MMG Toplantı
AKKUYU NÜKLEER GENEL MÜDÜRÜ FUAD AKHUNDOV, MİMAR VE MÜHENDİSLER GRUBU’NUN GENEL KURULU TOPLANTISINA KATILDI. AKHUNDOV’A KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR PLAKETİ VERİLDİ. KONUŞMACILAR İSE NÜKLEER ENERJİNİN GEREKLİLİĞİNE VURGU YAPARAK, TÜRKİYE’NİN ÇOK GEÇ KALDIĞINI SÖYLEDİ. 

 

 

Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Mimar ve Mühendisler Grubu 12. Olağan Genel Kurul toplantısını dün gerçekleştirdi. Çevre Bakanı İdris Güllüce’nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (MÜSİAD) Nail Olpak, milletvekilleri ve işadamları katıldı.

 

“Türkiye nükleer enerjide geç kaldı”

Olağan Genel Kurul öncesindeki açılış töreninde ilk konuşmayı evsahibi Mimar ve Mühendisler Grubu’nun Başkanı Murat Özdemir yaptı. Türkiye ekonomisinin hızlanması gerektiğini ancak bunun için de enerjiye ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Özdemir, “Enerjimizin önemli bir bölümünü ithal kaynaklardan sağlıyoruz. Geç kaldığımız nükleer enerji yatırımları, önceliklerimiz arasında olmalıdır. Nükleerdeki iki önceliğimiz teknoloji transferi ve insan kaynağının yetiştirilmesi” diye konuştu. Nükleer enerjinin geleceğin teknolojisi olmadığını, güncel olarak kullanılan bir teknoloji olduğuna dikkat çeken Murat Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece biz geç kaldık. Güneş, hidrojen, dalga gibi enerjiler geleceğin enerjisidir. Bunun için de Türkiye araştırma-geliştirme çalışmalarına destek vermelidir.”

 

Daha sonra söz alan Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de hükümetin yaptığı önemli çalışmalara değindiği konuşmasında şunları söyledi: “Kanal İstanbul'u, 3. Köprü'yü, Akkuyu Nükleer Santrali’ni yapmayın diyorlar. Akkuyu Nükleer’in CEO’su burada. Bir bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Tarihin en kritik evresindeyiz. Bugün mücadele etme zamanı."

 

Kürsüye son olarak çıkan Çevre Bakanı İdris Güllüce, İmar Kanunu ve İmar Yönetmeliği'nin değişmesi gerektiğini ve bu konularda ciddi çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Üniversitelerle bilgi alışverişinde bulunduklarını belirten Güllüce Atık yönetmeliğiyle ilgili çok eleştiri aldıklarını hatırlattı. Çevre Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü: "10 bin tane daha çevre mühendisi alırsanız bu sorun çözülür diyorlar. Hallolacaksa 20 bin tane daha çevre mühendisi alalım. Atık sorununun temelini çözmek için 100 milyar euro gerekiyor. 20 bin mühendisle bu sorun çözülmez. "

 

“Bu ittifak, bir yerlerden komuta ediliyor"

Güllüce, uzun süredir siyasetle uğraştığını ve çizgisinde hiçbir değişiklik olmadığını dile getirdi. Bu seçimdeki gibi bir atmosferi hiç yaşamadığını ifade eden Güllüce, şöyle devam etti:

"Batının en büyük galibiyeti, başarısı, Müslüman Türkiye'de kullanılabilecek kişiler yetiştirmesidir. Tabii bu ittifak bir yerlerden komuta ediliyor. Daha önce verilen roller üstleniliyor. Tiyatroda aynı oyuncu bazen kayınpeder, bazen damat rolüne girebilir. Oyucu da oyununu o günkü rolüne göre başarıyla oynar. O rolü verenler de  bunlara 'Bugün hep birlikte davranacaksınız' diyorlar. Üstteki egemen güçler yani"

Kaynak: Akkuyu Nükleer Basın Servisi