Rusya’da eğitim göre Türk nükleer mühendislik öğrencileri Rus Dili olimpiyatlarına katıldı
MEPHI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi ile Üniversite’nin Obninsk’de bulunan MEPHI Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü’nde eğitim gören Türk öğrenciler, Rusya’daki üniversitelerde okuyan (filoloji hariç) yabancı öğrencilerin katıldığı 10. Rus Dili Olimpiyatları’na katıldı. Olimpiyat, Moskova Ulusal Araştırma Üniversitesi’nde düzenlendi. Türkiye, Angola, Vietnam, Gana Cumhuriyeti, Gine, Zambiya, Kamboçya, Kenya, Çin, Kongo, Meksika, Moğolistan, Mozambik, Myanmar, Nijer, Yemen, Peru, Suriye, Sudan ve diğer birçok ülkeyi temsil eden öğrenciler Rusça olarak hazırladıkları tiyatro oyunlarını sahneledi.

Olimpiyata,  MEPHI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi (Moskova, Obninsk), Moskova Devlet Teknik Üniversitesi (MAMI), Moskova Çelik ve Alaşımlar Enstitüsü, Moskova Enerji Enstitüsü, Moskova Demiryolu Mühendisliği Devlet Üniversitesi, Moskova Fizik-Teknik Enstitüsü (MFTİ) gibi üniversitelerden yabancı öğrenci katılımı oldu. Program kapsamında 100’ün üzerinde gösteri yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Moskova Ulusal Araştırma Üniversitesi Rektörü “2015 yılında Rus Dili Olimpiyatları’nın sınırlarını genişlettik. Olimpiyata birçok üniversiteden lisans ve lisans üstü öğrencisi katılmaktadır. Bu tür etkinlikler Rus dili ve kültürünün daha iyi öğrenilmesine yardımcı oluyor. Bu güzel geleneği yıllardır devam ettiriyoruz ve eminim ki, ileride katılımcı sayısı daha da artacaktır” ifadelerini kullandı. Yarışmaya katılan öğrenciler, Mikhail İsakovsky, Boris Laskin, Yevgeni Yevtuşenko, Aleksander Sobolev gibi ünlü Rus şairlerin bestelenmiş şiirlerini seslendirdi.

MEPHI Nükleer Enerji Enstitüsü Rusça Yabancı Dil Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Natalia Kaluzhenskaya ile Prof.  Dr. Julia Ushakova, hazırlık sınıfı ve üst sınıflarda okuyan Türk öğrenciler ile çalışarak olimpiyata hazırlandılar.  Birçok şarkı ve şiiri ezberleyen öğrenciler, hocaları ile birlikte her gün sahnede müzik ve fonetik çalışmaları yaptı. Türk öğrenciler, 2014 yılında “Birlikte Şarkı Söyleme” programında başarılı bir performans sergileyerek birinci olmuşlardı.  Bu sonucu tekrar etmek isteyen Türk öğrenciler hocaları ile birlikte çok yoğun çalıştılar.

Olimpiyatın konser programı uluslararası bir şenliğe dönüştü. MEPHI Hazırlık Sınıfı öğrencilerinden Yağız Berk Bağcı “Bülbüller” isimli şarkıyı gitar eşliğinde Rusça seslendirdi. Sahne aldıktan sonra izlenimlerini paylaşan Yağız, “Olimpiyata katıldığım için mutluyum. Bu sayede hepimiz yeni arkadaşlıklar edinebiliyor, Rusça bilgilerimizi diğer katılımcıların yetenek ve bilgileri ile kıyaslayabiliyoruz. Türkiye’de iken de benzer tiyatro sahnelerinde yer aldım” şeklinde konuştu. Rusça şiirler de okuyan Türk öğrenciler,  katılımcıların beğenisini kazandı.

MEPHI Rusça Yabancı Dil Bölümü Başkanı Alevtina Sitsyna Kudryavtseva etkinliği şu sözlerle değerlendirdi: “Olimpiyat organizasyonu çok yüksek düzeyde gerçekleşti. Bu etkinliğe katılan öğrencilerimiz pozitif enerji alıyor. Rusya’da eğitim alan yabancı öğrenciler, bu tür etkinliklerin Rus dili ve kültürüne olan ilginin artmasına yardımcı olduğunu düşünüyorlar. Ve gerçekten, yabancı öğrenciler arasındaki iletişim köprüsü Rusça dilidir” ifadelerini kullandı.

 

Rusça Olimpiyatları’nda jüri üyesi olarak her bir üniversiteyi temsilen Rusça hocalar görevlendirildi. Jüri katılımcıları, hazırlık, alt sınıf ve üst sınıflar olmak üzere üç ayrı grup ve şiir okuma, şarkı söyleme ve birlikte şarkı söyleme olarak üç ayrı programa göre değerlendirdi. Değerlendirme sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi