RUSYA’DA İŞ GARANTİLİ NÜKLEER EĞİTİM YARIŞI
AKKUYU NÜKLEER’İN DÜZENLEDİĞİ SINAV HAFTASONU YAPILDI

 

 

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan Moskova MEPhI ve St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde iş garantili ve burslu nükleer mühendislik eğitimi için başvuran öğrencilerin yazılı sınavı 4 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirildi. 

 

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yapılan sınava, başvuran yaklaşık 6 bin 200 öğrenciden üniversite giriş puanlarına göre 600 öğrenci yazılı sınava davet edildi. 

 

Soruları hazırlayan Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) Moskova Fizik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Dmitry Samarchenko, eğitim sistemi farklılıklarından kaynaklanabilecek problemleri engellemek için Türkiye'deki uzmanlarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

 

Türk hocalar ve uzmanların soruları hem dil bilgisi hem de eğitim sistemi açısından incelediğini anlatan Samarchenko, "Nükleer fizik ve termo dinamik soruları öğrenciler için zor gelebilir çünkü Türkiye'deki eğitim sisteminde nükleer fizik ve termo dinamik konusu çok fazla işlenmiyor fakat bu sorular çoğunluğu kapsamıyor" diye konuştu.

 

Sınava katılan Hacettepe Nükleer Fizik Mühendisliği bölümü öğrencisi Tuğba Erdoğan, nükleer mühendisliği bölümünde okuduğu için Rusya'ya gitmek istediğini belirterek, "Sınavdan iyi bir derece alırsak St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi ve Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsünden birisini kendimiz tercih edebileceğiz ama ben daha köklü olduğu için Moskova'yı tercih etmek istiyorum" dedi.

 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Melis Seke, sınavda bazı soruların kendisini zorladığını fakat genel itibarıyla soruların müfredat konularını kapsadığını ifade etti.

 

Sınava giren 600 öğrenciden başarılı olan ilk 300'ü mülakat listesine alınacak. Mülakattan sonra 80 öğrenci Rusya'ya eğitime gönderilmek üzere seçilecek. 2015 sonbahar döneminde başlayacak eğitime giden 80 öğrencinin 50'si Moskova'daki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Fizik Mühendisliği Enstitüsünde, kalan 30 öğrenci ise St. Petersburg'daki Politeknik Devlet Üniversitesinde eğitim alacak.

 

Rusya'da ücretsiz nükleer mühendislik ve eğitim süresince aylık 500 dolar burs alacak öğrenciler, eğitim programlarına göre Rusya'da nükleer güç santrallerinde staj yapma şansı da elde edecek. Öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde eğitim sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmet yapacaklar.

SINAVLAR

Sınavda, öğrencilere genel lise müfredatı Matematik ve Fizik konularını içeren sorular yöneltildi.

Yazılı sınavda en yüksek puandan başlayarak yapılacak değerlendirme sonucu ilk 300’e girerek başarılı olan ve sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar http://www.akkunpp.com/ internet adresinde duyurulacak.

Yazılı sınavı başarı ile geçen bu 300 kişi, sözlü sınava çağrılacak. Yazılı sınav sonucunda 300’üncü kişi ile aynı puanı almış kişiler de başarılı sayılacak. Yapılacak öğrenci seçiminde yazılı sınav sonucunda eşit puan alan öğrenciler arasında öncelik, üniversitelerin nükleer enerji mühendisliği bölümlerinde eğitim görenlere verilecek.

Sözlü sınavın yeri, tarihi ve saati http://www.akkunpp.com/ internet adresinden ilan edilecek.

 

MEPhi’de halen nükleer enerji alanında 190 Türk öğrenci eğitim alıyor. 78 kişi hazırlık, 64 kişi birinci sınıf ve 48 kişi de ikinci sınıfta öğrenim görüyor.  Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı  Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor.

Kaynak: Akkuyu Basın Servisi