Makine Üretim Fabrikası Ziyareti
MEPhI’de okuyan Türk öğrenciler Elektrostal şehrinde TVEL şirketine ait olan makine üretim fabrikasını ziyaret ettiler.


Ulusal Araştırma Nükleer Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (UANÜ MEPhI) Akkuyu Nükleer için eğitim programında okuyan Türk öğrenciler, Rosatom'un JSC "TVEL" yakıt şirketine ait Makine Üretim Fabrikasını ziyaret etti. Şirket, hem yurt içi hem de yurt dışında çalışan nükleer reaktörler için Rusya'nın en büyük yakıt üreticisidir.

 

Fabrikanın bilgilendirme merkezinde yapılan sunum esnasında Türk öğrencilere, yakıt üretim şirketinin ana ürünlerinin yanı sıra, Rus ve dünya pazarlarına nükleer olmayan ürünler olan; zirkonyum, lityum, kalsiyum, mıknatıslar, ince duvarlı borular ve diğer malzemelerin de temin edildiği anlatıldı.

 

Sunum sırasında rehber Katerina, “Fabrika ürünlerinin tüketicileri, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ve Orta, Doğu, Batı Avrupa ve Asya ülkeleridir. Rusya, onaltı ülkede (Rusya dahil) bulunan 70'den fazla nükleer reaktörün yanı sıra, çeşitli ülkelerdeki 30 araştırma reaktörü ve Rus nükleer filosunun reaktörleri için de nükleer yakıtı temin eder” dedi. Ve dünyadaki her altı güç reaktöründen birinin Rusya Federasyonu'nda üretilen yakıtla çalıştığını belirtti.

 

Öğrenciler sunumu dinledikten sonra, nükleer reaktörlerin yakıt demetlerine ait yakıt peletlerinin ve bileşenlerinin üretim süreçlerini gördükleri fabrikayı ziyaret ettiler. Öğrenciler, VVER tipi (su soğutmalı, su yavaşlatıcılı güç reaktörü) reaktörler için yakıt demetlerinin, fabrikada 1972 yılından beri seri olarak üretildiğini ve şu anda fabrika ürünlerinin VVER tipi reaktörlere sahip nükleer santrallere, Rusya’ya,  Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine, Doğu Avrupa’ya (Bulgaristan, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya), Batı Avrupa (Almanya, Fransa) ve Asya (Hindistan, Çin) ülkelerine temin ettiğini öğrendiler. Atölye şefi Nikolay Fedorov, fabrikanın nükleer, ekolojik ve genel sanayi güvenliğine uyduğuna dair öğrencilerin dikkatini çekti. Nikolay Fedorov; “Personelin iş ortamı ve şartları Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun belirlediği standartları ve şartlarına uymaktadır. Güvenlik koşulları, mesleki olarak nükleer güvenlik, çevre koruma, ve radyasyon güvenlik laboratuvarlarını kapsayan özel servislerin yanı sıra, İGS ve teknik departmanlarının gözetimi altındadır” dedi.

 

Makine Üretim Fabrikası nükleer güç santralleri için nükleer yakıt imalatı yapan fabrikadır. Fabrikada,  VVER -440,  VVER -1000, RBMK -1000, BN-600, BN- 800, EGP, PWR, BWR tipi reaktörler için yakıt demetleri üretiliyor. Bunun yanısıra fabrikada yakıt peletleri üretilerek ve yurt dışına ihracatı gerçekleştirilmektedir. Fabrikada aynı şekilde araştırma reaktörleri için de nükleer yakıt üretimi yapılıyor. Fabrika yurt dışında bir çok şirket ile işbirliği içindedir. 4100 üzerinde personelin çalıştığı fabrika, Elektrostal (nüfus158 000 kişi) şehrinin en büyük sanayi tesislerindendir.

 

Üçüncü sınıf öğrencilerinden Ebru Adıgüzel, fabrikanın yakıt demetlerin üretildiği bölümlerini gezdikten sonra “Fabrikada bizim için düzenlenen geziyi çok beğendim. Nükleer reaktörlerde kullanılan yakıt demetlerinin üretildiği fabrikayı gezip imalat sürecini izlemiş olmaktan mutluyuz. Bu fabrikanın daha önce dış ülke vatandaşları için kapalı olduğunu söylediler. Şimdi bu tesisi görme şansına sahibiz. Burada ileri teknoloji kullanıldığını kendi gözlerimiz ile gördük. Rusya’da üretilen yakıtın Hindistan, Çin, Finlandiya, Fransa, İsviçre ve birçok ülkeye ihracatı yapılmaktadır. Bu gerçekten büyük bir gösterge” ifadelerini kullandı.

 

Birinci sınıf öğrencilerinden Okan Yıldız izlenimlerini paylaşırken “İmalat sürecini izlemek her zaman ilgi çekicidir. Özellikle nükleer reaktörlerde kullanılan yakıt peletleri ve yakıt demetlerinin imalat sürecini kendi gözlerinle görmek çok heyecan verici çünkü bir mühendislik çalışması açısından nükleer tesisler en karmaşık yapılardandır. Rusya’da nükleer enerji sektörünün geliştirilmesine ilişkin geniş program söz konusudur. Rosatom Devlet Nükleer Kurumu Rusya’nın yanı sıra farklı ülkelerde de faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin ilk nükleer santralini Rusya tarafından inşa edilecek olması ve o santralde bizlerin de çalışacak olması bizi sevindiriyor “ şeklinde konuştu.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Türkiye’den gelen öğrencilerin eğitimi için gerekli koşullar sağlanmaktadır.  Eğitim görmekte olan Türk öğrenciler dört grup halinde Kalinin Nükleer Güç Santrali’ni ziyaret ederek, Rusya’daki nükleer mühendisliğinin geliştirdiği teknolojiyi tanımaya çalıştılar. MEPHI Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı öğrenciler öğrenci günü etkinlikleri, bilim günü gibi kültürel etkinlikler ile üniversitede düzenlenen spor yarışmalarına aktif bir şekilde katılım sağlamaktadırlar. Türk öğrencileri tarafından, seçtikleri mesleği en iyi şekilde öğrenmeleri ve ileride birer kalifiye uzman olmaları için Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından gereken koşullar sağlanmaktadır.

 

Akkuyu NGS A.Ş Basın Servisi