Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi IEEE Topluluğu öğrencileri düzenledikleri 1. Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer A.Ş uzmanlarını ağırladı
 

 18.12.2014

 

Sütçü İmam Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerine “Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi” anlatıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Topluluğu öğrencileri düzenledikleri 1. Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ni konuştu. Zirvedeki Akkuyu Nükleer oturumuna yaklaşık 200 öğrenci ve öğretim elemanı katıldı. Akkuyu Nükleer  Mersin Bilgilendirme Merkezi Uzmanı Burcu Düztaş,  Akkuyu NGS Projesi ile merak edilen tüm konuları içeren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Akkuyu’nun konumu, projenin tarihçesi, projenin teknik ve ekonomik boyutu, nükleer santrali inşaatının bölgeye sağlayacağı sosyal ve ekonomik katkılar, nükleer güç santrallerinin diğer enerji santrallerine göre avantajları, nükleer enerjinin diğer enerji tipleri ile kıyaslanması, dünyadaki işletmede ve inşa aşamasında olan nükleer reaktörler, 3+ nesil reaktörlerin özellikleri, yeni nesil reaktörlerdeki aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin önemi gibi konulara değinen Düztaş, sunum sonrası öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

Öğrenciler atıkların bertarafı, Türkiye’nin uranyum rezervleri, Akkuyu NGS işletmeye girdikten sonra Türkiye genelinde elektrik fiyatlarındaki değişim, Akkuyu NGS’nin işletmeye alınma tarihi gibi konularda sorular sordular. Düztaş, atık yönetiminin nükleer santrale sahip ülkelerde en önemli konulardan biri olduğunu, Türkiye’de ise Enerji Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun bu konuda geniş çaplı çalışmalar yaptığını söyledi. Düztaş “Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de çok zengin uranyum kaynakları var diyemeyiz. Ancak Rusya Federasyonu ile yaptığımız anlaşma gereğince taze yakıt Rusya’dan temin edilecek. Akkuyu NGS işletmeye girdikten sonra piyasada bir rekabet ortamı oluşabilir. Ancak bunu şimdiden kestirmemiz zor. Şu an Akkuyu Projesi için ÇED Raporu olumlu kararını almış bulunmaktayız. İnşaat lisansı, gerekli izin ve onayların alınmasından sonra inşaat süreci başlayacak. Nükleer santraller güvenlik açısından diğer tesislerden daha kompleks ve önemli bir yapı olduğu için inşası da zaman almaktadır” dedi. Ayrıca Düztaş Rusya ile Türkiye arasındaki teknoloji transferine de değindi. Düztaş “Rusya’da dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan MephI(Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi)’de şu an 255 öğrencimiz Nükleer Mühendislik eğitimi almaktadır. Bu öğrenciler eğitimini tamamlayıp ülkemize döndüğünde Akkuyu NGS’de çalışacaklar ve nükleer alanında bir ilke imza atarak tarihe geçecekler. Bu alanda eğitim görmek isteyen öğrenciler web sitemizi takip edip her yıl gerçekleşen sınavımıza başvurabilir ve başarılı olan öğrenciler Rusya’da eğitim görme hakkına sahip olabilirler” dedi. 

 

Sunumun ardından öğrenciler zirveye katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunarak Burcu Düztaş ve Zeynep Yarar’a teşekkür plaketi verdiler.