Türkiye ve Rusya ortak insan altyapısı için harekete geçti
Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik nükleer uzman eğitim programı ile başlayan işbirliğinin diğer ileri teknoloji alanlarında da uygulanması kararlaştırıldı.


 

Türkiye ve Rusya “Nükleer Enerji Teknolojileri” nin yanı sıra diğer ileri teknoloji alanları için de insan kaynaklarının oluşturulmasına yönelik işbirliği yapmaya hazırlanıyor.

 

Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği’nin Akkuyu Nükleer’in desteğiyle Rusya Bilim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği yuvarlak masa toplantısında Türkiye ve Rusya resmi kurumları ile şirketlerinden katılımcılar, insan kaynaklarının oluşturulması ve eğitimi konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

 

Toplantıya, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Rosatom, Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Lukoil, Gazprom  gibi kurumlar ile İstanbul Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin köklü ve önemli  üniversitelerinden temsilciler katıldı.

 

Karlov: “Rusya ve Türkiye büyük başarılara imza attı”

 

Toplantının açılış konuşmalarında ilk olarak Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov söz aldı. Karlov, Türkiye ile Rusya arasındaki diplomatik  ilişkilerin son dönemde hızla büyüyüp genişlediğini söyledi. Karlov, “Ekonomi, kültür ve siyaset alanlarında büyük başarılara imza attık. 1 Aralık’ta iki ülke lideri bu sonuçları onayladı ve yeni hedefler belirledi” dedi. İnsan kaynaklarının oluşturulmasına yönelik işbirliği kapsamındaki tüm çalışmaların tek tek çok önemli olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Karlov, Rusya’da okuyan Türk öğrenciler ve Türkiye’de eğitim gören Rus öğrencilerin iki ülke için de uzman yetiştirme işbirliği programının büyük bir parçası olduğunu kaydetti. Andrey Karlov, “Umarım büyük başarılara imza atacağımız bir toplantı olur ve devam gelir” diyerek sözlerini tamamladı.


“İki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açılıyor”

Daha sonra konuşan Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç nükleer sanayinin Türkiye için yeni olduğunu ve iki ülke için yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Uluslararası alanda nükleer enerji ihalelerine giren Türk firmalarının olduğuna değinen Yamaç, "Yaptığımız araştırmalarda gördük ki dünyadaki nükleer santral projelerinde ihaleye giren yetişmiş kabiliyetli Türk firmaları var. Biz Akkuyu ve Sinop'ta Türk firmalarının en az 16 milyar dolarlık iş hacmine sahip olacağını düşünüyoruz. Tabi nükleer sanayi nükleer güvenlik standartları bakımından çok sıkı düzenlenmiş bir alandır ve kalite standartlarına sahiptir. Bizim bu firmalarımızın standartları karşılamış ve sertifikalandırılmış olması gerekiyor. İşte bu alanda Rus firmaları ile Türk firmalarının işbirliği yapmasını önemsiyoruz" diye konuştu.  

Yamaç Rusya Federasyonu ile imzalanan Hükümetlerarası Anlaşmayı hatırlatarak, nükleer santral işletmeciği alanında bugüne kadar Rusya'ya gönderilen 250 öğrenciye ek 80 öğrencinin daha gönderileceğini bildirdi.

Yamaç, nükleer santraller, nükleer sanayi ve nükleerle ilgili üniversiteler arası işbirliği alanında kabiliyeti artırmak istediklerini söyleyerek, "Tabiki Rusya'yla olan işbirliğimizin sadece nükleer santral işletmeciliği alanında değil diğer alanlarda da olması önemli. Sanayi alanında özellikle nükleer sanayi alanındaki işbirliğini önemsiyoruz ve işbirliği imkanlarını tartışıyoruz. Nükleer santraller derken inşaat, işletme, bakım, montaj gibi alanlarda kabiliyetimizi artırmamız gerekiyor" diye konuştu.

Nükleer santrallerin inşaat döneminde yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığını bildiren Necati Yamaç, "Akkuyu'nun inşaat döneminde çalışanların yüzde 80'ine yakınının yerli kaynaklarla karşılanacağını düşünüyoruz. Akkuyu'nun işletmesinde 3500 mühendis ve teknisyen yer alacak. Bunun en az 600 mühendisi hem operatör hem de yönetici olacak şekilde Türk olacaktır. Rusya'da nükleer enerji alanında 250 öğrenci eğitim görüyor buna 80 öğrenci daha katılacak ve toplamda bu rakam 600 olacak" ifadelerini kullandı.


