '1. Akkuyu NGS AŞ Liselerarası Fizik Bilgi Yarışması'nın ikinci aşaması Gülnar’da yapıldı. Yarışmada Gülnar Anadolu Lisesi birinci oldu.

Devamı


 

 

08.05.2013

Akkuyu NGS A.Ş.`den Gülnar`da fizik yarışması

Akkuyu NGS A.Ş., Mersin’deki lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği “Fizik Yarışması”nın ikinci aşamasını Gülnar’da gerçekleştirdi. Gülnar Fizik Yarışması’nın birincisi Gülnar Anadolu Lisesi oldu. 

Devamı


 


01.05.2013

Akkuyu NGS A.Ş. Mersinde fizik yarışması düzenledi

Akkuyu NGS A.Ş., Mersin’de eğitim gören lise öğrencilerine yönelik olarak “Fizik Yarışması” düzenledi. Bu yıl ilki gerçekleşen yarışmada büyük çekişme yaşanırken, birincilik ipini Eyüp Aygar Fen Lisesi göğüsledi.

Devamı


 

 

26.04.2013

Bakan Yıldız: Akkuyu Türkiye’nin en güvenli ve sağlam yapısı olacak

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Nükleer güç santralleriyle ilgili gerek Akkuyu, gerekse Sinop’taki santrallerle ilgili her türlü önlem alınmaktadır. Birçok açıdan Akkuyu, ülkemizin en güvenli ve en sağlam yapısıdır. Akkuyu santrali 22 milyar dolarlık bir santralle en güvenli santral olacaktır. Çernobil önemli bir derstir" dedi.

Devamı


 

 

23.04.2013

Akkuyu NGS A.Ş, çocukların 23 Nisan coşkusuna ortak oldu

Akkuyu NGS A.Ş.’nin 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda “Enerjimiz de keyfimiz de yerinde” sloganıyla düzenlediği etkinlikte çocuklar gönüllerince eğlendi. Palyaçolar, yüz boyama stantları, animasyon gösterileri, çeşitli yarışmalar ve DJ eşliğinde dans eden yüzlerce çocuk tören alanını bayram yerine çevirdi.

Devamı


 

 

20.04.2013

İki ülke Enerji Bakanı nükleer mühendislik öğrencileri ile video konferansta bir araya geldı

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak ve Enerji Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nde görev almak için Rusya'da eğitim gören Moskova’daki Türk öğrencilerle canlı video konferans yaptı. Bakan Alexander Novak pilot proje ile Rusya'da öğrenim gören öğrencilerin sektördeki ilklerden olacaklarına işaret etti.

Devamı


 

 

20.04.2013

Enerji Bakanlarından, Nükleer Eğitimi Gören Öğrencilerle Video Konferans

ANTALYA'daki toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Akkuyu'da kurulacak nükleer santralde görev almak için Rusya'da eğitim gören Türk öğrencilerle canlı video konferans yaptı.

Devamı


 

 

18.04.2013

Mersin Üniversitesinden Akkuyu NGS Bilgilendirme Merkezine ziyaret

Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi’ni ziyaret etti. Mersin Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Kasım Kurt, Akkuyu NGS’ye personel yetiştirmek üzere Mersin’de bir fakülte açılması gerektiğini belirterek, “Bu konuda üzerimize düşenleri yapmaya hazırız” dedi.

Devamı


 

 

15.04.2013

Macaristan`dan nükleer sonuç

Türkiye’nin ilk nükleer santralini yapacak Akkuyu NGS’nin daveti üzerine ‘Macaristan’a gittim. Türkiye’den 10 medya kuruluşu temsilcisinin katıldığı program, Rusatom Overseas şirketinin Budapeşte ofisini ziyaretle başladı.

Devamı


 

 

14.04.2013

Korkacak hiçbir şey yok

ÇED Süreci devam eden Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında Akkuyu NGS A.Ş. Mersin Bilgilendirme Merkezi Başkanı Mehmet Faruk Üzel ile yaptığımız söyleşide, halkın merak ettiği sorulmayan soruları da sorduk.

Devamı


 

 

12.04.2013

Rosatom’un Macaristan’da inşa ettiği Paks NGS, Türk gazetecileri ağırladı

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un 30 yıl önce Macaristan’da yaptığı Paks Nükleer Santrali, kapılarını Türk gazetecilere açtı. Macar yöneticilerin kendi tecrübelerini aktardığı toplantıların ardından Paks Nükleer Santralini ziyaret eden Türk gazetecilere, reaktör ve türbin binaları gezdirildi.

Devamı


 

  

12.04.2013

İlk elektriği 2020’de kullanacağız

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu için 2015 yılında temel atılması, 2019 yılında inşaatın bitirilmesi ve 2020 yılında ilk ünitenin işletmeye alınmasına karar verildi.Ruslar tarafından Türkiye’de kurulacak Akkuyu NGS’yle başlarken, nükleer santralin takvimi de yeniden belirlendi.

Devamı


 

 

12.04.2013

Türkiye ÇED istemese de biz ÇED hazırlayacağız

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu’nun temelleri 2015 yılı başında atılıyor. Rus şirket, büyük yatırımlara sağlanan ÇED muafiyetine rağmen santral için ÇED Raporu’nun alınacağını bildirdi.Mersin Akkuyu’da nükleer santral yapacak Rosatom, Macaristan'da işlettiği Paks Nükleer Santrali’nin kapılarını Türk gazetecilere açtı.

Devamı


 

 

12.04.2013

Rus şirketi, nükleerde Türk ortağa hazır

Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu’ya inşa edecek olan Ruslar, yüzde 49 oranında Türk şirketleriyle ortaklığa hazır olduklarını açıkladı. Akkuyu Nükleer Santrali’nde 2 yıl içinde inşaat hazırlıklarının tamamlanması hedefleniyor.

Devamı


 

 

 

12.04.2013

Akkuyu için ÇED başvuru

MERSİN’de yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali AŞ’nin Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, mayıs ayının ortasında ÇED (Çevresel etki değerlendirmesi) başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. Kasumov, “Türkiye’de ‘ÇED gerekli değil’ deseler bile biz Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) karşı sorumluyuz.

Devamı


 

 

 

12.04.2013

Akkuyu NGS heyetinin Macaristan Paks Atom Terminali temasları

 

Akkuyu NGS şirketi temsilcileri Macaristan ulusal atom enerjisi kurumu ve Paks Atom Terminali yetkilileriyle temaslarda bulundu. Macaristan'ın Sovyet teknolojisi ile 30 yıl önce inşa edilen Paks Atom Terminalini yerinde incelemek üzere gelen Akkuyu NGS AŞ yetkilileri, iki gün boyunca süren temaslarda Macar yetkililerden santral hakkında bilgi aldı.

Devamı


 12.04.2013

Nükleerde ‘yerli’ bombası

Akkuyu NGS Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, nükleer santral projesinde görev yapacak Türk şirketlerinin belirlenmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ekiplerinden oluşan bir çalışma grubu kurulduğunu belirterek, projede yer alacak şirketler için Enerji Bakanlığı’ndan referans istediklerini söyledi.

Devamı


 

 

 

07.04.2013

Nükleer trenine 45 yeni ülke binecek

Globaldata’nın son araştırmasına göre, bugün nükleere sahip olmayan 45 ülke önümüzdeki dönemde bu enerji kaynağını kullanmaya başlayacak. Araştırmaya göre, Türkiye, yükselen nükleer ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından en büyük pazar olacak.

