Nükleer eğitim 2015 yarışı sonuçlandı
RUSYA’DA İŞ GARANTİLİ NÜKLEER EĞİTİM YARIŞI SONUÇLANDI

 

AKKUYU NÜKLEER 6300 KİŞİNİN ARASINDAN 80 TÜRK ÖĞRENCİNİN SEÇİMİNİ TAMAMLADI

 

 

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran 6.300 öğrenci, yazılı ve sözlü elemeleri tamamladı. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden toplam 80 öğrenci Rusya’ya gitmeye hak kazandı.  

 

2015-2016 eğitim ve öğretim yılında Rusya’da Nükleer Enerji alanında burslu mühendislik eğitimi almaya başlayacak öğrencileri belirlemeye yönelik öğrenci seçme süreci tamamlanmıştır. 80 öğrencinin bulunduğu asil ve yedek liste, Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin resmi internet sitesinden duyurulmuştur.

 

Asil ve yedek listelerdeki tüm öğrencilerden bugün gelecek geri bildirime göre, katılım durumu ve  katılacaklarsa Moskova ya da St. Petersburg’da yer alan üniversitelerden hangisinde eğitim almak istediklerine dair liste kesinleştirilecektir. 26 Mayıs 2015 Salı gününden itibaren de, eğitim görmeye hak kazanan 80 öğrenci ile iletişime geçilerek hazırlamaları gereken evraklar ile ilgili bilgi verilecektir. 80 kişilik listede Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi Türkiye’nin köklü ve seçkin üniversitelerinin yanı sıra Türkiye’nin tüm bölgelerindeki üniversitelerden öğrenciler yer almaktadır.  

 

Rusya'da ücretsiz nükleer mühendislik ve eğitim süresince aylık 500 dolar burs alacak öğrenciler, eğitim programlarına göre Rusya'da nükleer güç santrallerinde staj yapma şansı da elde edecek. Öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde eğitim sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmet yapacaklar.

 

MEPhi’de halen nükleer enerji alanında 250’nin üzerinde Türk öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı  Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor.

 

Akkuyu Nükleer Basın Servisi