Ürdünde düzenlenen Enerji Zirvesi
Ürdün'de düzenlenen Uluslararası Enerji Zirvesi’nde Akkuyu Nükleer konuşuldu

 

Ürdün'ün evsahipliği yaptığı ve dünyanın en büyük enerji şirketlerinden 300’ün üzerinde temsilcinin katıldığı Uluslararası Enerji Zirvesi sona erdi. Zirvenin gündem maddelerinden biri de Akkuyu Nükleer Santral Projesi oldu. Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov zirvedeki katılımcılara, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nde "Nükleer Santral inşası konusunda deneyim – alınmış dersler" başlıklı bir sunum yaptı.

 

Zirvenin açılış törenine, Ürdün Başbakanı Abdalla Ensur, Ürdün Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı İbrahim Saif katıldı. Zirvede; Enerjide büyüme hızının arttırılması, Ürdün enerji sisteminin gelişim stratejisi ve planları, ülkede enerji sektörü için imkânlar ve zorluklar, nükleer jenerasyonun gelişimi, yenilenebilir enerji kaynakları, elektrik üretim kaynaklarının çeşitlendirilmesi için yatırım koşulları ve fırsatlar konuları görüşüldü.

 

"Nükleer enerji ve inşaat ile ilgili teklifler" oturumu kapsamında, Ürdün Nükleer Enerji Komisyonu Başkanı Haled Tukan, Rusatom Overseas A.Ş. (Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un yurtdışı yatırımlarından sorumlu şirketi) Başkan Yardımcısı Milko Kovaçev ve Ürdün Uranyum Madencilik Şirketi " JUMCO" Genel Menajeri Samer Kahuk söz aldılar.

Ürdün Nükleer Enerji Komisyonu Başkanı Haled Tukan yaptığı sunumda, Ürdün’de nükleer sektörle ilgili gelişim planlarını açıkladı. 2025 yılına kadar ülkenin enerji sisteminde nükleer enerji oranının % 40 olacağını söyledi. Tukan ülkesinde inşa edilecek nükleer santrale ilişkin bilgiler verirken, nükleer santralin üretim kapasitesinin, yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılanmasının çok zor olacağını ifade etti.

Rusatom Overseas A.Ş. Başkan Yardımcısı Milko Kovaçev ise Ürdün’de Rusya tarafından dizayn edilmiş olan ülkenin ilk nükleer santral projesi ile ilgili bir sunum yaptı. Projenin özelliklerini anlattı ve güvenlik sistemlerine dikkat çekti. Katılımcılara sözkonusu projede öngörülen çekirdek tutucu ile ilgili bilgi veren Kovaçev, “Rus yapımı Buşehr NGS ve Kudankulam NGS,  Amerikan Dergisi " Power Engineering" tarafından nükleer enerji alanında 2014 yılının en iyi projeleri olarak seçilmiştir” dedi.

 

Akkuyu Nükleer A.Ş. Operasyonel Destek’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov da Akkuyu NGS inşaat projesi ve uygulama statüsü ile ilgili detaylı bir bilgilendirme yaptı. Titov, katılımcılar ile Türkiye’nin ilk nükleer enerji projesinin gerçekleştirilmesi sırasında buradaki devlet kurumları ile yapılan işbirliğinde elde edilen tecrübeleri paylaşmışı. Dünyada ilk defa bu derece büyük  ölçekli bir Rus-Türk işbirliği projesinin BOO (build-own-operate; yap-sahip ol-işlet) modeli kapsamında gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.  Akkuyu Nükleer Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Akkuyu Nükleer Santral Projesi yapımında hem Rusya’da hem de yurtdışındaki nükleer santrallerin birkaç nesillik iş deneyiminin dikkate alındığını söyledi. Titov ilk Türk nükleer enerji santrali projesinde uygulanan teknik ve organizasyon önlemlerinin, bilinen ve incelenen tüm kazalardan sonra uygulanması gereken tüm güvenlik sistemlerinin çalışmasını sağlanacak şekilde geliştirildiğini söyledi. Ayrıca  Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak Türkiye resmi kurumları ile yapılan işbirliğini de anlattı ve şunları söyledi: "Akkuyu NGS inşaat altyapısının gelişmesi ile ilgili alınacak tüm önlemler, Türkiye’nin mevcut yasaları, şartları, kural ve prosedürleri ile nükleer enerji santrali inşası ve işletilmesi süresince geçerli Uluslararası Nükleer Enerji Ajansı (UAEA) kurallarına tamamen uygun olarak yapılacaktır."

 

Oleg Titov son olarak Akkuyu NGS için profesyonel kadroların hazırlanması programı hakkında bilgi verdi. 2015 yılında nükleer enerji alanında Rusya'da eğitim görme fırsatı için gençlerin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını vurgulayan Titov, “Bu nedenle 80 kişilik kontenjandan yararlanabilmek için açılan sınava 6.300 kişi başvurmuştur. Bu bir kişilik kontenjan için 75 kişiden fazlasının başvurması anlamına gelmektedir.

 

Uluslararası Enerji Zirvesi, Orta Doğu’da enerji sektörünün gelişmesi ile ilgilenen farklı ülkelerin devlet ve özel şirketleri için geliştirilmiş bir iletişim platformudur. Bu etkinlikte, elektrik alanında farklı kaynaklar ile üretim yapan şirketlerin açtığı stantlar da konukların ilgisine sunulmuştur.

 

AKKUYU NUKLEER Basın Servisi