Brezilya Nükleer Enerji
Akkuyu Nükleer Brezilya’da düzenlenen  nükleer enerji seminerine katıldı


Brezilya, modern Rus nükleer teknolojisini konu alan seminere evsahipliği yaptı. Seminerde Akkuyu Nükleer A.Ş. Operasyon Destekten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov da “BOO modeline göre Akkuyu NGS Projesi” başlıklı bir sunum yaptı.

 

Yuvarlak masa oturumlarında Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un uluslararası piyasada rekabet avantajları, nükleer santral yapımında entegre çözümler, nükleer santraller ile ilgili Rosatom DK tarafından uygulanan mühendislik ve inşaat yöntemleri, yeni yöntemler ve finansman gibi konular ele alındı. Açılış konuşması yapan  Вrezilya Nükleer Enerji Geliştirme Birliği (ABDAN) Başkanı Antonio Müller, nükleer enerjinin Brezilya halkı ve sanayi için önemini vurgulayarak, nükleer enerji kaynaklı çevreye duyarlı elektrik üretimi sayesinde ülkenin sosyal ve ekonomik düzeyinin artacağını ifade etti.

 

Brezilya Elektronuclear şirketinin Planlama Direktörü Leonam Gimarais seminerde konuşma yapanlar arasındaydı. Gimarais ülkenin ulusal nükleer programının özellikleri ve yeni nükleer santrallerin inşaatının hayata geçirilmesine ilişkin devlet vizyonuna değindi. Gimarais, nükleer kaynaklı elektrik üretiminin, ülkenin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesine yönelik yürüttüğü ve sürekli artan elektrik tüketim talebi ile ilgili sorunun çözülmesini hedefleyen kapsamlı programın bir parçası olduğunu ifade etti. Yeni nükleer santrallerin yapımı ile ilgili düzenlenecek ihaleler kapsamında isteklilerden alınan teklifler değerlendirilirken, elektrik fiyatının ana kriterlerden biri olacağı vurguladı.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Operasyon Destekten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov ise, Türk-Rus işbirliği olan Akkuyu NGS’nin dünyada bir ilke imza atılarak BOO modeline (build-own-operate; yap-sahip ol-işlet) göre gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Titov “Türkiye Cumhuriyeti aktif bir şekilde nükleer enerji sektörünü geliştirmekte ve Akkuyu Nükleer A.Ş. de bu konuda maksimum destekte bulunmaktadır. Şirket mevzuat çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu çerçevede şirketimiz Türkiye’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile etkileşim içerisindedir. Nükleer teknolojiyi konu alan bu seminere Brezilya’daki iş adamları ve kamu şirketlerinin gösterdiği ilgi sevindirici” ifadelerini kullandı.

 

Seminer kapsamında uranyumun çıkarılması ve işlenmesi, yakıt tedariki, alt yapı tesislerinin servis bakımı, kullanılmış nükleer yakıt yönetimi, nükleer santrallerin işletmeden çıkarılması ve benzeri alanlarda düzenlenebilecek işbirliğine ilişkin konular da ele alındı. Brezilyalı iş adamları ve kamu kurumu çalışanları, radyasyon teknolojisinin kullanıldığı alanlar, deniz suyu arıtma sistemleri, insan kaynakları yetiştirme ve benzeri alanlarda Rus uzmanların tekliflerini inceledi.

 

Seminere  Rusya’nın nükleer sektörünü temsil eden ve yurt dışında aktif şekilde faaliyette bulunan şirketler de katıldı.  ASE-NIAEP-AEP, Rusatom Overseas, ‘Bilim ve İnovasyon’JSC, TVEL JSC, FTSYRB, Uranium One, “Birleşik İnovasyon Şirketi” gibi şirketleri temsilen bulunan yetkililer seminer kapsamında konuşma yaptı. Seminere Brezilya’nın nükleer sektöründe önde gelen şirket ve kuruluşların yöneticileri katıldı. Katılımcılar arasında Вrezilya Nükleer Enerji Geliştirme Birliği (ABDAN) Başkanı, Brezilya Milli Nükleer Enerji Komisyonu Başkanı, Eletronuclear, Camargo Correa, NUCLEP, INB, Odebrecht, Engevix ve birçok şirketin üst düzey yöneticileri de vardı.

 

Nükleer enerji alanında Rusya ile Brezilya arasındaki işbirliği, Rusya Federasyonu Hükümeti ile Brezilya Federal Cumhuriyeti Hükümeti arasında, nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanılmasına dair işbirliğine ilişkin 15 Eylül 1994 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde düzenlenmektedir.

 

21 Temmuz 2009 tarihinde ise Rusya ile Brezilya arasında mutabakat beyannamesi imzalandı. 14 Temmuz 2014 tarihinde, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Brezilya ziyareti sırasında Brezilya’da nükleer güç santrali ile kullanılmış nükleer yakıt depolama tesisinin inşa edilmesine dair işbirliğine ilişkin İşbirliği protokolü imzalandı.

 

Haziran 2015 tarihinde ise Rosatom’un yurtdışı yatırımlarını yapan “Rusatom Overseas - International Network”  tarafından Rio de Janeiro’da Rosatom America Latina ofisi açıldı. Ofis aynı zamanda Rosatom’un Latin Amerika’daki ana merkezi oldu.