Nükleer eğitim alacaklar
 

Mersin'de nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşma çerçevesinde 83 öğrenci, bu ay başlayacak akademik dönemde, Rusya'da Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsünde (MEPhl) eğitim görecek.

 

Staj da görecekler


Eğitim programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, Rus şirket Rosatom'un eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi ve Rusya'da işletmede olan nükleer güç santralle rinde staja tabi tutulacak. Stajın ardından eğitim sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmet yapacak.

 

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan açıklamaya göre öğrenciler, bu ay başlayacak akademik dönemde, Rusya'da Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsünde (MEPhl) eğitim görecek.

 

Rusça öğrenecekler


Lisans eğitim programı veya uzmanlık eğitim programını bitiren öğrenciler, başarı durumlarına ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali için gerekli kadro listesine göre 2 yıllık yüksek lisans programına devam edebilecek. Bu kapsamda ilk yıl, öğrencilere Rusça eğitimi de verilecek. Eğitim programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, Rus şirket Rosatom'un eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi ve Rusya'da işletmede olan nükleer güç santrallerinde staja tabi tutulacak.

 

İş imkanı da var


Rusya'daki eğitimini tamamlayan öğrenciler, nükleer güç santrallerindeki stajın ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde eğitim sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmet yapacak. MEPhl'de nükleer enerji alanında toplam 257 Türk öğrenci eğitim alıyor. Türkiye'nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı Rusya ile Türkiye arasında 12 Mayıs 2010'da imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor. Anlaşma hükümlerine göre, Rusya toplam 600 öğrenciye nükleer mühendislik eğitimi verecek. Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Metehan Akdağ, söz konusu programı arkadaşının annesi sayesinde duyduğunu anlatarak, "Türkiye'de öncü mühendislerden olmak ayrı bir haz ayrı bir zevk" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Kaynak: Hürriyet Gazetesi