Akkuyu Nükleer A.Ş mühendislik öğrencileriyle buluştu
  4.12.2014

Akkuyu Nükleer A.Ş İnsan Kaynakları Direktörü Gurlenov, İstanbul Üniversitesi GETEK 2014’e katılarak, Mühendislik öğrencilerine Akkuyu NGS Projesini anlattı.

 

İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü’nde düzenlenen GETEK 2014’te (Gelişen Teknoloji Günleri) konuşan Akkuyu Nükleer A.Ş İnsan Kaynakları Direktörü Andrey Gurlenov, öğrencilere Mersin’de kurulacak Türkiye’nin ilk nükleer santral projesi ve nükleer enerji alanında uzman yetiştirilmesi hakkında genel bilgiler verdi.

 

Projenin en önemli mihenk taşlarından ÇED Raporu’nun 1 Aralık’ta onaylandığını hatırlatan Gurlenov,  bundan sonraki çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi. Projenin geleceğini yürütecek olan personelin yetiştirilmesini önemsediklerini vurgulayan Gurlenov, “Putin’in gelişi aslında projenin bir tür tanıtımı oldu. Akkuyu NGS’nin kurulacağı Büyükeceli köyü gelişen ve büyüyen bir yerleşim yeri olacak. Tüm dünyada nükleer santral kurulan uydu-şehirlerin büyümesi ve gelişmesi bunun kanıtıdır” diye konuştu. 

 

  

Akkuyu NGS Projesi’nin, TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) tarafından da onaylanan proje dilinin Rusça olduğu hatırlatan Gurlenov,  dolayısıyla çalışanların Rusça bilmesinin iyi olacağını söyledi.  Andrey Gurlenov üniversite eğitimi almış, yetişmiş iş gücünün proje için önemine dikkati çekti ve Türkiye’de nükleer sektörün gelişmesinin hayallerinden biri olduğunu söyledi.

 

 

 

  

 

 

 

Akkuyu NGS Projesi’nin, TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) ve UAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) tarafından da onaylanan proje dilinin Rusça olduğu hatırlatan Gurlenov, dolayısıyla çalışacak mühendislerin Rusça bilmeleri şart olacağını söyledi. Andrey Gurlenov, üniversite eğitimi almış, yetişmiş iş gücünün proje için önemine dikkati çekti. Böylesine kapsamlı bir projenin hayata geçirilmesinde katkıda bulunan tüm paydaşları ve Türkiye’de nükleer sektörün oluşum ve gelişim sürecini kendi gözleriyle görmek istediklerini kaydetti.

 

 

 

 

 Şirketin üst düzey yöneticisi, GETEK-2014 katılımcılarına Enerji Bakanlığı ile yapılan ön anlaşmaya göre nükleer mühendislik eğitimi için Türkiye’den Rusya’ya 600 öğrenci götürüleceğini anlattı. Gurlenov, her yıl Akkuyu Nükleer A. Ş. Eğitim programına katılmak üzere başvuran Türkiye’deki Üniversitelerde eğitim gören yaklaşık 4500’ü aşkın mühendislik öğrencisi arasında iki aşamalı sınavla 100 öğrencinin seçilerek nükleer enerji alanında teknik eğitim almak üzere Rusya’ya gönderildiğini ifade etti.

 

Akkuyu Nükleer A. Ş., Türk öğrencilerin eğitim süreçlerinde kapsamlı bir yaklaşımın uygulanması amacıyla gerekli şartların sağlanması için Proje’de yer alan Rusya’daki yüksek öğretim kurumlarına destekte bulunmaktadır.
Şu anda öğrencilerin MEPhI Üniversitesi’nde nükleer santral işletme mühendisliği uzmanlık dalında tam eğitim sürecini öngören 6,5 sene değil, ülkelerinde lisans eğitimi aldıktan sonra Rusya Federasyonu’nda sadece yüksek lisans eğitimi (3-3,5 yıl) görmelerini öngören Proje üzerinde bir çalışma yürütülmektedir.
MEPhI için başvuruların Şubat – Mart gibi www.akkuyu.com adresli resmi internet sitesinden yapılacağını bildiren Andrey Gurlenov, 2015 yılı Eğitim Programına katılım için başvuru sürecini de anlattı. Nükleer Mühendislik eğitim süresinin uzun olduğunu ifade eden İnsan Kaynakları Müdürü, bunun nedeninin nükleer güç santrali gibi bir tesisin ehemmiyeti olduğunu belirtti.

Kariyer ve teknoloji günleri Forumu GETEK, İstanbul Üniversitesi IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) Öğrenci Kolu tarafından bu yıl 6. kez düzenlenmektedir. Akademisyen, mühendis ve öğrencileri aynı platformda buluşturan GETEK-14 kapsamında şirketlerin katıldıkları paneller düzenlenerek, sektörlerin geleceği tartışıldı ve sorunlara çözüm önerileri getirildi.
İstanbul Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kolu 1992 yılından bu yana şirketler ile öğrenciler arasında bir köprü görevini sürdürüyor.

Akkuyu Basın Servisi