CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “NÜKLEER ENERJİYİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMA KONUSUNDA KARARLIYIZ”
ENERJİ PİYASALARI ZİRVESİ

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “NÜKLEER ENERJİYİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMA KONUSUNDA KARARLIYIZ”


Enerji Bakanı Taner Yıldız: “Türkiye,  Akkuyu Nükleer Santrali ve Sinop Nükleer Santrali gibi 22 milyar dolarlık projeleri hazine garantisi olmadan finanse eder hale geldi.”


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ev sahipliğinde Enerji Uzmanları Derneği’nin düzenlediği Enerji Piyasaları Zirvesi Ankara’da yapıldı. Zirveye başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji bürokrasisinin ve enerji sektörünün en büyük şirketlerinin yöneticileri ile temsilcileri katıldı. Zirvede Akkuyu Nükleer A.Ş adına Devletle İlişkiler Müdürü Tahir Agayev de hazır bulundu. Rekor katılımın olduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zengin enerji kaynaklarına sahip coğrafyalar ve bunlara ihtiyaç duyan ülkeler arasında Türkiye'nin köprü ve geçiş noktası olduğunu vurguladı. Enerji kaynaklarının güvenli, istikrarlı ve ekonomik geçişini sağlamanın, bu kaynaklara sahip olmak kadar stratejik önemi bulunduğunu söyleyen Erdoğan, ülkenin son yıllarda maruz kaldığı tüm saldırıların ve sıkıntıların arkasındaki en önemli unsurlardan birinin enerji olduğunu kaydetti. 

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye'nin Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi, Kuzey Irak petrollerinin Ceyhan'dan dünyaya satışı, Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri gibi enerji projelerinin kimleri, niçin rahatsız ettiğini gayet iyi biliyoruz. Hiç kimse kusura bakmasın, açık ve net söylüyorum, Türkiye ekonomide ve demokraside gelişmeye, büyümeye, 2023 hedefleri doğrultusunda adım adım ilerlemeye devam edecektir.”


“NÜKLEER ENERJİDE KARARLIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Enerji Piyasaları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada 2023'e kadar 120 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Recep Tayyip Erdoğan, “Doğal zenginliklerimizi bozmadan, kirletmeden, tahrip etmeden elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendireceğiz. Bizim çevre konusundaki hassasiyetimiz kimseden aşağı değildir tam tersine çok daha samimi ve gerçekçidir. Ülkemize karşı, milletimize karşı sorumluluk ile tabiata karşı sorumluluklarımızı biliyor ve ona göre hareket ediyoruz. Türkiye kalkınma yolunda büyüme yolunda asla geri dönmez bunu böyle bilmek zorundayız. Bu çerçevede nükleer enerjiyi ülkemize kazandırmak konusunda kararlıyız.”

Enerji Bakanı Taner Yıldız da konuşmasında,  Türkiye'nin sanayicisine Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında en ucuz elektrik ve doğalgazı sunduğunu belirtti. Bunu yerli kaynakların katkısıyla yapabildiklerini dile getiren Yıldız, tüm yatırım kararlarını da özel sektör yatırımcılarıyla alıp, gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Türkiye'de enerji sektörünün 156 milyon dolarlık bir projeyi finanse edemeyip hazine garantisi arayışına girdiği bir noktadan, 22 milyar dolarlık Akkuyu ve Sinop nükleer santral projesini hiçbir hazine garantisi vermeksizin gerçekleştirebilir hale geldiğine dikkat çeken Yıldız, "Bu, ülkedeki siyasi istikrar ve bunun sürdürülebilirliğine olan inançtan kaynaklanmaktadır" diye konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz da şirketlerden daha iyi bir performans beklediklerini belirterek, önümüzdeki günlerde enerji sektörünün düzenlenmesine ilişkin idari süreçlerin daha da kolay hale getirileceğini açıkladı.

                                                                                                

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi