Santral Ziyareti
Türk kamu personeli Novovoronej NPP-2’yi ziyaret etti


Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) kurulacağı Mersin’de görev yapan devlet memurlarından oluşan Türk heyeti, Akkuyu NGS için referans teşkil eden Novovoronej NPP-2’nin (NV NPP-2) şantiyesini ziyaret etti. Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer’in başkanlığındaki heyete Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Hayvancılık Bölge Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) çalışanları katıldı.

 

Ziyarette, devlet kurumlarının temsilcilerine Novovoronej NPP-2 Nükleer Santrali’nin enerji üretim ünitelerinin aşamaları tanıtıldı ve temel güvenlik sistemlerinin çalışma ilkeleri gösterildi. NV NPP-2 Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Ozerov, santral ile ilgili bir sunum yaptı. Projenin gerçekleştirilmesinin temel aşamaları, santralin modern güvenlik sistemleri ve nükleer santralin inşaat sürecinde uygulanan diğer yenilikler hakkında bilgi veren Ozerov, Novovoronej NPP-2’nin ilk reaktörünün (VVER-1200) 2015 yılının sonunda devreye alınmasının planlandığını söyledi. Aynı tip reaktörün Türkiye’deki Akkuyu NGS’de de kullanılacağını ifade eden Ozerov, “İlk Türk nükleer santrali, tüm post-Fukushima güvenlik gerekliliklerinin göz önünde bulundurulduğu 3. nesil “AES-2006” modern Rus projesine göre inşa edilecektir. Projede uygulanan teknik ve organizasyon önlemleri tüm olası senaryolarda güvenlik sistemlerinin kullanılırlığını sağlayacaktır. Projede deprem, su baskını, tsunami, hortum, kasırga, toz fırtınası, hava darbesi ve hatta 400 tona kadar ağırlığa sahip cisimlerin düşmesi gibi olayların tek başına ya da kombinasyon halinde etki etmesi durumunda reaktörün durdurulması ve uzun süreli güvenilir modda tutulması öngörülmüştür. NGS inşaatının temel ilkesi ve başlıca koşullarından biri; nükleer santralin yapımının ve işletilmesinin tüm aşamaları boyunca çevrenin korunmasıdır. Çevre güvenliği, nükleer enerji sektöründe gerçekleştirilen herhangi bir projenin temelini oluşturur” şeklinde konuştu.

 

“NGS’ler binlerce kişiye istihdam sağlayacak”


Ziyaret sonrasında değerlendirmelerde bulunan Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, Türkiye’nin günümüzde enerji tüketimi artış hızına göre dünyada Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, Türkiye’nin yılda yaklaşık 60 milyar dolarlık enerji ithalatı yaptığını söyledi. Akkuyu ve Sinop’ta nükleer santrallerin devreye alınması ile Türkiye’nin doğalgaz ithalatında yıllık olarak 7.2 milyar dolara kadar tasarruf yapabileceğini ifade eden Göçer, “Bu yolla sağlanacak tasarruf ile Türkiye’nin dış ticaret açığını yaklaşık yüzde 10 azaltabiliriz” dedi. Vali Yardımcısı Göçer ayrıca, NGS yapım projelerine iştirak etmenin Türk şirketlerinin nükleer santrallerin yapımında deneyim kazandıracağını, binlerce kişiye ilave istihdam oluşturacağını vurguladı. Göçer, şöyle devam etti: “Biz Rusya’ya gelerek NGS çalışmasını inceleme fırsatı yakaladık ve aynı zamanda tüm sorularımıza nükleer enerji mühendisliği alanındaki yetkili Rus uzmanlarından yanıt almış olduk. Novovoronej NGS örneğinde bizler Rusya nükleer sektörünün işleyiş ilkelerini inceledik. Bu bizler için yararlı ve yapıcı bir ziyaret oldu. Ziyaret esnasında aldığımız bilgileri mutlaka Türkiye kamuoyu ile paylaşacağız.”

 

Mersin Vali Yardımcısı Göçer, gezi sonunda, Rusya ziyaretinin Türk memurlarının son dönemde yaptığı en önemli yurtdışı ziyareti olduğunu belirterek, Rosatom’un bünyesinde faaliyet gösteren Concern Rosenergoatom (OJSC) ve Akkuyu Nükleer A.Ş temsilcilerine düzenledikleri bu ziyaret organizasyonundan dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Bilgi için:

Rusya’nın Voronej kentinde bulunan Novovoronej NPP-2, Akkuyu NGS için referans teşkil etmektedir. NV NPP-2’nin ilk ünitesinin (VVER-1200 reaktörü) fiziksel yol verme işlemlerine 2015 yılının sonunda başlanılması planlanmıştır. Akkuyu NGS inşaatı sürecinde inşaat işlerinin yüzde 90’ının ve montaj işlerinin yüzde 50’sinin Türk yüklenici firmalar tarafından yapılması planlanmaktadır. Santralin ekipmanlarının yüzde 40’ı Türk şirketleri tarafından imal edilebilecektir.


AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Basın Servisi