Devamı


 

 

07.04.2013

Nükleer santraller tüketiciyi rahatlatıyor

Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santralin Rus tedarikçi firması Rusatom Overseas’ın Başkan Yardımcısı Yuri Sokolov, nükleer güç santrali bulunan ülkelerde tüketici açısından maliyetlerin azaldığını söyledi. 

Devamı


 

 

03.04.2013

Akkuyu'da İnşaat 2015 Sonunda Başlayacak

Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santralin Rus tedarikçi şirketi Rusatom Overseas'in Başkan Yardımcısı Jukka Laaksonen, ''Akkuyu'da santral inşaatına 2015 yılı sonunda başlanması planlanıyor'' dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sert ise, 2023 yılında 2 nükleer santralin de faal olacağını söyledi.

Devamı


 


02.04.2013

Rosatom Overseas yönetimi Ankara'da Türk yöneticilere nükleer güvenlik semineri verdi

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarından sorumlu Rosatom Overseas’ın yöneticileri Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk kez tüm bakanlık, ilgili kamu kurumları, üniversiteler ve enstitü yöneticilerine “nükleer güvenlik” semineri verdi.

Devamı


 

 

27.03.2013

Rusya'nın yapacağı Akkuyu Nükleer Santrali Ankara'da masaya yatırıldı

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde düzenlenen sempozyumda, santralin durumu enine boyuna tartışıldı. Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, projeyi barkovizyon eşliğinde ana başlıklar halinde gerçekleştirdiği sunumla anlattı.

Devamı


 

 

27.03.2013

Akkuyu NGS A.Ş, Hacettepe Üniversitesi’nin konuğu oldu

Hacettepe Üniversitesi Enerji Topluluğu tarafından düzenlenen “Enerji Günleri” etkinliği çerçevesinde 26 Mart 2013 tarihinde Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin bir sempozyum gerçekleştirildi. Akşam saatlerine kadar süren sempozyumda Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında detaylı bir sunum yaptı. 

Devamı


 

 

24.03.2013

Rusya için 44 gün kaldı

Mersin-Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer enerji santralinde görev almak üzere Rusya'ya eğitime gönderilecek 100 kişinin arasına girmek isteyenler, 5 Mayıs'a kadar başvuruda bulunabilecek. Enerji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Moskova'daki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü'nde (MEPhI) 100 öğrencinin daha nükleer mühendislik eğitimi görmesiyle ilgili süreç başladı.

Devamı


 

 

21.03.2013

Akkuyu NGS A.Ş.den Büyükecelide düzenlenen “Orman Haftası” etkinliklerine destek

Akkuyu NGS A.Ş., “Orman Haftası” etkinlikleri için Gülnar Kaymakamlığı ve Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü’ne destek verdi. Bu önemli günde Akkuyu NGS A.Ş., “Akkuyu Hatıra Ormanı” için de fidan dikimini gerçekleştirdi. Gülnar Kaymakamı Tekin Dündar, “Bu güzel günün yaşanmasında Akkuyu NGS A.Ş.’nin katkıları çok anlamlı ve değerlidir. Böyle çevreci, doğaya saygılı bir kurum olduğunu bu tür etkinliklerde gösteriyor. Bunun için Akkuyu NGS A.Ş.’ye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Devamı


 

 

21.03.2013

Nükleer eğitim Türkiye yolunda

Mersin'de inşa edilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santralinde (NGS) görevlendirilmek üzere Türk öğrencilere Rusya'da verilen 5 yıllık eğitimin hazırlık dahil 3 yıllık bölümünün, Türkiye'deki bir teknik üniversitede gerçekleştirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Devamı


 


20.03.2013

NIAEP- Atomstroyexport Başkanı Limarenko Valery, Akkuyu NGS sahasında incelemelerde bulundu

Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş’nin ana taşeronu NIAEP- Atomstroyeksport’un Başkanı Limarenko Valery Türkiye’ye geldi. 

Devamı


 

 

14.03.2013

Öğrenci kurultayında nükleer vurgusu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) tarafından bu yıl 5.'si düzenlenen Öğrenci Kurultayı Mersin'de yapılıyor. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in Gülnar ilçesinde yapılacak Akkuyu Nükleer Santralimin güvenlikli, her türlü önlemi alınmış, çevresel olarak çevreyle ilişkileri tanımlanmış bir teknolojiye sahip olduğunu belirterek, "Artık beklemeye tahammülümüz yok" dedi.

Devamı


 

 

11.03.2013

Nükleer santrale karşı lobi faaliyetleri iddiası!”

Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, nükleer enerjinin en temiz enerji kaynaklardan biri olduğunu, ancak Türkiye'de nükleer enerjiye karşı lobiler bulunduğunu belirtti.

Devamı


 

 

11.03.2013

Saygıyla karşılıyoruz ama yola devam edeceğiz

Enerji Bakanı Taner Yıldız, nükleer enerjiye yönelik protestolara ilişkin bir değerlendirme yaparak, Fukuşima kazasının tüm dünyaya daha dikkatli olunması gerektiğini öğrettiğini belirtti.

Devamı


 

 

08.03.2013

Akkuyu NGS projesi Bilgi Üniversitesi’nde anlatıldı

Nükleer Enerji ile ilgili konferans düzenleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri, Akkuyu NGS Projesi’ni dinledikten sonra santral hakkında bildikleri tüm yanlışları düzelttiklerini söylediler. Akkuyu NGS A.Ş Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı dünyadaki nükleer santralleri ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni öğrencilere anlattıktan sonra soruları yanıtladı.

Devamı


 

 

04.03.2013

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Nükleer enerji Türkiye'nin 60 yıllık rüyası. ABD ile 1955 yılında imzalanan "Sulh için Atom" anlaşması ile başlayan süreç, 1976 yılında Akkuyu Sahasının nükleer güç santrali yeri olarak uygun görülüp lisanslanması ile devam etmişti.

Devamı


 

 

02.03.2013

Rosatom Overseas yönetimi Ankara'da Türk yöneticilere nükleer güvenlik semineri verdi

Rusya Nükleer Kamu Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarından sorumlu Rosatom Overseas’ın yöneticileri Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk kez tüm bakanlık, ilgili kamu kurumları, üniversiteler ve enstitü yöneticilerine “nükleer güvenlik” semineri verdi.

Devamı


 

  

27.02.2013

Akkuyu NGS, en güvenlilerden biri olacak

Akkuyu NGS AŞ'nin bağlı bulunduğu ana şirket, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom'un İletişim Bölümü Müdürü Sergey Novikov, aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin kullanılacağı Akkuyu NGS'nin, işletmeye alındıktan sonra dünyanın en güvenli santrallerinden birisi olacağını belirterek, ''Bizim Akkuyu'da kullanacağımız sistem ve teknoloji Fukuşima'daki nükleer santralde olsaydı kaza yaşanmazdı'' iddiasında buldu.

Devamı


 

 

23.02.2013

Nükleer üniversite

Türkiye, kurmayı planladığı 4 nükleer enerji santraline mühendis yetiştirmek için üniversite kuracak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Rusya'nın da aralarında bulunduğu ülkeler ve yabancı firmalar Türkiye'de nükleer üniversite kurmak için teklifte bulundu. Bunları değerlendireceğiz' dedi.

Devamı


 

 

15.02.2013

Akkuyu’da ilk elektrik üretimi 2023’da başlayacak

Türkiye'nin ilk nükleer santralini yapacak olan Rus kamu nükleer enerji şirketi Rosatom'un Genel Müdür Yardımcısı Kirill Komarov, Akkuyu Nükleer Santrali için sismik çalışmaların tamamlandığını ve santralin 2020 yılında resmi olarak işletmeye alınacağını söyledi.

