Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Akhundov: “Akkuyu Projesi tam hızla yola devam ediyor”
 

Akhundov: “Yeterli finansal kaynağa sahibiz. Her iki ülkeden de projeye güçlü siyasal destek ve kararlılık var"

Akhundov: "Türkiye'de nükleer sektörü, önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde kendisini enerjinin ana oyuncusu olarak ifade edecek"

 

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Rusya’nın Akkuyu nükleer santrali için bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık kaynak aktardığını belirterek, "Akkuyu projesi tam hızla yola devam ediyor. Yeterli finansal kaynağa sahibiz. Her iki ülkeden de projeye güçlü siyasal destek ve kararlılık var" dedi.

 

Akhundov, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 2. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'nin açılışında, dünyada nükleerle ilgili farklı algılamalar olduğunu ifade etti.

 

Nükleer Rönesans’a inandıklarını dile getiren Akhundov, "Nükleer sektörün nasıl değiştiğini, ne kadar çok şey öğrenilerek, yenilenip geliştiğini göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Akhundov, Türkiye'de nükleer sektörünün, gelecek 10-15 yıl içerisinde kendisini enerjinin ana oyuncusu olarak ifade edeceğini söyledi.

 

Akkuyu nükleer santrali için şimdiye kadar çeşitli anlaşma ve sözleşmeler yapıldığını anlatan Akhundov, "Akkuyu şirketi açık ve şeffaftır. Biz, yıllık 35 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimini planlıyoruz. Akkuyu santrali, toplam üreteceği elektrikle Türkiye'nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 14'ünü karşılayacak" diye konuştu.

 

Akhundov, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu, yılda yaklaşık 50 milyar metreküp doğalgaz ithal ettiğine dikkati çekerek, "Türkiye, ithal doğalgazın çoğunu elektrik üretiminde kullanıyor. Akkuyu bu doğalgaz faturasını milyarlarca dolar azaltacak" dedi.

 

Akkuyu'nun inşaat lisansını almak üzere olduklarını belirten Akhundov, Rusya'nın projeye ocak ayında 800 milyon dolar aktardığını kaydetti. Akhundov, projeye bugüne kadar aktarılan toplam tutarın ise 3 milyar dolara yaklaştığını açıkladı.

 

Akkuyu projesinin tam hızla yola devam ettiğinin altını çizen Akhundov, "Yeterli finansal kaynağa sahibiz. Her iki ülkeden de projeye güçlü siyasal destek ve kararlılık var. Biz, Türkiye’nin ilk nükleer santralini gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı.