nuclear kids
Türk çocuklar Nuclear Kids’de

 

Uluslararası Yaratıcılık Projesi “Nuclear Kids” yedinci yılında dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli çocukları bir araya getiriyor. Projeye bu sene Beyaz Rusya, Rusya, Türkiye, Bulgaristan, Macaristan, Vietnam, Ukrayna ve Çek Cumhuriyeti’nden toplam 70 çocuk katılıyor. 11-16 yaş arası 450’den fazla aday bölgesel seçmelerden sonra projeye katılım hakkı kazandı. 2014 yılında olduğu gibi projenin hazırlık aşaması,  St. Petersburg yakınlarındaki Finlandiya Körfezi’nde geçirilecek. Genç yetenekleri tecrübeli eğitmen ve koreograflar çalıştıracak. Ortak çalışma sonucunda “Rezerford’a sor” müzikali özel olarak kurgulanan senaryoya göre düzenlenecek.

Müzikal galası, 28 Temmuz’da St. Petersburg’da  Rusya Pushkin Devlet Akademik Drama Tiyatrosu’nun yeni sahnesinde (Alexander Tiyatrosu) yapılacak. Ardından proje katılımcıları Akkuyu NGS’nin referans santrali Novoronej NGS-2’nin bulunduğu Novovoronej’e gidecek.  Söz konusu gösteri, 5 Ağustos’ta Macaristan’da Paksh NGS’nin bulunduğu Paksh şehrinde organize edilecek. 8 Ağustos tarihinde ise çocuklar Ceske-Budeevitse’de (Çek Cumhuriyeti) gösteri yapacaklar. 2013-2014 yıllarında olduğu gibi final tiyatro gösterisi Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek. (13 ve 14 Ağustos, “Et Cetera” tiyatro sahnesi). 

Proje Müdürü Anna Trapeznikova,  “Müzikale yönelik büyük ölçekli hazırlık çalışmasının yanı sıra geniş kapsamlı gezi ve eğlence programı da öngörülmektedir. Katılımcı kapsamı büyük ölçüde yenilendi. Proje’nin ilk yıllarında katılım sağlayarak hayatlarını yaratıcılıkla devam ettirmek isteyenler, amaçlarını sahnede hayata geçirmek istediler ve geçen sene Rusya Tiyatro Sanatları Üniversitesi (GITIS), Moskova Sanat Tiyatrosu Yüksek Okulu gibi Rusya’nın tiyatro konusunda öncü üniversitelerini kazandı. Proje sayesinde çocuklar kendi yeteneklerini keşfettiği ve amaçlarına ulaştığı için mutluyuz” diye konuştu.

“Nuclear Kids” katılımcıları, bu yılki gösteriden sonra Macaristan’da  4 nükleer güç ünitesinin işletildiği  Rus tasarımı olan “Paksh NGS”nin bilgilendirme merkezini  ziyaret edecek. Ardından çocuklar için, Budapeşte, Viyana ve Prag turları düzenlenecek.

Akkuyu Nükleer, “NucKids” etkinliğine dört yıldır Türkiye’den çocukları gönderiyor.  Söz konusu projeyle Rus ve yabancı ülkelerdeki nükleer sanayi kuruluşları çalışanlarının çocukları arasındaki dostluk bağlarının güçlendirilmesi, kültürel işbirliği ve çocuk yaratıcılığına yönelik yeni geleneklerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Uluslararası Çocuk Yaratıcılığı Projesi “Nuclear Kids”, Rusya ve Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un ortak çalışma yaptığı yabancı ülkelerdeki nükleer sektör çalışanlarının yetenekli çocuklarını her yıl bir araya getirerek, gençlik için güncel olan konularda renkli müzik gösterilerinin düzenlendiği bir etkinliktir. Daha detaylı bilgi için, www.nuckids.ru internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Akkuyu Nükleer A.Ş Basın Servisi