ICCI 2015
Bu yıl 21`incisi düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2015, İstanbul Fuar Merkezi`nde gerçekleştirildi. Açılış törenine Enerji Bakanı Taner Yıldız, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazicıoğlu, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel ve sektör temsilcileri katıldı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmaya "Kurumlar sektörler hafızalarıyla yaşar. ICCI, Türkiye enerji sektörünün en önemli hafızalarından biridir. 21. kez düzenleniyor ve ben 17`sine katılmışım" diyerek başladı. Türkiye`de enerji sektörünün ekonomiden daha hızlı büyümek zorunda olduğunu belirten Bakan Yıldız, Avrupa Birliği ülkelerindeki ortalama kişi başına elektrik tüketimi rakamına ancak bu sayede ulaşılabileceğini vurguladı. Yıldız, 2023 hedeflerini gerçekleştirebilmesi için enerji sektörünün her yıl yüzde 6-7 civarında büyümesinin şart olduğunu kaydetti. Taner Yıldız, "Nükleer enerji Keban ve Atatürk hidroelektrik santrallerine karşı değil, doğalgaz santrallerine karşı bir alternatiftir" dedi. Yıldız, Akkuyu Nükleer Santrali`nde üretilecek elektrik sayesinde yılda 7.2 milyar dolar daha az doğalgaz faturası ödeneceğini söyledi.

 

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya açılış konuşmasında enerji sektörünün, çevrenin korunmasına ilişkin tüm uluslararası kurallar ve uygulamalara bağlı kalınarak geliştirildiğini ifade etti.

 

İlk oturuma katılan Enerji Bakanı Yıldız, moderator olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından yöneltilen soruları yanıtladı. Yıldız “Son 12 yılda Türkiye’nin enerji sektörü büyük ölçüde değişti. Enerji piyasamızdaki sözleşmelerin toplam tutarı 650 milyar ABD Dolarının üzerinde” diye konuştu. Nükleer santraller ile ilgili soruları da cevaplayan Enerji Bakanı, Türkiye’de yeni ve yüksek teknolojinin kullanıldığı bu sektörün aktif bir şekilde geliştirilmeye başlandığını ve bu sayede ülkenin enerji güvenliğinin sağlandığını kaydetti. Ayrıca nükleer enerji ile  dışa bağımlılığın azalacağını da verdiği rakamlarla anlattı. Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin yüksek güvenlik seviyesine sahip olduğunu ve bu projenin Türkiye-Rusya ilişkileri kapsamında öncelikli konu olduğunu vurguladı.

 

 

Etkinlik kapsamında, nükleer santral projeleri ile işletici şirketlerin görev ve hedefleri, Türkiye enerji piyasasında nükleer güç santrallerinin rekabet gücü, nükleer enerji alt yapısı ve insan kaynaklarının yetiştirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ve geliştirilmesi gibi konular ele alındı. Farklı oturumlar çerçevesinde, nükleer enerji sektöründe gerçekleştirilen projeler kapsamındaki zorluklar, sorunların çözülmesine ilişkin yöntemler, güvenlik ile ilgili konular, nükleer mühendislik alanındaki yeni teknik gelişmeler  de masaya yatırıldı.

 

 

Fuar ve konferansa 35 ülkeden 400’ün üzerinde şirket katıldı. 36 çalışma grubu katılımcısı tarafından ise 200’ün üzerinde sunum yapıldı. Rus Devlet Nükleer şirketi Rosatom da  fuarda açtığı standda yurtdışı projeleri hakkında ziyaretçilere bilgi verdi.

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Basın Servisi