Devamı


 

 

14.02.2013

Türk firmalara 7.5 milyar dolarlık fırsat

Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral, yerli firmalar için 7.5 milyar dolarlık bir pazar yaratacak. ANKARA - Türkiye'nin ilk nükleer santrali için hazırlıklar sürüyor. Akkuyu Nükleer Santrali'nin ÇED raporu, 21 Mayıs'a kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görüşüne sunulacak.

Devamı


 


 

14.02.2013

Nükleerde yerli payı 7.5 milyar dolara çıkacak

Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Aleksandr Superfin, 20 milyar dolara malolması beklenen nükleer santralin 7.5 milyar dolarlık bölümünün Türk şirketlerince karşılanabileceğini vurguladı. Mersin Akkuyu’da kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santrali için geri sayım başladı. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu için verilen süre 21 Mayıs’ta sona erecek.

Devamı


 

 

11.02.2013

Akkuyu NGS İddiaları

Nükleer Karşıtı Platform’un “Santral, Rusların malı olacak' ve 'Enerjide dışa bağımlılık devam edecek' iddialarına Akkuyu NGS'den cevap geldi.. Rus Hükümeti’nin tüm maliyeti üstlendiğine ve ortalama yüzde 50 oranındaki iş hacminin Türk müteahhit ve işadamlarınca karşılanacağına vurgu yapılan açıklamada, "Santralin Rusların malı olacağı ve Türkiye bütçesinin zarara uğratılacağı iddiası asılsızdır" denildi.

Devamı


 

 

11.02.2013

Akkuyu Nükleer Santrali'nde %50 yerel kaynak kullanılacak

Mersin'in Silifke ilçesi Büyükeceli Beldesi'nde ÇED süreci devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatında yüzde 40-50 oranında bölgesel ve yerel kaynak kullanımı planlanıyor.Projenin başlangıç maliyeti olan 20 milyar dolarlık bütçenin 6-10 milyar dolarlık kısmının yerel kaynaklar kullanılarak yapılacak olmasıyla bölge ticaretinin biraz daha canlanması bekleniyor.

Devamı


 

 

 

05.02.0213

Ak Parti Mersin İl Başkanlığı’ndan nükleer santral açıklaması

AK Parti İl Başkanı Mekin Merter Salt, CHP İl Başkanı Faruk Akar'ın yaptığı nükleer karşıtı açıklamalarla, doğalgaz lobisinin ekmeğine yağ sürdüğünü savundu.

Devamı


 

 

04.02.2013

Türkiye’de bir ilk; Nükleer enerji

Elektrik; endüstriye, ekonomiye, sosyal hayata iyicene girmiş vazgeçilmez bir enerji kaynağı. Yayılmadığı alan yok. Bugün yetiyor gibi ise de hazır ki üretim yarın yetmeyecek. Şimdiden önlem alınması gerekir.

Devamı


 

 

01.02.2013

20 milyar dolarlık santralde kabloyu türkler döşeyecek

Türkiye'deki birçok fabrikanın üretim kalitesi ve kapasite bakımından Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaatında kullanılacak kablo, fan ve vana gibi ekipman ihtiyacını karşılayabilecek.

Devamı


 

 

01.02.2013

Dünyanın gözü Akkuyu nükleer santrali inşaatında

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ana müteahhidi JSC Atomstroyexport A.Ş.'nin Genel Müdürü Aleksandr Mironov, projenin genel anlamda 20 milyar dolar olduğunu ifade ederek, "Bu güç santrali Türkiye'de bir ilk. Bunun için karşı çıkan da var, yandaş olan da. Bu yapacağımız santrali dünyadan birçok ülke de izliyor. O yüzden en iyisini yapmak zorundayız" dedi.

Devamı


 

 

31.01.2013

Akkuyu NGS A.Ş, projenin hazırlık ve inşaat süreci ile ilgili yerli sanayicileri bilgilendirdi

Akkuyu NGS A.Ş, Türk işadamları ile yapılacak işler konusunda ilk geniş kapsamlı bilgilendirme toplantısını Mersin’de gerçekleştirdi. Mersin ve çevre illerden sanayicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşılan toplantıda işadamları, ihale süreçleri ve katılım şartları hakkındaki tüm sorularına cevap buldu.

Devamı


 

 

31.01.2013

Mersinde "Enerji ve Çevre Konferansı" yapıldı

Enerji ve çevre ilişkisi Mersin’de masaya yatırıldı. Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği konferansta  Mersin Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur sunum yaptı.

Devamı


 

 

23.01.2013

Nükleer santrale yerli üretim katkısı 6 milyar doları bulabilir

Akkuyu NGS AŞ Genel Müdürü Aleksander Superfin, Akkuyu’da kurulacak nükleer santralin inşaat sürecinde yerli sanayiden istifade edilmesine çok önem verdiklerini söyledi.

Devamı


 

 

23.01.2013

Doğalgazın yerine nükleeri koyacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santralin Rusya'ya bağımlılığı azaltacağını söyledi. Yıldız, ''Atatürk ve Keban Barajı'nın üretmiş olduğu elektriğin yerine nükleeri koymaya çalışmıyoruz, doğalgazın yerine nükleer enerjiyi koymayı düşünüyoruz'' dedi.

Devamı


 

 

22.01.2013

Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan Akkuyu Nükleer Santraline destek

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, nükleer santrale karşı çıkanları eleştirerek, "Türkiye enerji ithalatına 59 milyar dolar harcıyor. Bugün yapılacak 2 nükleer santralde üretilecek 85 milyar kilovat saat elektrik enerjisinidoğalgazla kullanmaya kalksak yıllık maliyeti 5 milyar dolar. Nükleerle yaparsanız sadece 300 milyon dolar" dedi.

Devamı


 

 

22.01.2013

“Nükleer Enerji Ve Türkiye Süreci” konulu panel Ankara’da yapıldı

“Türkiye’de Nükleer Enerji ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi” ilgili tüm tarafların katılımıyla masaya yatırıldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’deki bütün kurumların Akkuyu NGS Projesi’nin önünü açacak yapıyı kurgulaması gerektiğini belirterek, nükleer enerji konusundaki siyasi kararlılıklarının eksilmeden devam ettiğini söyledi.

Devamı


 

21.01.2013

Ankarada Nükleer enerji ve Türkiye Süreci paneli

Mimar ve Mühendisler Grubu ve Enerji Uzmanları Derneği işbirliğiyle, 22 Ocak 2013 Salı günü 08:00- 13:00 saatleri arasında, Rixos Grand Ankara Hotel'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ'ın konuşmacı olarak katılacağı "Nükleer Enerji ve Türkiye Süreci" konulu kahvaltılı panel düzenleniyor.

Devamı


 

18.01.2013

Akdenizli turizmcilerden  nükleere destek: “Nükleer enerji santralleri turizme engel değil”

Skal International Çukurova Kulübü’nün (Profesyonel Turizmciler Kulübü)  davetlisi olarak Adana’da yapılan toplantıya katılan Mersin Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel, Akkuyu Nükleer Santral Projesi hakkında brifing vererek, soruları cevapladı.

Devamı


 

15.01.2013

Taşucu Yapı ve Montaj Tesisi İnşaatı Basın Açıklaması

Mersin’in Taşucu İlçesi’nde eski SEKA arazilerinin Akkuyu NGS A.Ş tarafından “dünyanın nükleer çöplüğü haline getirileceği” yönündeki iddialar ve bu iddiaların konu edildiği haberler asılsız ve mantık dışıdır.

