MENA Nükleer Endüstri Kongresi
III. Ortadoğu ve Kuzey Afrika MENA Nükleer Endüstri Kongresi 15-16 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da düzenlendi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) Nükleer Endüstri Kongresi, Türkiye ve Ortadoğu nükleer endüstri temsilcilerini 3’ncü kez bir araya getiren bölgenin nükleer sektörü açısından ciddi bir önem kazanan bir etkinlik haline geldi. Bu sene düzenlenen kongre katılımcıları arasında Dünya Nükleer İşletmeciler Birliği (WANO) Başkanı Jacques Regaldo, Ürdün Nükleer Enerji Komisoynu Başkan Yardımcısı Prof. Kamal J. Araj, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu temsilcileri, İran Atom Enerji Kuruluşu, Akkuyu Nükleer, AREVA, GE-Hitachi temsilcilerinin yanı sıra bölgenin nükleer arenasının diğer önemli oyuncuları vardı. 


Rusatom Overseas JSC Teknik Değerlendirme Birim Nüdürü A. Renev, VVER güvenlik analizi ile ilgili bir konuşma yaptı. Renev, VVER tipi reaktörlerin, dünyanın en güvenilir reaktörler arasında yerini almasını sağlayan iyileştirilmiş özelliklerinden bahsederken, VVER reaktörlerin, V-210’dan VVER-1200’e kadar evrimsel gelişim sürecini tarif etti. Rus mühendis ve tasarımcılar, acil durum güç kaybı dahil olmak üzere santral kararması durumunda santralin şebekeden bağımsız olarak çalışmasını sağlayan VVER -1200 için aktif ve pasif güvenlik sistemlerinin kombinasyonununu esas alan konsepti uygulamaya koyduklarına değindi.

 

VVER tipi reaktörlerin bir diğer avantajının, eriyen yakıtın kabın dışına taşması durumunda korun tutulmasını sağlayan ve “kor tutucu” olarak ifade edilen eriyen koru tutma düzeneği sistemi olduğundan bahseden A.Renev  bu tür “tutucular” Çindeki Tianwan NGS’nin çalışan ünitelerinde kurulmuşken (2007), günümüzde, kor tutucu düzenekleri Rosatom tarafından gerçekleştirilen tüm santrallerde kurulmaktadır dedi. Rus tasarımı nükleer santraller, her türlü dış, doğal ve insan kaynaklı etkilere karşı dayanıklılığı kapsamakta olduğundan bahseden A.Renev, sismik yük, sel baskını, dış patlamalar, kasırgalar, tornado ve hatta 400 ton ağırlığında ağır uçak çarpmasına karşı dayanıklılık esas alındığına değindi.

 

Kongre programı kapsamında nükleer enerji santrallerinin finansman konularının ele alındığı bir panel düzenlendi. Panel esnasında Rusatom Overseas JSC Yatırımlar Direktörü K. Vyazovskyi, Rosatom tarafından yurtdışında gerçekleştirilen projeler kapsamında uygulanan en etkili finansaman modelleri hakkında bilgi verdi. Bir diğer panelist olan Akkuyu Nükleer Metodoloji ve İş Süreçlerinin Optimizasyon Baş Eksperi Alp Togay, finansal engellerin üstesinden gelinmesi için Akkuyu Nükleer'de entegre bütçe ve yönetim sistemi hazırlık süreçlerinden bahsetti. Alp Togay konuşmasında, dünyaca ünlü danışmanlık şirketlerinin desteğiyle geliştirilen strateji ile ticari bileşenlerin şirketin iş planına uygun olarak uygulanması gibi konulara da değindi.  

 

Akkuyu Basın Servisi