Akkuyu`nun elektriği 220 kilometre yol gidecek
 2014-12-03

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) üretilecek elektrik 220 kilometrelik iletim hattıyla Konya'ya taşınacak.


Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) üretilecek elektrik 220 kilometrelik iletim hattıyla Konya'ya taşınacak.

 

Alınan bilgiye göre, Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından, enerji taleplerinin kesintisiz karşılanması ve uzun vadede karşılaşılabilecek enerji darboğazının engellenmesi amacıyla Akkuyu NGS’de üretilecek enerjinin enterkonnekte sisteme dahil edilerek ekonomiye kazandırılması amacıyla kurulacak iletim hatları için çalışmalara başlandı.  

 

Bu kapsamda, işletmeye alınacak hatlardan biri de Konya'ya yönelik olacak. Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinde üretilecek elektriğin tüketime sunulması için Konya'nın Cumra ve Karatay, Karaman'ın Merkez ve Kazımkarabekir, Mersin'in Gülnar ve Mut ilçeleri sınırlarından geçecek 380 kV'lık Akkuyu-Konya 4 Enerji İletim Hattı'nın işletmeye alınması planlanıyor. Hat, mevcut Konya 4 Trafo Merkezi ile Akkuyu NGS arasındaki bağlantıyı sağlayacak. Akkuyu-Konya 4 Enerji İletim Hattı, 63 milyon liralık yatırımla 30 yıl hizmet verecek.

 

Elektrik iletim hattının yaklaşık 100 kilometresi Mersin'den, 52 kilometresi Karaman'dan, 68 kilometresi ise Konya sınırlarında kalacak.

 

Hat boyunca 68 some direği dikilmesi planlanıyor. Direklerin isabet ettiği alanlarda yoğun olmak üzere, güzergahın sağında ve solunda 25 metre olmak üzere 50 metre genişliğindeki koridorlarda inşaat çalışmaları sürdürülecek. Kamulaştırma Kanunu gereğince direklerin isabet ettiği alanlar kamulaştırılacak, tel altları için ise irtifak hakkı tesis edilecek.

 

Hattın inşaat aşamasının gelecek yılın ikinci yarısında başlaması ve 18-24 ay sürmesi öngörülüyor. 

 

Proje için arazi hazırlık ve inşaat aşamalarında yaklaşık 45 kişinin çalışması planlanıyor.

 

Hattın 30 yıl olması planlanan ekonomik ömrü, yenileme çalışmalarıyla uzatılabilecek.

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı