Akkuyu Nükleer, Temiz Enerji Günleri’nde

11.03.2015

 

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Akkuyu Nükleer Santral Projesi ve Rusya’da nükleer enerji mühendisliği eğitim programı konuşuldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektirik Mühendisliği Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen, “Temiz enerji günleri’’ İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Nükleer enerji, rüzgar ve güneş ile ilgili  6 panelin yer aldığı Temiz Enerji Günleri’nde, “Nükleer Enerji’ konulu panelde Akkuyu Nükleer Santral Projesi ve nükleer mühendislik eğitim programı anlatıldı.

 

 

Kulüp Başkan Furkan Aygün, Temiz Enerji Günleri adı altında her yıl, akademisyenler, enerji  şirketlerinin yetkilileri ve öğrencileri bir araya getirerek sürdürülebilir enerji konusunun enine boyuna tartışıldığını  söyledi. Nükleer Enerji panelinde ilk sözü alan  İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer Enerji Bilgilendirme Merkezi Müdürü Dr. Senem Şentürk Lüle, dünyanın nükleer teknolojiden vazgeçmediğini belirterek, “439 reaktör halen çalışıyor. 150 reaktör kapatıldı. 69 reaktör inşaat halinde 174  reaktör sipariş edildi. 301 tane teklif aşamasında bulunuyor” dedi. Enerji üretiminde mutlaka enerji çeşitliliğine gidilmesi gerektiğine dikkat çeken Lüle, AB ülkelerinin kendilerinde Uranyum olmamasına rağmen dışarıdan ithal ederek nükleer reaktörlerini çalıştırdığına dikkat çekti.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Lütfi Sarıcı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Programı çerçevesinde nükleer enerji sektörünün kurulması ve geliştirilmesinin öngörüldüğünü söyledi. Akkuyu ve Sinop nükleer güç santrallerinin inşaatı ile ilgili anlaşmalar imzalandığını belirten Sarıcı, “Nükleer santral gibi büyük enerji tesislerinin inşaatı sayesinde inşaat, sanayi, ulaşım, altyapı ve tıp başta olmak üzere ülkenin tüm alanlarında ciddi gelişmeler kaydedilmektedir. Nükleer güç santrallerinin inşaatı on binlerce ilave iş imkanı oluşturur. Nükleer santraller, modern-ileri teknolojiyi beraberinde getirir. Nükleer santral Türkiye’nin enerji üretimi için ithal edilen fosil kaynaklara bağımlılığı azaltır. Türkiye, nükleer enerjiye uzun yıllar önce geçmiş olan gelişmiş ülkelerle aynı kategoride yer almayı hedeflemektedir” diye konuştu. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi’nin  toplam maliyetinin yaklaşık 20 milyar ABD Doları olacağını ifade eden Sarıcı, Akkuyu NGS’nin inşaatı sırasında 10 bine yakın işgücü için yeni istidam oluşturma potansiyeli bulunduğunu kaydetti.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Öğrenci Grup  Koordinatörü Ümit Kızılkaya ise nükleer enerji uzmanı yetiştirme programı hakkında Türkiye’nin 20 değişik üniversitesinden gelen öğrencilere detaylı bir şekilde bilgilendirme yaptı. Nükleer enerji alanında Türkiye için uzman kadro yetiştirilmesi kararının, 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirildiğini anlatan Kızılkaya, öğrenci eğitiminin, Moskova’da Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) ve Obninsk’teki Kampüsü’nde (Moskova’dan 100 km mesafede) gerçekleştirildiğini kaydetti.

 

 

2015 eğitim-öğretim dönemi için Türkiye’den 30 öğrencinin St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’ne (SBSTU) eğitim için kabul edileceğini belirten Kızılkaya, “2014 yılında Rusya’da nükleer enerji eğitim programı çerçevesinde dördüncü öğrenci grubunun alımı gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki öğrencilerden yaklaşık 5000 adet başvuru yapıldı. MEPhI ve SBSTU, AR-GE hususunda Rusya’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almakla birlikte, Avrupa’nın nükleer enerjideki öncü üniversiteleri olarak bilinmektedir. Bu üniversitelerde 250’yi aşkın eğitim programını gerçekleştirmektedir. Rusya’da verilen eğitimin en önemli özelliklerinden biri; eğitim, bilim ve inovasyon faaliyetlerinin  birbirinden ayrı olarak yürütülmemesidir. Öğrenciler laboratuvar, bölüm ve bilim merkezlerinin ARGE çalışmalarına katılmaktadır” dedi. Çalışmaların emsalsiz deneysel ekipmanlar kullanılarak yapıldığına dikkat çeken Kızılkaya, dünyanın en önemli bilim kuruluşları için yüksek nitelikli uzmanlar yetiştirildiğini söyledi. Kızılkaya, eğitim programlarının uluslararası geçerliliğe sahip uluslararası mühendislik standartlarına uygun olarak verildiğini sözlerine ekledi. Panel, öğrencilerin eğitim programına ilişkin sorularına cevap verilmesiyle son buldu.