Devamı


 

27.12.2012

Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi açıldı

Akkuyu NGS A.Ş tarafından, Akkuyu Nükleer Santrali, nükleer enerji ve enerji üretimine yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin yürütüleceği Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi açıldı. 

Devamı


 

12.12.2012

Akkuyu NGS A.Ş, “2023 perspektifinde Mersin’in enerji ihtiyacı ve sürdürülebilir büyüme” başlıklı bir panel düzenleyerek, kamu yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasını bir araya getirdi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali A.Ş tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde Mersin’de düzenlenen “2023 Perspektifinde Mersin'in Enerji İhtiyacı ve Sürdürülebilir Büyüme” konulu panele kentin ileri gelenleri yoğun ilgi gösterdi.

Devamı


 

 

 

11.12.2012

Endonezya heyetinden Akkuyu'ya ziyaret

Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Türkiye'nin nükleer santrali tecrübelerinden faydalanmak için Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulacağı sahada incelemelerde bulundu.

Devamı


 10.12.2012

"Türkiye İçin Nükleer Enerji Bir Zorunluluk"

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ülkenin 2023 hedefi ve sonrasına ulaşması için nükleer enerji üretilmesinin zorunluluk olduğunu belirtti.

Devamı 

10.12.2012

Nükleer Enerji Mersin'de Masaya Yatırıldı 

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye'nin 2023 ve sonrasındaki hedeflerine ulaşabilmesi için enerjide arz çeşitliliğine ve özelliğine göre nükleer enerjinin gecikmiş de olsa artık elde edilmesinde zorunluluk bulunduğunu söyledi.

Devamı


 

 

09.12.2012

Ruslar Sinop'a da talip

Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımını üstlenen Akkuyu NGS A.Ş. Genel Müdürü Aleksander Superfın, Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santrale de Rus firması olarak talip olduklarını açıkladı.

Devamı


 

 

09.12.2012

Rusya Gezisine Katılan Mersinlilerin Nükleer Santrale Bakışı Değişti

Mersin'in Gülnar ilcesine bağlı Büyükeceli beldesine nükleer santrali yapacak Rasotom firmasının davetlisi üzerine Rusya'ya giden eğitimci, iş adamı, belediye başkanları ve gazetecilerin nükleere bakışı değişti.

Devamı


 

 

07.12.2012

Mersin işadamları, sivil toplum kuruluşları ve gazetecilerden oluşan heyet, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin ikizi olarak adlandırılan Rusya’daki Novovorenej Nükleer Santrali’ni ziyaret etti.

Mersin’in önemli işadamları, sivil toplum kuruluşları, gazetecileri ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı yöreden temsilcilerin yer aldığı kalabalık bir heyet 5 Aralık 2012 tarihinde Rusya’nın Novovoronej Nükleer Santrali’ni ziyaret etti.

Devamı


 

 

07.12.2012

Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Akkuyu Nükleer Santral Projesi ile ilgili tecrübelerden faydalanmak için Mersin-Akkuyu Nükleer Santrali Sahası’na ziyarette bulundu.

Ülkelerinde ilk nükleer santrali yapmak için yer seçimi çalışmaları yürüten Endonezya Ulusal Nükleer Enerji Ajansı Heyeti, Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’inde yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’nun sahasına bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamı 


 

 

04.12.2012

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenkonun da bulunduğu önemli bir heyet ile Türkiyeye geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko'nun da bulunduğu önemli bir heyet ile Türkiye'ye geldi. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile yapılan görüşmelerin ardından nükleer enerjide işbirliğinin artarak devam etmesi kararı çıktı. 

Devamı


 

 

04.12.2012

Rusya'dan tek kalemde 20 milyar dolar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu'da yapılacak nükleer güç santralinin 20 milyar dolarlık sermayesiyle tek kalemde yapılan en büyük yatırım olacağını kaydetti. Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (Rosatom) projeye ilk etapta 700 milyon dolar aktardığını söyleyen Erdoğan, "800 milyon dolar daha sermaye aktarımı kararı almalarından memnuniyet duyduk." dedi.

Devamı


 

 

03.12.2012

Akkuyu Santrali için ÇED raporu Haziran’a hazır

Enerji Günlüğü - Akkuyu Nükleer Santrali’ne ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme Raporu, Mayıs ayında tamamlanarak, bakanlığa sunulacak. Akkuyu Santrali’ni inşa edecek Rus Atom Enerjisi şirketi Rosatom’un Genel Müdürü Sergey Kiriyenko ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’da yaptıkları başbaşa görüşmenin ardından basına kısa bir açıklamada bulundular

Devamı


 

 

03.12.2012

Rusya nükleerde ilave teşvik istedi

Rusya nükleerde ilave teşvik istedi Rusya, 22 milyar dolara mal olması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali için Türkiye'den ilave vergi desteği istedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız'la zirve yapan Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexandr Novak, "Teşvik talebinin kabul görmesi, projenin maliyetini aşağı çekecektir" dedi.

Devamı


 

 

29.11.2012

Atomenergoproekt şirketi, Akkuyu NGS’nin proje dokümantasyonunu hazırlamak için yürüttüğü etüt çalışmalarını tamamladı

Atomenergoproekt (Akkuyu NGS genel tasarımcısı) şirketinin etüt çalışmaları konusunda çalışan uzmanları, ilk Türk nükleer güç santralinin proje dokümantasyonunun hazırlanmasına esas teşkil edecek saha çalışmalarını tamamladı.

Devamı


 

 

 28.11.2012

Genç profesyoneller nükleer endüstrinin gelişimi ile yakından ilgili

Moskova, enerji sektöründeki öğrenciler ve uzmanlık branşlarından mezun olanlar için düzenlenen kariyer günlerine ev sahipliği yapıyor.

Devamı


 

 

 28.11.2012

Akkuyu'nun yüzde 25'ine talip

Rus şirketin Mersin'e yapacağı ilk nükleer santrale 14 bin sanayicinin üst kuruluşu OSBÜK'ten ortaklık teklifi gitti.
dünyası, santrale finansman ortağı olup ucuz elektrik kullanmayı hedefliyor.

Devamı


 


 27.11.2012

Sanayiciden nükleer santrale ortaklık teklifi

Rus şirketi tarafından Mersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santralin 4 ünitesinden birinin inşasına Türk işadamları talip oldu. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, şirketin genel müdürüyle görüştüklerini belirterek, “Bir üniteyi verirlerse güvenli ve ucuz enerjiyi kullanacağız.” dedi.

Devamı


 

 

05.11.2012

Türk nükleer öğrencilerinin Rusya’daki hayatı

Moskova civarında Obninsk şehrinde bulunan Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Nükleer Enerji Enstitüsünün Türkiyeli nükleer öğrencileri yeni öğrenim yılına başladı.

Devamı


 

 

23.10.2012

Gençlere ne diyorlar?

‘Nükleer santralimiz olursa turizmimizin hali ne olur?’ diye soranlara Dünyanın turizm ve nükleer reaktör zengini Fransa’yı hatırlatıyoruz. Bu sektörde yetişmiş elemanımız bile yok diyenlere ‘Şu anda seçilmiş pırıl pırıl gençlerimiz Rusya’da eğitim alıyor’ deniyor. Ne diyorlar biliyor musunuz?

Devamı


 

 

19.10.2012

'Nükleer Santral İnşasına Hazır Olun' Çağrısı

AGİAD Başkanı Gülcan, Adana iş çevresi için Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımının fırsatı olduğunu söyleyerek, işadamlarından kendilerini hazırlamalarını istedi.

