Rusya Fizik Olimpiyatları
Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPHI’de eğitim alan Türk öğrenciler Rusya Fizik Olimpiyatlarında yer aldı.

 

Akkuyu NGS için insan kaynakları yetiştirme programı çerçevesinde eğitim alan Türk öğrenciler Rusya Fizik Olimpiyatlarında yer aldı. Eğitim yarışması, kendi bilgilerini sergilemek üzere gelen Rusya’nın en güçlü öğrencilerini Rusya’nın Ulusal Nükleer Araştırma Üniversite’si MEPHI’de (“MEPHI”) bir araya getirdi.  Bu yıl düzenlenen olimpiyatlar uluslararası olmakla birlikte söz konusu olimpiyatlarda altı ülkeden gelen öğrenciler yer aldı. Söz konusu etkinliğe birçok öğrenci tekrardan katılmaktadır. Yarışmacılar, olimpiyatlara katılımın, diğer üniversite öğrencileri ile yapılan bilgi kıyaslamasının yanı sıra, diğer öğrencilerle arkadaşlık ve bilimsel ilişkilerin kurulmasına olanak tanıdığını bildirdi.

 

MEPHI’nin Deneysel ve Teorik Fizik Fakültesi Dekanı, Fizik-Matematik Bilimleri Prof. Dr. Vladimir Belyayev “Üniversitemiz, dünyanın önde gelen birçok bilimsel platformları ile bilim ve eğitim konularında iletişimini sürdürmektedir. MEPHI, Rus nükleer sektör kuruluşları ve Rus nükleer mühendislik teknolojilerini kullanan diğer ülkeler için insan kaynaklarını yetiştirmektedir.  Mezunlarımız birçok ülkenin NGS’lerinde çalışmaktadır.” sözleri ile kazanan öğrencileri ve katılımcıları kutladı. Rosatom Devlet Şirketi’nin Müdürü Anton Lyakhov, Rosatom Devlet Şirketi’nin söz konusu etkinlikleri dikkatli bir şekilde takip ettiğini ve kazananları desteklediğini belirtti.

 

MEPHI birinci sınıf öğrencisi Selim Yükseler izlenimlerini paylaşarak “Sorular oldukça zordu. Birkaç soru ve denklemi çözmem, kazananlar arasına dahil olmam için yeterli olmadı. Bu tür etkinlikler, öğrenmemiz gereken konuların olduğunu ve hangi konulara daha çok dikkat ayırmamız gerektiğini göstermektedir. Umarım, önümüzdeki yıl Türk öğrenciler Olimpiyatların kazananları olacaktır. Bu yıl benimle birlikte olimpiyatlara Türkiye’den sınıf arkadaşım Ahmet Coşkun'da katıldı.”

 

Geniş coğrafyadan katılanların mevcut olması ile birlikte geniş profile sahip bir çok üniversitenin söz konusu etkinliğe katılması, öğrencilerin gelenek haline gelen etkinliğe merak duyduğunu kanıtlamaktadır. Rusya ve diğer ülkelerin muhtelif şehirlerinden katılan 160’ı aşkın öğrenci söz konusu olimpiyatlarda yer aldı. Tomsk Politeknik Üniversitesi, Moskova Bauman Devlet Teknik Üniversitesi, Ural Devlet Teknoloji Üniversitesi ve bunun gibi diğer büyük üniversitelerin yer aldığı 31 Rus üniversitesi katılımcı listesinde yer aldı.  

 

Olimpiyatlar, yöneticileri olimpiyat sonuçlarına büyük önem veren Rus Nükleer Devlet Şirketi Rosatom ve diğer büyük şirketlerin yönetimi altında gerçekleştirilmekte ve söz konusu etkinlik sonuçları doğrultusunda katılımcılar, konusunda uzman müesseselerden ilgi çekici teklifler almaktadır.    

 

 

Akkuyu Nükleer A.Ş Basın Servisi