Tedarikçi olmak isleyen sanayiciler bilgilendirilecek
Tekirdağ Sanayiciler Derneği tarafından haftaya Perşembe günü saat 14.00'da Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda nükleer santrallere tedarikçi olmak isteyen sanayicilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapılacak. Yapılacak olan bilgilendirme toplantısı ile ilgili Tekirdağ Sanayiciler Derneği'nden yapılan açıklamada 12.05.2010 tarihinde Ankara'da imzalanan, 15.07.2010 tarihli ve 6007 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan, 27.08.2010 tarihli ve 2010/918 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti'nde Akkuyu Sahası'nda Bir Nükleer Güç Santralinin (NGS) Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşma'ya istinaden Mersin ili Akkuyu Sahası'nda NGS kurulması çalışmaları başlandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

 

BİR NÜKLEER SANTRAL YATIRIMI 22 MİLYAR DOLAR

 

"Ayrıca, Sinop ilinde ikinci bir NGS'nin kurulumu için 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonya ile Hükümetler arası anlaşma imzalanmıştır. Cumhuriyetimizin 100. yılı hedefleri doğrultusunda 2023 yılına kadar Mersin ve Sinop NGS'lerinin işletmeye alınması, üçüncü NGS'nin ise inşaatına başlanması planlanmaktadır. Her bir NGS yatırımının yaklaşık 22 Milyar $ olacağı öngörülmektedir.

 

YERLİ KATKININ ÜST DÜZEY TUTULMASI AMAÇLANIYOR

 

Yukarıda zikredilen projeler çerçevesinde Enerji Bakanlığımız, ülkemizde kurulacak NGS'lerde yerli katkıyı mümkün olduğunca artırabilmek maksadıyla çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar kapsamında firmalarımızın kapasite ve ihtiyaçlarının gerçekçi biçimde tespiti amacıyla firmalarımız ile bire bir görüşmeler yapılacaktır. Söz konusu görüşmeler sayesinde; firmalarımızın mevcut yeteneklerini kullanarak nükleer santrallerle ilgili ne tür ekipmanları üretebileceği, hangi alanlarda teknik olarak desteklenebilecekleri ve nükleer santral ekipmanı üretmek için gereken ARGE gereksinimlerine ilişkin ön değerlendirmeler yapılacaktır.

 

BİLGİLENDİRME OLACAK

 

Bu çalışmalar kapsamında Tekirdağ'da faaliyet gösteren sanayicilerimizin bilgilendirilmesi ve Nükleer Santrallere yönelik iş yapabilecek firmalarımızın tespit edilerek yönlendirilmesi amacıyla TEKSANDER, Tekirdağ Bilim Teknoloji ve Sanayi İl Müdürlüğü, NKU Teknopark A.Ş., Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile birlikte 18 Eylül 2014 Perşembe Günü saat 14:00 de Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

 

BAKANLIK DAİRE BAŞKANI KATILACAK

 

Toplantıya konuşmacı olarak Enerji Bakanlığı Nükleer Projeler Daire Başkanı Necati Yamaç ve Mersindeki Nükleer Santralin yüklenicisi Akkuyu NGS A.Ş.'nin Teknik ve Satın Alma departmanlarından yetkililer katılacaktır. Toplantıya katılmak isteyenlerin; Firma Unvanı, telefon ve mail adresi ile Toplantıya katılacak kişi ya da kişilerin isim bilgilerini esra@teksander.org.tr adresine mail yoluyla göndermeleri rica olunur."

 

 

Kaynak: Çerkezköy Gazetesi