Devamı


 

  

10.10.2012

Akkuyu NGS A.Ş Mersin yöneticileri, Akdeniz Rotary Kulübü üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin detaylı bir bilgilendirme yapıldı

 Akdeniz Rotary Kulübü üyelerine, nükleer enerji ve Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ne ilişkin brifing verildi. Akdeniz Rotary Kulübü tarafından Mersin Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya davet edilen, Akkuyu NGS Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Faruk Uzel ve Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyup Lütfi Sarıcı, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Devamı


 

 

10.10.2012 

Adanalı genç işadamları ve bilim adamları, Rusya’da Akkuyu Nükleer Santrali’nin benzeri olarak nitelendirilen Novovoronej Nükleer Santrali’ni ziyaret etti

Katılımcılar yaptıkları inceleme sonrası nükleer enerjiye bakışlarının değiştiğini söyledi. Akkuyu Nükleer Santrali’nin Rusya’daki benzeri olan Novovoronej Nükleer Santrali Türkiye’den gelen misafirlerini ağırladı. 5 Ekim 2012 tarihinde gerçekleşen ziyarete, Adana’dan Genç İşadamları Derneği (AGIAD) üyeleri ve İstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) bilim adamları katıldılar.

Devamı


 

 

08.10.2012

Orman Genel Müdürlüğü yöneticileri, Akkuyu Nükleer Sahası'nı gezdi

MERSİN - Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Kaşan, Kadastro ve Mülkiyet Dairesi Daire Başkanı İzzettin Yurtoğlu, Mersin Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer ve ilgili şube müdürleri, Türkiye'nin ilk nükleer santralinin yapılacağı Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli Beldesi'ndeki Akkuyu Sahası'na ziyaret gerçekleştirdi.

Devamı


 

04.10.2012

Akkuyu Nükleer Santrali'ni çizdi, Moskova'da ödül aldı

Mersin'in Gülnar ilçesinde bir ilköğretim okulu öğrencisi yaptığı nükleer santral resmi ile Moskova'da ödül aldı.

Devamı


 

 

20.09.2012

LONDRA - 2012 Nükleer Enerjinin yerini alacak bir şey yok

Dünya Nükleer Birliği (World Nuclear Association), bu yılın Eylül ayı ortalarında ``Hala İş Baştayız» («Back to Business ») sloganı ile, Londra'da bir konferans düzenledi. Söz konusu konferans, nükleer santral reaktörü ve ekipmanı tedarik eden şirketlerin, atık yönetimi şirketlerinin, uranyum madenciliği yapan yakıt şirketlerinin kısaca, enerji şirketlerinin çoğunun mutlaka ziyaret etmeye çalıştığı, nükleer sanayinin her yıl yapılmakta olan büyük bir forumdur.

Devamı


 

AKKUYU NGS İNŞAAT LİSANSI 2014 YILIN SONUNDA VERİLEBİLİR. 

Türkiye’deki Akkuyu NGS inşaat lisansının 2014 yılında alınması planlanmaktadır. Bu açıklama 12-14 Eylül tarihlerinde gerçekleşen 37’inci Dünya Nükleer Birliği Sempozyumu’na katılan Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin Genel Müdürü Sayın Aleksandr Superfin tarafından yapılmıştır. Superfin açıklamasında “Lisansı aldıktan sonra inşaata fiilen başlanacak olup beton dökme vs. gibi işler yapılacaktır” diye konuştu.

Devamı


  

18.09.2012

Akkuyu NGS A.Ş’den Büyükeceli İlköğretim Okulu Öğrencilerine Destek

Akkuyu NGS A.Ş, Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde eğitim gören 256 öğrenciye okul malzemesi dağıttı. Akkuyu NGS A.Ş Devlet ve Halkla İlişkiler Müdürü Tahir Agayev ile Mersin Toplum Bilgilendirme Merkezi Başkanı Mehmet Faruk Uzel'in katılımıyla gerçekleşen törende Büyükeceli İlköğretim Okulu'nda okuyan öğrencilerin okul ve beslenme çantası ihtiyaçları karşılandı.

Devamı


  

11.09.2012

Bakan Yıldız'dan nükleer açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikinci nükleer güç santraliyle ilgili kararın yıl sonuna kadar verileceğini bildirerek, ''Nükleer güç santraliyle enerjide dışa bağımlılığımız artmayacak aksine azalacak. Bunun her türlü mühendislik hesaplarını isteyene sunabiliriz'' dedi.

Devamı


  

05.09.2012

Akkuyu santralına uzmanlardan tam not

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) uzmanları, Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Beldesi'nde yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali sahasındaki çalışmaları inceledi.

Devamı


  

27.08.2012

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Akkuyu Nükleer Santrali sahasındaki etüt çalışmalarını yerinde inceledi

 Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Akkuyu Nükleer Santrali sahasındaki etüt çalışmalarını yerinde inceledi. UAEK uzmanlarından Akkuyu Sahası’ndaki etüt çalışmalarına tam not geldi.

 Devamı


 

22.08.2012

Nükleerde geri adım yok

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin nükleer santralde geri adım atmayacağını belirterek, "Akkuyu başladı, Sinop'ta 4 ülkeyle görüşüyoruz" dedi.

Akuyu'nun ardından Karadeniz'de ikinci dört ünitelik nükleer santral için müzakereler sürerken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye nükleer enerji konusunda kararlı. 2023'e 3 santral hedefinde geri adım yok" mesajı verdi. 

Devamı


 

05.08.2012

Büyükeceli'deki iftar yemeğinde huzur ve coşku hakimdi

Akkuyu NGS A.Ş.’nin, Büyükeceli İlköğretim Okulu (eski okul) düzenlediği iftar yemeğinde, Nükleer Santral inşasında çalışanlar,Akkuyular ve Büyükeceliler birlikte aynı sofrayı paylaştı.  Oldukça güzel bir atmosferde geçen iftar yemeğine yerel halkın ilgisi dikkatlerden kaçmadı. Akkuyular ve Büyükeceliler ve santral çalışanları Ramazanın verdiği hoşgörü ve coşku ile birlikte aynı masayı paylaşarak ilahiler eşliğinde iftarlarını açtılar. İftarın ardından da Kur'an okundu ve dualar edildi.

Devamı


 

 04.08.2012

Çağlayan'dan nükleer karşıtlarına ağır gönderme

Çağlayan, Gülnar'da Gülnar Lisesi bahçesinde halka hitaben yaptığı konuşmadaTürkiye'nin her tarafını yeniden imar eden bir partinin mensupları olduklarını belirterek, ''Hiç bir ayrıma gitmeksizin tüm vatandaşlara hizmet etmenin çabası içinde çalışıyoruz. Bundan sonra hep sizlerle beraber olacağız. Sizlerin beklentilerini, şikayetlerini, taleplerini alacağız'' dedi. 

