Nükleer Sektör Haberleri
19.06.2017

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ortakları arasına Türk şirketleri de katılıyor

   

Moskova’da düzenlenen ATOMEXPO IX. Uluslararası Nükleer Enerji Forumu kapsamında, Türkiye’deki ilk nükleer santrali inşa edecek ve işletecek olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ortaklığına Türk şirketlerinin temel katılım koşulları konusunda sözleşme imzalandı.

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom, Cengiz Holding A.Ş., Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A. Ş. ve Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yer aldığı Türk şirketlerinden oluşan konsorsiyumu projeye dahil etme kararını aldı. Sözleşme bedeli, 2017 yılının sonuna kadar imzalanması planlanan Pay Sahipleri Sözleşmesi (Shareholders Agreement) imzalanana kadar açıklanmayacaktır.

Sözleşme neticesinde, projenin uygulanması için yeterli oranda tüzük sermayesi oluşturulacaktır. İmzalanacak olan sözleşme, ihtiyaç duyulan kredi ve finansmanın sağlanması konusunda olanaklar yaratıp, atom enerjisi sektöründeki ВОО ("build-own-operate"/ yap-sahiplen-işlet) projeleri arasında dünyada dış yatırımların gerçekleştiği ilk proje olacaktır. Konsorsiyum, Akkuyu NGS projesinin hayata geçirilmesi için Türkiye’de kurulmuş olan AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ’ne ait hisselerin %49’unu satın alacaktır. 2010 yılında imzalanmış olan milletlerarası anlaşmaya göre, hisselerin %51’i Rus şirketlerine ait olacaktır.

Bu proje, Rusya Federasyonu’nun, Rusya Federasyonu sınırları dışında gerçekleştirdiği projeler arasında, yabancı şirket yatırım oranının en yüksek olduğu proje olup,  son 17 yıl içerisinde nükleer enerji sektöründe yapılan dünyanın en büyük özel yatırımı olma özelliğine de sahiptir. Akkuyu NGS projesine dâhil olan Türk şirketleri, BOO projeleri dâhil olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nde enerji tesislerinin inşası ve işletilmesi konusunda büyük deneyime sahip olan şirketlerdir. Dolayısıyla, projenin daha etkili bir şekilde uygulanması sağlanabilecek ve projenin stratejik hedeflerine ulaşılabilecektir.

Böylesi güçlü ortakların işbirliği sayesinde, Akkuyu NGS projesinin uygulanması sırasında ciddi bir sinerji de sağlanmış olacaktır. Türk konsorsiyuma dâhil olan şirketler, Türkiye elektrik enerjisi piyasasının dağıtım ve satış faaliyetlerini yürüten  önde gelen holdingleridir. Bu şirketler, elektrik enerjisi toptan satış piyasasının yaklaşık olarak %30’una hâkim durumdadırlar. Konsorsiyum, NGS inşaatında, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin yönetiminde ve ihtiyaç duyulan finansmanın sağlanmasında aktif rol almayı planlamaktadır. Konsorsiyum üyesi şirketlerden biri olan Cengiz Holding A.Ş., Akkuyu NGS projesinde anahtar teslimi deniz hidroteknik yapılarının inşaat işlerinde yüklenici olarak yer almaktadır.

 

 

Editörler İçin Ek Bilgiler:

 

Türk Konsorsiyuma Dâhil Olanlar:

Cengiz Holding A.Ş., 1969 yılında kurulmuş olup, klasik enerji sektöründe BOO projelerini de gerçekleştiren ve Türkiye’nin madencilik ve sanayi sektörünün en büyük holdinglerinden biridir. Tamamlanmış projelerin toplam bedeli, 6,62 milyar ABD Doları olup, devam eden projelerin toplam bedeli ise 14,50 milyar ABD Doları’dır. Holdingin enerji birimi, 1998 yılında kurulmuştur. Gruba ait hidroelektrik, termik ve güneş enerji santrallerinden tesis edilen toplam güç, 2.131 MW’dir. Devam eden projelerin toplam gücü ise 2.811 MW’dir. Holding, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde (ENR) 10 yılı aşkın süredir yer almaktadır.

 

Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A. Ş., sanayi, enerji ve altyapı projelerinin inşaat işleri konusunda büyük tecrübeye sahip Türkiye’nin inşaat ve sanayi sektörünün en büyük holdinglerinden biri konumundadır. Şirket, 1977 yılında kurulmuştur. Tamamlanmış projelerin toplam bedeli, 5,3 milyar ABD Doları olup, devam eden projelerin toplam bedeli ise 13,4 milyar ABD Doları’dır. Şirket, 2016 yılında “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde (ENR) 230’uncu sırada yer almıştır. Şirketin tesis ve devam edilen toplam kurulu güç, 1.150 MW’dir (bunların arasında HES — 640 MW, inşaatı devam eden termik santrali — 510 MW).

