MEPhI’de nükleer mühendislik eğitimi alan Türk öğrenciler final sınavlarına hazırlanıyor
 

Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI) Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde nükleer ana bilim dallarında öğrenim gören 1., 2. ve 3. sınıf Türk öğrenciler vize sınavlarını başarıyla geçtiler. Şimdi de final sınavlarına hazırlanıyorlar.


Öğrenciler ilk yarı yılda, tasarı geometri, doğrusal cebir, analitik geometri, mühendislik grafikleri, bilgisayar bilimi, fizik, kimya, termodinamik, ayrık matematik başta olmak üzere zor derslerden geçmeyi başardılar. Vizeler, öğrencilerin bir yıl boyunca hazırlık programında öğrendikleri Rusça dilinde yapıldı.


Fizik Teknik Fakültesi Dekan Vekili Georgiy Tikhomirov: “Türkiye’den gelen öğrenciler için bu sınavların, önceki sınavlardan daha zor olacağını düşünmüyorum. 2 kez final sınavı süreci yaşayan 2. sınıf öğrencileri oldukça tecrübeliler. 1. sınıf öğrencileri, daha üst sınıflardaki arkadaşlarına ve her zaman sorularına cevap vererek desteğe hazır bekleyen öğretmenlerine danışabilirler. Fakat tabi ki öğrencilerin fazla rahat davranmamaları gerekir, çünkü onlardan talep edilen bilginin seviyesi düşmedi. Her öğrenci tüm vize ve final sınavlarını istisnasız vermeli” diye konuştu.  1. sınıf öğrencisi Okan Yıldız, Rusya’daki final sınavlarına hazırlık sürecindeki izlenimlerini anlattı: “Türkiye’de öğrencilerin dönem sonunda yapılan bilgi tespitine yaklaşım daha farklı. Bir öğrenci bir sınavdan başarıyla geçmemesi durumunda öğrenim süresi boyunca bu sınavdan tekrar geçmeye çabalayabilir.  Rusya’da ise bu durum farklı. Öğrencinin zamanında bir sınavdan bile kalması durumunda üniversitedeki kaydı silinebilir. Mezunlar, bilginin çok büyük bir önem arz ettiği nükleer güç santrallerinde ve nükleer endüstrisindeki şirketlerde çalışacakları için “Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI)” Rus Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nde öğrencilerin başarısı yakından takip ediliyor”.  Final sınavları bitiren Türk öğrencilerin tatil için Türkiye’ye dönecekler.  


Akkuyu Nükleer İnsan Kaynakları Direktörü Andrey Gurlenov da Türkiye nükleer sanayinin uzmanları olacak öğrencilerin başarısının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. “En iyi öğrencileri teşvik etmeye çalışıp, üniversitenin öğrenim ve sosyal yaşamındaki etkinliklerini memnuniyetle karşılıyoruz”dedi.


Öğrenimini başarıyla tamamlayan Türk öğrenciler, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu NGS’de çalışacaklar. İlk yıl Rusça hazırlık eğitimi alan öğrenciler daha sonra ‘Nükleer güç santralleri, tasarımı, işletilmesi, güvenliği, mühendisliği’ bilimi dalında 4 ila 5,5 yıllık öğrenimlerine devam edecekler. Eğitimini tamamlayan öğrenciye okuduğu branşa göre, Rusya’daki nükleer güç santrallerinde staj imkanları da sunuluyor.  


Akkuyu Basın Servisi