Devamı


  

04.08.2012

Türk firmalarına 2 milyar dolarlık iş

Akkuyu nükleer santralini kuracak Rus şirket, santral inşaatı ve makine teçhizatlarını yaptırmak için Türk firmalarıyla görüşmelere başladı. Türk firmaların 2 milyar dolarlık iş üstlenmesi bekleniyor. Türkiye’nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu’da kurmak için çalışmalara başlayan Rus şirketi Atomstroyexport, santralin inşasından makine teçhizatların tedarikine kadar iş yaptıracağı Türk firmaların portföyünü oluşturuyor.
Devamı


 

03.08.2012

Akkuyu NGS A.Ş, Büyükeceli halkıyla İftarda biraraya geldi

Akkuyu NGS A.Ş.’nin, Büyükeceli İlköğretim Okulu’nda 3 Ağustos 2012 tarihinde düzenlediği iftar yemeğinde, sahadaki etüd çalışmalarında görev alan Rus ve Türk çalışanlar, yöre halkıyla aynı sofrayı paylaştı. Huzurlu bir atmosferde geçen iftar yemeğine yerel halkın önemli bir düzeyde katılımı oldu. Büyükeceliler, Akkuyu NGS A.Ş ve sahada etüd çalışmalarını yürüten diğer çalışanlar Ramazanın verdiği hoşgörü ve hüşu ile aynı masayı paylaşarak ilahiler eşliğinde iftarlarını açtılar. Daha sonra Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Devamı


 

 

23.07.2012 

Akkuyu nükleer santralinin ilk görüntüleri

Mersin'de inşa edilecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin ilk görselleri ortaya çıktı. Türkiye'nin en büyük projeleri arasında yer alan Akkuyu NGS projesinde, santralin mimari yapısı ve projedeki tüm detaylar birebir gerçekçi olarak modellenerek 3 boyutlu tasarım haline getirildi.

Devamı


  

19.07.2012

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'nın Kremlin Sarayı'nda bir araya geldiler. 

Yapılan toplantının resmi programında siyasi, ekonomik ve uluslararası konularda diyalog kurulması için pek çok konu başlığı vardı. İki ülke temsilcileri ayrı bir konu başlığı olarak, Mersin’de Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına yönelik Rus-Türk Hükümetleri arasında imzalanmış olan anlaşmanın gerçekleştirilmesi konusunu görüştüler.

Devamı


  

16.07.2012

Nükleer mühendis adayları sınava girdi
Akkuyu NGS tarafından başlatılan eğitim programında, Rusya'da nükleer mühendislik eğitimi almak isteyen 600 öğrenci sınava girdi.

Devamı


  

16.07.2012

Akkuyu’da nükleer hareketlilik

Akkuyu Nükleer Güç Santralı Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov santralın 9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olacağını ve bu amaçla zemin etütlerinin yapıldığını belirtirken, "Uçak düşmesinden, tsunamiye kadar birçok kötü senaryoya göre proje şekilleniyor" dedi. Kasumov, bugüne kadar 7 Türk şirketine de 50 milyon dolarlık iş verildiğini dile getirdi.

Devamı


  

15.07.2012

Nükleerde Türkler'e 10 milyar $'lık iş
Akkuyu'da inşa edeceği nükleer santral Türkler'e 10 milyar dolarlık iş imkânı sağlayacak. İlk ünite 2019'da devreye girecek, 40 bin kişiye dolaylı istihdam yaratılacak.

Devamı


  

15.07.2012

50 yıllık macera sona eriyor

“Sulh İçin Atom” anlaşmasıyla yaklaşık 50 yıl önce nükleer macerası start alan Türkiye, 2019’da ilk defa nükleer santral ile enerji üretimine başlamaya hazırlanıyor.

Devamı


 

15.07.2012

Çocuklar için 'nükleer oyun'

Bir çiftliğin yönetildiği Farmville oyununa benzeyen oyunda ise çocuklar, bir şehir yönetiyor. Şehrin enerji ihtiyacını karşılaması gereken çocuklara, nükleer, rüzgar, güneş, kömür gibi enerji seçenekleri sunuluyor. Doğa ve şehrin koşullarına uygun olarak nükleer enerjiyi seçen çocuk, fazla puan alıyor. Çocuklar, nükleer santrali de kendileri inşa ediyor ve reaktörü işletiyor. Bu oyunla, çocuklarda nükleer enerji bilincinin de oluşturulması hedefleniyor.

Devamı


15.07.2012

Enerji Gazetecileri ve Medya Derneği üyeleri Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılacağı sahayı gezdi

Enerji ve Medya Derneği’nin Akkuyu NGS A.Ş’ye yaptığı başvuru üzerine Akkuyu sahası ilk kez basın turuna evsahipliği yaptı. 10 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirilen basın turuna Hürriyet, Sabah, Akşam, Habertürk ve Zaman Gazeteleri ile Ekonomist Dergisi’nden muhabirler katıldı.

Devamı


 

 

08.07.2012

Hürriyet gazetesi Akkuyu NGS'nin ikizi,  Moskova’ya 550 kilometre uzaklıktaki Voronej-2 nükleer santralını ziyaret etti

Türkiye’nin ilk nükleer santralı Mersin Akkuyu’nun temelinin önümüzdeki yıl atılması planlanırken, Hürriyet, mimaride ve teknolojide esas alınacak Moskova’ya 550 kilometre uzaklıktaki Voronej-2 nükleer santralını ziyaret etti. 5 yıl sonra tamamlanması beklenen Akkuyu, bacası hariç Voronej-2’nin tam bir kopyası olacak.

Devamı


 

27.06.2012

Moskova’da "Rosatom" Devlet Kuruluşu’nda yabancı uyruklu vatandaşlar için nükleer sanayinin toplumla iletişimi alanında deneyim paylaşımına yönelik "Açık Diyalog" adlı özel bir program başladı.

Söz konusu programın ilk yabancı katılımcıları - proje şirketi Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (Akkuyu NGS A.Ş.) çalışanları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olmuştur.

Devamı


 

22.06.2012

St. Petersburg’da nükleer santralı yıldırımla savundu, ‘Türkiye modeli’yle övündü

RUSYA’nın St. Petersburg kentinden adını alan “Uluslararası Ekonomik Forum” (SPIEF) çerçevesinde düzenlenen “Fukuşima’dan Bir Yıl Sonra Nükleer Enerji” başlıklı oturumda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı dinliyoruz. 

Türkiye’de Akkuyu Nükleer Santralı projesini üstlenen Rosatom’un Başkanı Sergei Krienko’nun da konuşmacıları arasında yer aldığı panelde enerjide bu seçeneğe karşı çıkan kimse yok.

Devamı


 

21.06.2012

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya'daki Uluslararası Ekonomik Forumu'nda konuştu

Rusya'nın St.Petersburg kentinde Uluslararası Ekonomik Forum başladı. Forum'a, gelişmekte olan piyasalarda ve dünyada karşılaşılan temel sorunların görüşülmesi için, tüm ülkelerden üst düzey siyasetçiler ve önde gelen işadamları, maliyeciler ve uzmanlar katıldı. Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin Forum'un genel kurul toplantısında açılış konuşmasını yaptı.

Devamı


 

18.06.2012

”Erkek olmak” nükleerden daha riskliymiş

Yapılan bazı araştırmalara göre, ortalama bir insan ömründe ”erkek cinsiyetinin oluşturduğu risk 2 bin 800 gün iken, ABD için tüm elektriğin nükleer santrallerde üretilmesi 0,03 gün ortalama ömür kaybına” yol açıyor.

Türkiye’de enerji üretiminde gündemde olan nükleer santral vatandaşların kafasında soru işaretleri yaratırken, Mersin’de santral inşa etmek amacıyla Rusya tarafından kurulan Akkuyu Nükleer Güç Santrali Anonim Şirketi, Türk halkının nükleer konusunda en çok sorduğu soruları bir kitapçıkta topladı.

Devamı

Kaynak: milliyet.com.tr


 

17.06.2012

Başbakandan nükleer çıkış

Japonya'nın deprem ve tsunami sonrasında kapanan nükleer reaktörleri açma kararı aldığı gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Mersin'den mesaj verdi. Partisinin il kongresinde konuşan Başbakan Erdoğan, "Bugüne kadar dünyada 3 kaza yaşandı.

