Atomexpo 2015
Nükleer enerji sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olan uluslararası ATOMEXPO-2015” Fuarı 7. kez Moskova’da  ziyaretçileri ile buluştu. Açılışa Rus Devlet Nükleer Şirketi Genel Müdürü Sergey Kirienko, Dünya Nükleer Birliği (WNA) Başkanı Agneta Rising, Dünya Nükleer Santral İşletmecileri Birliği Başkanı Jack Regaldo ile Japonya Nükleer Sanayi Forumu (JAIF) Başkanı Takuya Hattori katıldı.

Forum bölümünün ana başlığı “Nükleer enerji endüstrisi sosyo-ekonomik kalkınmanın itici gücüdür” oldu. Forum katılımcıları; Rus Devlet Nükleer Şirketi Genel Müdürü Sergey Kirienko, Arjantin Federal Planlama, Devlet yatırımları ve Hizmetleri Bakanı Julio Migel De Vido, Areva Genel Müdürü Filipp Knohe, Japonya Nükleer Sanayi Forumu Başkanı Takuya Hattori, Dünya Nükleer Santral İşletmecileri Birliği Başkanı Jack Regaldo, Paksh Nükleer Santrali’nin genişletilmesinden sorumlu Macaristan Hükümeti temsilcisi Atilla Asodi, IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) Başkan Yardımcısı Mikhail Chudakov, Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Hanri Proglio oldu. Panelin moderatörlüğünü WNA yöneticisi Agneta Rising yaptı. Türkiye’yi temsilen açıklamalar yapan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Türkiye’nin aktif olarak nükleer enerji sektörünü geliştirdiğini söyledi. Yamaç sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye sınırları içerisinde nükleer santral inşaatı ile ilgili iki anlaşma imzalanmış ve TBMM tarafından onaylanmıştır. Bu santraller, Türkiye’nin güneyinde Akkuyu’da ve kuzeyde Sinop’ta. Bugün Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı için personel hazırlığı programına göre Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhİ’de nükleer uzmanlık dalındai 250 Türk öğrenci eğitim görmektedir.”

 

Panel sonunda tüm katılımcılar, atmosfere karbon salınımı gerçekleştirmeyen nükleer santrallerin çevre kirliliği ile mücadele ve istikrarlı ekonomik büyüme için gerekli olduğu konusunda birleştiler.

ATOMEXPO 2015’de “BRICS ülkelerinde nükleer enerji endüstrisi” başlıklı bir de yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantıda konular; “Ulusal ekonomiler ve yüksek teknolojilerin etkili ve her yönlü gelişimi için BRICS ülkelerindeki (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) nükleer enerji endüstrisi,  “Rosatom’un BRICS ülkeleri ile işbirliği tecrübesi, kalkınmalarına teknolojik katkısı ve nükleer sektörlerinin ayağa kalkması”, “Rusya teknolojik çözümüne dayalı Afrika, Latin Amerika ve Asya’daki yeni ülkelerde nükleer mühendislik alanında işbirliği perspektifleri” olarak belirlendi.

 

Toplantıya Rosatom ve bağlı şirketler ile diğer uluslararası şirketlerin temsilcileri,  NUCLEP (Brezilya) Başkanı Hayme Vollvis Kardoso, NECSA (Güney Afrika) şirketinin Genel Müdürü Tshelane Pumzile, NPCIL (Hindistan) şirketi, Çin Devlet Nükleer Sanayi Kurumu, Uluslararası danışmanlık şirketleri ve BRICS-2015 İş Forumu Sekreterliği’nin temsilcileri katıldı. Toplantının  moderatörlüğünü Worley Parsons Genel Müdürü Müdürü Curica Tankosiç yaptı.

“Rosatom’un yurtdışı projelerinin finansmanı: cari durum, perspektifler” başlıklı yuvarlak masa toplantısında ise “Nükleer enerji alanında dünyadaki ilk BOO projesi  Akkuyu Nükleer ” başlıklı bir sunum yapıldı.

Fuarda ayrıca  “Nükleer teknolojilerin istikrarlı kalkınmayı sağlanmasında uluslararası bilimsel-eğitim işbirliğinin enstrümanları ve mekanizmaları” başlıklı yuvarlak masa yapıldı. En önemli konu ise IAEA Başkan Yardımcısı ve Rosatom Genel Müdürü Müsteşarı Aleksandr Bychkov tarafından sunumu yapılan “Nükleer enerji sektöründe güvenlik kültürünün eğitim enstrümanı olarak kullanılarak eğitimde uluslararası işbirliği” Raporu oldu.

 

Öte yandan fuar katılımcıları farklı ülkelerde Rusya teknolojisine göre gerçekleştirilen nükleer santrallerin yapım projelerini görüştüler.

Forumun ilk günü ayrıca Rusya Federasyonu Hükümeti ve Tunus Hükümeti arasında barışçıl amaçlarla nükleer enerjinin kullanılması alanında işbirliği mutabakatı imzalandı.

ATOMEXPO, nükleer enerji ve sanayi ile ilgili uluslararası ölçekte her yıl düzenlenen fuar ve kongre etkinliğidir.  ATOMEXPO- 2015’e 47 ülkeden 2.200’den fazla kişi katıldı.  Fuar alanında  ise katılımcı şirketlere ait toplam 104 adet stand açıldı.