Akhundov: “80 kişilik kontenjan için 6.100 öğrenci başvurdu”

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov ise eğitim alanındaki işbirliğine, Akkuyu Nükleer Santrali için Rusya’da eğitim verilen Türk nükleer uzmanlar örneğinden başlanmasından gurur duyduğunu söyledi. Akhundov, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma gereği en az 600 öğrencinin eğitilmesi ve onlara iş imkanı sunulmasının hedeflendiğini belirtti. Bu sene için ayrılan 80 kişilik kontenjana 6.100 öğrencinin başvurduğunu açıklayan Fuad Akhundov, "Akkuyu Nükleer Projesi, Türkiye'de bu sektöre başlanması anlamına gelmektedir. İki sene önce beş binin üzerinde başvuru aldık. Türk öğrencilerin sadece nükleer enerjiye olan ilgiden değil gelişen teknolojiye olan ilginin ve öğrencilerinin Rusya'nın eğitimine de ilgi duyduklarını düşünüyorum" diye konuştu.  

Akkuyu Nükleer Genel Müdürü, Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un 100 milyar dolarlık yurtdışı yatırım portföyü olduğunu hatırlatarak, uluslararası piyasada çok sert bir rekabet ortamında iş yaptığını anlattı. İnsan kaynakları  üzerindeki rekabetin çok daha sıkı olduğuna dikkat çeken Akhundov, “Akkuyu’da insan kaynaklarının temeli Rusya’da yetiştireceğimiz Türk nükleer mühendisleri olacak. Rosatom ve Akkuyu olarak içinde bulunduğumuz eğitim programını başarıyla sürdürüyoruz. Artık bu alana uzman düzeyindeki kişilerin vasıf yükseltme programlarını da dahil etmek gerekir” ifadelerini kullandı.


“Türkiye nükleer uzmanları için kendi stratejik planını hazırlamalı”

Rosatom Eğitim Kalitesini Yükseltme ve Uluslararası İşbirliği Proje Müdürü Valerly Karezin Türkiye’deki üniversitelerle ortak programlar yürüterek uzman yetiştirmenin önemine değindi. Karezin, Türkiye’den 3 üniversitenin şu anda Türk öğrencilerin nükleer mühendislik eğitimi gördüğü Mephi Üniversitesi ile işbirliği yaptığını açıkladı. “Bu durumu takdirle karşılıyorum ve işbirliğinin artarak devam edeceğini umuyorum” diyen Karezin, Rosatom olarak Türkiye için uzmanlar yetiştirme hazır olduklarının altını çizdi. Valerly Karezin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı önerileri doğrultusunda nükleer enerji sektörünü geliştiren ülkelerin uzman yetiştirmek üzere kendi stratejik planlarını hazırlaması gerektiğini vurguladı. Bu ülkelerin her alanda işbirliğine hazır olmalarını da tavsiye etti.


Titov: “Akkuyu’da çalışacak mühendisler en iyiler olmalı”

Daha sonra söz alan Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov da yapılan planlamalara göre Akkuyu’da inşaatın yoğun olduğu dönemde 10 bin kişinin çalışacağını, işletme döneminde ise 3 bin kişinin görev almasının beklendiğini söyledi. Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom için Akkuyu’nun sadece bir inşaat projesi olarak değil aynı zamanda ticari bir proje olarak görüldüğünü vurgulayan Titov, hem ticari hem de operasyonel olarak çalışanlara çok büyük önem verdiklerini anlattı. Akkuyu’da çalışacak uzmanların alanlarında en iyilerden olması gerektiğinin altını çizin Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı, “ Şu anda Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilerimiz sıkı şartlara, üstdüzey eğitime alışan, eğitimine gayet başarıyla devam eden öğrenciler. Basit bir süreç değil. Her yıl sınav aşamalarını geçip şu anki sayıya ulaştık. Bu kapsamda en önemli unsur, Rusya ve Türkiye’deki kurumlar arasındaki sağlıklı işbirliğidir” dedi.

Son olarak konuşan Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Müdür Yardımcısı Larisa Yefremova, ortak işbirliği çerçevesinde, uzay bilimleri ve ileri teknoloji, sanayi, tarım, kimya, biyoloji gibi alanlarda uzman yetiştirme programlarının oluşturulabileceğini söyledi. Yefremova, “Bu toplantı ile ana hedefimiz, öncelikli ve ihtiyaç duyulan mesleklerin belirlenmesi olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Toplantıda, Türkiye ve Rusya arasında uzman personel yetiştirme, burslu eğitim, bilimsel işbirliği gibi bir çok konu masaya yatırıldı.

 

Akkuyu Basın Servisi