Devamı

Kaynak: sabah.com.tr


 

14.06.2012

MERSİN İŞ DÜNYASINA NÜKLEER BİLGİLENDİRMESİ  

Mersin Ekonomi Platformu (MEP) ve Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) işbirliğinde, Akkuyu NGS A.Ş.’nin katkıları ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili “Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.

Devamı


  

12.06.2012

Mersin, Türkiye’nin enerjisine enerji katacak

Mersin’de enerjiye yönelik yürütülen yatırımlar ve çalışmalar ülkenin bir taraftan enerji çeşitliliğini artırırken diğer taraftan enerji açığının kapatılması adına büyük önem taşıyor. Bölgenin Türkiye’yi de ilgilendiren en önemli enerji yatırımı nükleer güç santrali. 2010’da imzaları atılan, Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde kurulması planlanan nükleer güç santralinin 4 bin 800 MW Kurulu güç kapasitesine sahip olması planlanıyor. 

Devamı


  

 11.06.2012

Akkuyu sismik açıdan en güvenli yer

 Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, nükleer santralin kurulacağı Akkuyu'nun sismik açıdan en güvenli yer olduğunu söyledi.

Kasumov, Adana Genç İş Adamları Derneği'nde (AGİAD) düzenlenen "Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Bilgilendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, santralin inşaatı sırasında Türkiye'den sağlanabilecek tüm işlerin Türk firmalar tarafından yapılacağını belirtti.

Devamı

Kaynak: haberler.com


  

 12.06.2012 

Nükleer 40 bin kişiye ekmek kapısı olacak

Akkuyu'daki nükleer santral ihalesini kazanan NGS Elektrik, santralin inşaatında 10-12 bin kişinin fiili olarak çalışacağını, dolaylı olarak da 40 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını bildirdi

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, santralin bölgedeki 40 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi. Kasumov, Adana Genç İş Adamları Derneği'nde (AGİAD) düzenlenen 'Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, santralin inşaatı sırasında Türkiye'den sağlanabilecek tüm işlerin Türk firmalar tarafından yapılacağını belirtti.

Devamı

Kaynak: yenisafak.com.tr


 

06.06.2012

Akkuyu’yu MSK-64 kriteri koruyacak

 MERSİN’de yapılacak olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), dünyada en çok kullanılan MSK-64 şiddet cetveline göre 9 şiddetindeki depreme bile dayanacak. Yetkililer “Bu, dünyanın en güvenli sistemi olduğu için yeni bir güvenlik sistemine gerek yok. Stres testlerinde bir sıkıntı ya da ekstra güvenlik sistemine gerek olsa yapardık” dediler.

Devamı

Kaynak: HÜRRİYET GAZETESİ


 

05.06.2012

Akkuyu Genel Müdürü Süperfin: Nükleer Enerji Türkiye`nin de Hakkı

Rusya'nın 20 milyar dolar yatırımla Mersin Akkuyu'da inşa edeceği nükleer santralde proje hazırlıkları tamamlanmak üzere. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağı bir törenle temel atılması planlanan santralde son gelişmeleri Rus nükleer enerji şirketi Rosatom bünyesinde kurulan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Aleksandr Superfin, Cihan Haber Ajansı (Cihan)'na değerlendirdi. 

Devamı

Kaynak: Cihan Haber Ajansı


 

04.06.2012

Nükleer Enerji Güvenliği Sorunları, Moskovada Tartışıldı

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen uluslararası Atomexpo 2012 Forumu'nda nükleer enerjinin güvenliği konusu tartışıldı. 

Rus devlet atom ajansı Rosatom'un teşebbüsüyle 4-5 Haziran tarihlerinde Moskova'nın Gostinni Dvor Fuarcılık Merkezi'nde faaliyete başlayan forumda, dünyanın önde gelen nükleer enerji ajansları bir araya geldi. Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen kazadan sonra dünya kamuoyunda yeniden tartışılmaya başlanan nükleer enerji güvenliğinin arttırılması gibi konuların öncelikli olarak ele alındığı forumun başlıca amacının ise dünyada nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımının daha da arttırılmasında işbirliğinin daha da gelişmesine katkıda bulunmak olduğu bildirildi.

Devamı

Kaynak: haberler.com


 

03.06. 2012

Akkuyu kararı önemli bir örnek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla nükleer güç santralleriyle alakalı yapının hükümetlerden hükümetlere değişen değil, bir devlet politikası haline geldiğini belirtti.

Devamı


  

01.06.2012

Anayasa Mahkemesi, Türkiye ile Rusya arasındaki Akkuyu nükleer santrali anlaşmasının iptal istemini reddetti

Anayasa Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu arasında Akkuyu sahasında nükleer güç santralinin tesisine ve işletimine dair işbirliğine ilişkin anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanunun iptali istemini reddetti.

Devamı


  

01.06.2012

Nükleere felaket olarak bakılmamalı

TED Alanya Koleji'nde gerçekleştirilen 'Kariyer ve İnovasyon Söyleşisi'ne Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Nükleer Fizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Boztosun konuk oldu. Söyleşiye TED'li öğrencilerin dışında Alanya'daki çeşitli okullardan öğrenciler de katıldı.

Devamı

Kaynak: yenialanya.com


 

31.05.2012

Başbakan Erdoğan, “Artık 20-30 yıl öncesinin Nükleer enerji santralları kurulmuyor

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun Ankara Kazan’daki Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, “Artık 20-30 yıl öncesinin Nükleer enerji santralları kurulmuyor. Japonya’da bir olay yaşandı diye bütün insanlığı farklı yerlere taşımanın anlamı yok” dedi.

Devamı

Kaynak: milliyet.com.tr


  

28.05.2012

Akkuyu NGS sahasında etüt çalışmaları 2012 yılında tamamlanacak

Türkiye’de Akkuyu nükleer güç santrali sahasında proje dokümantasyonunun hazırlanmasına (Santralin Genel Tasarımcısı - JSC "Atomenergoproekt") yönelik gerekli etüt çalışmaları 2012 yılında tamamlanacaktır.

Devamı


 

14.05.2012

Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi, geleceğin turizmcilerini ağırladı

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapılacak olan Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline yönelik çalışmalar sürerken, Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi de misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Devamı


  

11.05.2012

Yıldız`dan nükleerde sevindirici açıklama

 Yıldız, nükleer santral projesiyle ilgili olarak, 'Bu konuda yasamanın, yürütmenin ve yargının yeknesak bir halde olduğunu görüyoruz" dedi.

Devamı


  

03.05.2012

Ekonomi Muhabirleri Derneği’nden Akkuyu NGS A.Ş’ye Teşekkür Plaketi
Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin 25. Kuruluş Yıldönümü ve 4. Altın Kalem Ekonomi Basını Başarı Ödülleri 30 Nisan 2012 tarihinde Ankara’da düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi.

Devamı


 

26.06.2012

Nükleerden ilk elektrik 2019 yılında üretilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer enerjiden elektrik üretimine 2019 yılında başlanacağını, ikinci ve üçüncü santraller de dahil olmak üzere toplam 12 ünite olacağını belirterek, “Her yıl bir üniteyi devreye alacağız” dedi.

