Arjantin Toplantısı
Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Titov, Arjantin’de Akkuyu’yu anlattı

Akkuyu Nükleer A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Arjantin’de gerçekleştirilen ileri Rus nükleer teknolojilerini konu alan seminere katıldı. Seminerde, Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un uluslararası piyasadaki rekabet üstünlüğü, nükleer santrallerin inşaatına ilişkin kapsamlı teklif paketleri, nükleer santrallerin inşaat ve mühendislik alanlarında olduğu gibi, finansmanı konusunda da getirilen yeni çözüm önerileri gibi konular ele alındı.

Seminerin açılışında Rusya Federasyonu Arjantin Büyükelçisi Viktor Koronelli ile Ticaret Ataşesi Sergey Derkaç söz aldı. Büyükelçi konuşmasında, “2015’te ülkelerimiz arasındaki diplomatik ilişkilerimizin 130’ncu yıl dönümünü kutlarken, Arjantin’de Rus teknolojilerine göre inşa edilecek 6 güç ünitesinin inşaatına ilişkin işbirliği esaslarını belirleyen mutabakat bildirisinin olması kayda değer bir gelişmedir” dedi. Büyükelçi, güç ünitesinin tesisine ilişkin Hükümetlerarası Anlaşma’nın hazırlanmasına yönelik yürütülen müzakerelerin gidişatını olumlu değerlendirerek en yakın zamanda imzalanacağı konusundaki inancının belirtti. Sergey Derkaç ise konuşmasında, Rusya ile Arjantin’in elektrik enerjisi alanındaki işbirliğinin onlarca yıl öncesine dayandığını belirterek, Rus sektör temsilcilerinin geçen süreç içerisinde iyi çalıştıklarını ifade etti.

Buenos Aires Üniversitesi Rektörü Alberto Barbieri, üniversitenin mühendislik fakültesi ile Rosatom arasında partnerlik ilişkilerinin kurulduğunu ve 2 seneyi aşkın bir süredir  ortak bilimsel eğitim projelerinin gelişimine büyük önem verdiğini kaydetti. Üniversite Rektörü seminerin üniversite kampüsünde düzenlenmiş olmasının, Rusya ile Arjantin arasındaki barışçıl nükleer enerjinin kullanımına ilişkin işbirliğinin gelişmesine yönelik atılan adımlardan biri olduğunu belirtti. Rosatom’un kardeş şirketi Rosatom America Latina’nın Genel Müdürü, Rosatom’un Latin Amerika’daki temsilciliğindeki ana faaliyet alanlarından bahsederek uluslararası piyasadaki çalışmaları konu alan bir sunum yaptı. Rosatom’un bir diğer kardeş şirketi olan Rusatom Overseas Inc. üst düzey yöneticileri ise nükleer santral inşaatına ilişkin kapsamlı teklif paketi ile nükleer santrallerin yurtdışındaki inşaatı esnasında uygulanan en etkili finansman modellerini sundu.

Seminer katılımcıları, Multi-D gibi, tasarım ve inşaat sürelerini kısaltmanın yanı sıra, işçilik, iş kalitesi ve enerji tesislerindeki güvenliği arttıran ve proje maliyetlerinin düşürülmesini sağlayan proje yönetim teknolojileri başta olmak üzere, büyük endüstriyel yapıların inşaatı sırasında kullanılan ileri Rus teknolojileri ile tanışma imkanı buldu. Bu teknoloji Rosatom’un uluslararası piyasada rekabet üstünlüğünü sağlayan unsurlardan biridir. Multi-D sayesinde Rusya Devlet Nükleer Şirketi Rosatom, yüksek verimlilik ve istikrarlı göstergeleri elde etmektedir. Rus tasarımı VVER (su soğutmalı su moderatörlü) reaktörlerin evrimsel gelişimi, güvenlik alanında geliştirilen yeni çözümler, “3+” nesil reaktörlerin yapımı esnasında uygulanan yeni teknolojiler ve Rosatom’un lisanslama alanındaki referansları gibi konuları kapsayan sunum katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Akkuyu Nükleer A.Ş Operasyonel Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov ise şöyle konuştu: “Rusya seneler boyunca Arjantin’le enerji sektöründeki işbirliğini sürdürmektedir. Yakın gelecekte bu işbirliğinin, Arjantin’de Rus teknolojilerine göre bir nükleer reaktörün inşaatı boyutuna ulaşacağını umuyorum. Şirketimiz, dünyada ilk kez Yap -Sahip ol -İşlet modeline göre gerçekleştirilen Rus-Türk işbirliği kapsamındaki Akkuyu NGS gibi büyük bir enerji tesisinin inşaat projesi ile ilgili edindiği tecrübeleri sizinle paylaşmaya hazırdır. Santralin tasarımında, Rusya ve diğer ülkelerde önceki nesil nükleer santrallerin işletmesi esnasında edinilen tecrübeler dikkate alınmıştır. Türkiye’de ilk kez  kurulacak olan santral projesinde öngörülen teknik ve operasyonel önlemler, tasarımda dikkate alınan tüm acil durumlarda güvenlik sistemlerinin verimli çalışmasını sağlamaktadır. 

Seminere ayrıca, Arjantin’in nükleer alanda faaliyet gösteren önde gelen kurum ve kuruluş yöneticileri ile temsilcileri katıldı. Arjantin Nükleer Enerji Komisyonu, Nucleoelectrica Argentina S.A. şirketi, ARN, INVAP, Corporación America ve Buenos Aires Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin yer aldığı seminerde Arjantin ulusal nükleer programı ile ülkede yeni nükleer santrallerin tesisi alanındaki nükleer teknolojilerin karşılaması gereken mevcut gerekler ele alındı. Seminere toplam 120 kişi katıldı.  

23 Nisan 2015 tarihinde Arjantin ile Rusya Federasyonu arasında 1200 MW güce sahip Rus tasarımı su soğutmalı su moderatörlü reaktöre sahip altıncı güç ünitesinin inşaatına ilişkin işbirliği esaslarını belirleyen mutabakat bildirisi imzalanmıştır. Bunun yanı sıra, Rosatom’un yakıt şirketi olan TVEL Fuel Company de Arjantin Nükleer Enerji Komisyonu ile Rio Negro Bölgesi Devlet Kuruluşu INVAP ile mutabakat bildirisi imzaladı. İmzalanan belgeler, Rusya Federasyonu’ndan az zenginleştirilmiş uranyum ile Arjantin’in araştırma ve güç reaktörleri için bileşenlerinin tedariki, nükleer yakıt döngüsünün bir parçası olan ve Rus yakıt şirketince üretilen zirkonyum çubuklarının tedariki ile ortak bilimsel araştırma çalışmalarının yürütülmesini sağlayacaktır.

İşbirliğine ilişkin mutabakatı sağlanan maddeler 12 Temmuz 2014 tarihinde imzalanmış olan Hükümetlerarası Anlaşma hükümlerine dayanarak hayata geçirilecektir. Hükümetlerarası Anlaşma Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Arjantin’e ziyareti sırasında imzalanmıştır. Anlaşma ile iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğinin temeli atılmış oldu.