 

Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1974 yılında kurulmuş olup, Türkiye’deki inşaat ve sanayi sektörünün en önde gelen holdinglerinden biridir. Şirket, Rusya, Libya, BAE, Suudi Arabistan, Irak, Katar gibi birçok ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Holdingde, tesis edilmiş gücü 100 MW’den fazla olan nehir tipi hidroelektrik santrallerine sahip şirketler ve doğal gaz satış ve dağıtım sektöründe faaliyet gösteren şirketler yer almaktadır.

 

Akkuyu NGS İnşaat Projesi Hk.:

Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin ili Akkuyu sahasında Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinin inşası ve işletilmesi konusunda, Türkiye ile Rusya’nın işbirliğine ilişkin Milletlerarası Anlaşma, 2010 yılında imzalanmıştır. Akkuyu NGS projesi, her türlü senaryoda geçerli olacak güvenlik tedbirlerini öngören III+ tipi Rus VVER reaktörlü dört güç ünitesinden oluşmaktadır. Her bir ünitenin gücü, 1200 MW’dir. Proje bedeli, 20 milyar ABD Doları tutarındadır.

Akkuyu NGS, ВОО ("build-own-operate", "yap-sahiplen-işlet") modeli ile uygulanan dünyanın ilk nükleer güç santrali projesidir.

Rusya yükseköğretim kurumlarında Nükleer Santraller Projelendirmesi, İşletimi ve Mühendislik İşleri bölümünde 250’den fazla Türk öğrenci eğitim almaktadır.

13 Ekim 2011 tarihinde TAEK (Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamı olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu), AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye saha için geçerli lisansı (izin belgesini) teslim ederek, Aralık 2013 tarihinde Akkuyu NGS tesisi için geçerli olan Saha İzin Belgesi geçerlilik şartları çerçevesinde, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından hazırlanmış saha durumuna ilişkin ve esas alınacak çalışmayı (Güncellenmiş Yer Değerlendirme Raporu) onaylamıştır.

Akkuyu NGS projesinin çevresel etki değerlendirmesine  ilişkin AKKUYU NÜKLEER A.Ş. tarafından hazırlanmış olan ÇED raporu, 1 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

29 Haziran 2015 tarihinde AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ile Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında Akkuyu NGS projesinin deniz hidroteknik yapılarının projelendirilmesi ve inşasına ilişkin sözleşme imzalanmıştır.

 Akkuyu NGS tarafından hazırlanmış olan Saha Parametreleri  Raporu 09 Şubat 2017 tarihinde TAEK tarafından onaylanmıştır.

15 Haziran 2017 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye elektrik enerjisi üretimi için 2066 tarihine kadar geçerli olacak üretim lisansını vermiştir.

3 Mart 2017 tarihinde TAEK'e inşaat işleri lisansı için başvuru yapılmıştır. Bu başvuru ile Türk tarafı, 2017 yılında yapılacak inşaat işleri için sınırlı lisansı verebilmektedir. Sınırlı lisansın alınması ile NGS’nin nükleer olmayan inşaat kısmına ait işler başlatılabilecektir.

Esas inşaat lisansının alınması, 2018 yılında beklenmektedir. Milletlerarası Anlaşmaya göre, birinci güç ünitesinin işletmeye alınması, tüm inşaat izin belgeleri ve lisansların Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurumları tarafından verilişinden itibaren en geç 7 yıl içerisinde gerçekleştirilecektir.

 

REIN A.Ş. Hk.:

Rusatom Energo International (REIN), dünya piyasasına Rus nükleer teknolojilerinin sürülmesi amacıyla 2011 yılında kurulmuş olup, Rosatom’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Mayıs 2015 tarihinden itibaren, proje şirketleri hissedarlarına dâhil olarak, nükleer güç santralleri inşası ve işletilmesi konusundaki proje yönetimi ile ilgilenmeye başlamış durumdadır. Aralık 2016’da REIN A.Ş.’de Genel Müdürlük pozisyonuna, Anastasia Zoteeva atanmıştır.

Bugün REIN A.Ş., Türkiye’deki dört üniteli Akkuyu NGS ve Finlandiya’daki Hanhikivi-1 NGS inşaat projeleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Akkuyu NGS projesi gerçekleştirilmek üzere, 2010 yılında REIN A.Ş.’ne %100 bağlı olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. kurulmuştur.

Finlandiya’da Şubat 2015 tarihinde kurulmuş olan RAOS Project Oy, %100 REIN A.Ş.’ne bağlı olup, Hanhikivi-1 NGS’nin genel tedarikçisi konumundadır. REIN A.Ş.’ne bağlı olan diğer Finlandiya şirketi olan RAOS Voima, 2014 yılında Voimaosakeyhtiö SF ile düzenlenen hissedarlık sözleşmesine göre Hanhikivi-1 NGS inşaatını yaptıran ve daha sonra işletecek olan Fennovoima şirketi sermayesinin %34üne sahiptir.

 

 

Rusatom Energo International Anonim Şirketi Basın İlişkileri Birimi