Devamı

Kaynak: hurriyet.com.tr


 

26.04.2012

Rosatom  «ICCI 2012»-Uluslararası Fuarına katıldı

18. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı «ICCI 2012», 25 Nisan’da İstanbul’da  açıldı. Enerji Fuarı çerçevesinde devlet kuruluşu "Rosatom" ve ona bağlı olan - OJSC Concern Rosenergoatom,  JSC NIAEP,  JSC  Atomstroyexport,  JSC  Atomenergoprom  ve JSC Atomenergoproekt kuruluşları aynı  standda  temsil edilmek üzere fuar katılımcıları arasındaki yerlerini aldılar.

Devamı


 

18.04.2012

Kalinin atom elektrik santralinde Türk “atomcu”sunu şaşırtan balıkçılar oldular
Akkuyu nükleer santralinin yapımına başlanmasına hazırlıklar, Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da sürdürülüyor. Bu hazırlıklar çerçevesinde  Türkiye enerji daireleri temsilcileri Rusya’yı ziyaret ettiler.

Devamı

Kaynak: Rusyanın Sesi


   

15.04.2012

Yıldız: ‘Nükleerden korkmaya gerek yok’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin de nükleer santrallere geçmesine yönelik eleştirilerin yanıtlanmasına büyük önem veriyor. Vatandaşın kafasında kuşku kalmaması gerektiğini vurgulayan Enerji Bakanı, “nükleer enerjiden korkmak için hiçbir sebep olmadığı” görüşünü sık sık vurguladı. Nükleer santrallere yöneltilen eleştirileri dünyadan örnekler vererek yanıtladı.

Devamı


  

09.04.2012

Enerji Bakanlığı Heyeti Rusya’da

"Barışçıl Amaçlarla Nükleer Enerji Kullanımında Uluslararası İşbirliği" başlıklı nükleer endüstri gelişim programı-2020 çerçevesinde Türk enerji kuruluşlarının temsilcileri heyet halinde Rusya'yı ziyaret ettiler. Heyete, Enerji Bakanlığı’ndan EÜAŞ, TETAŞ, TEİAŞ ve TAEK'in temsilcileri katıldı.

Devamı


  

09.04.2012

Nükleerde yerli üretim tercihi 10 milyar dolar getirecek

Mersin Akkuyu'da 20 milyar dolara kurulacak nükleer santral projesinde sanayicileri sevindirecek bir adım atılıyor. Projenin 10 milyar dolarlık makine, ekipman ve inşaat kısmının Türk firmaları tarafından karşılanması öngörülüyor. Bakan Ergün, "Ülkemizde üretilebileceklerin tespiti için çalışma başlattık." dedi. 

Devamı


 

09.04.2012

Akkuyu NGS Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi ile Gülnar Halk Eğitim Merkezi yerel halka İngilizce öğretmek için kolları sıvadı.

5 Haziran’a kadar hafta içi her gün Bilgilendirme Merkezi’nde ücretsiz İngilizce dersler verilecek.  Akkuyu NGS Büyükeceli Toplum Bilgilendirme Merkezi, yöre halkının eğitimi için Gülnar Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaptı.

Devamı


 

05.04.2012

Nükleer Türkler

Hürriyet, Mersin Akkuyu’da Rusların yaklaşık 20 milyar dolara inşa edeceği Türkiye’nin ilk nükleer santralında çalışmak üzere Rusya’da eğitim gören Türk öğrencileri, Obninsk bilim kentinde ziyaret etti. 6’sı kız 49 öğrenci, 6 yıllık eğitimin ardından proje çalışmaları başlayan santralda çalışacaklar.

Devamı


 

04.04.2012

ÇED BASIN AÇIKLAMASI


Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından, Mersin ili Gülnar İlçesi, Büyükeceli Beldesi’nde yapılması planlanan “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi” ile ilgili olarak,  29 Mart 2012 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) yönetmeliği çerçevesinde, ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, yatırım hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmıştır.

Devamı


 

02.04.2012

Akkuyu’da ok yaydan çıkmıştır

BAKAN Yıldız, Akkuyu’ya yapılacak nükleer santralle ilgili de bilgi vererek, bu projeden geri dönüş olmayacağını söyledi. Yıldız “Akkuyu’da 2.4 milyar dolara açılacak olan ödenmiş sermaye yapısının 700 milyon doları, geçtiğimiz yıl içerisinde Türkiye’ye aktarılmıştır. Artık ok yaydan fırlamıştır ve geriye dönüş yoktur. Bize düşen, siyasi istikrarın korunması ve itina gösterilmesi ile beraber bu projeleri artırmaktır” diye konuştu.

Kaynak: www.stargazete.com

Devamı


 

02.04.2012

Nükleer şart!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ham petrol fiyatlarını düşmeyeceğini belirtti

Kaynak: www.haberturk.com

Devamı


 

23.03.2012

"Nükleer öğrencileri"ne Rus akademisyenlerden tam not

-Akkuyu Nükleer Güç Santralinde görevlendirilmek üzere Rusya'da nükleer enerji eğitimi alan 49 Türk öğrenci, eğitimlerine başarıyla devam ediyor...

Devamı


 

15.03.2012

Kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik önemli adımlardan biri daha atıldı. Akkuyu Nükleer Santrali Projesi ile ilgili ilk bilgilendirme merkezi , Gülnar’a bağlı Büyükeceli beldesinde açıldı.
Mersin Bahçeşehir İlköğretim Okulu’ndan öğretmen ve  öğrenci ler ile Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale Bilgilendirme Merkezi’nin ilk ziyaretçileri oldu.  Burada ziyaretçileri Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı karşıladı.

Devamı


 

15.03.2012

ÇED’e ilişkin halkı bilgilendirme toplantısı 29 Mart’ta Mersin’de yapılacak

Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından Mersin’de kurulacak Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme sürecine halkın katılımını sağlamak, yatırım hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere bir toplantı düzenlenecek.

Devamı


 

 

25.02.2012
JCI Türkiye temsilcileriyle Kalininskaya NGS ziyaretinden sonra yapılan röportaj

Sorulara, Uluslararası enerji yatırımları platformunun direktörü ve Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin temsilcisi Kerem Mermer cevaplıyor.

Devamı


 

20.02.12

Gülnar İlçesinde ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Kurulacağı Yerin Çevresinde Yaşayan Yöre Halkı Nükleer Sektörün Gelişmesi İçin Tam Destek Verdiler

Akkuyu NGS Elektrik Üretim AŞ’nin temsilcileri Gülnar İlçesi’nde yapılacak olan Nükleer Güç Santrali Projesi hakkında 5-7 Şubat,2012 ve 12-16 Şubat, 2012 tarihleri arasında, yöre halkı ile bir takım bilgilendirme toplantıları gerçekleştirmiştir. Proje tanıtımı; Büyükeceli, Aydıncık, Yeşilovacık, Akdere ve Gülnar belediyelerinde gerçekleştirilmiştir.

Devamı 


 

27.12.11
AKKUYU NGS inşası ile ilgili 2011 yılı faaliyet sonuçları hakkında açıklamalarda bulunmak üzere Ankara’da bir tören düzenlenmiştir.
AKKUYU NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin AKKUYU NGS inşası ile ilgili 2011 yılı faaliyet sonuçları konusundaki  tören, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara”da düzenlenmiştir.

Devamı


 

06.06.11
"Nükleer sektörde gerçekleştirilecek yeni Rus Proje’leri için paket (kompleks) yaklaşım uygulanacaktır"
"Rus teknolojisi bazında nükleer güç santrali Proje’lerinin görünümü (derinlemesine incelenmesi )" başlıklı bu eğilime, Atomexpo-2011 fuarına katılanların yuvarlak masa toplantısında belirtilmiştir.

Devamı


 

 

Sayfa 1 - 2