Yaz Tatili
Türk nükleer mühendislik öğrencileri için yaz tatili başladı

Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik uzman yetiştirme programı çerçevesinde, Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi NRNU MEPHI’de eğitim alan Türk öğrenciler, eğitim-öğretim yılını tamamlayarak tatil için memleketlerine döndü.

MEPHI’de, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusunda uzman yetiştirme sürecinin kalitesine büyük önem veriliyor. Türk öğrenciler nükleer uzman olduklarında ileri teknolojiye sahip yenilikçi ekipmanlarla çalışacak ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS’de nükleer enerji üretiminden sorumlu olacaklar.

Yeni dönem için tatile giden Türk öğrencilerin eğitim-öğretim yılı yoğun ve bilgi ağırlıklıydı. Öğrenciler Rus dili eğitiminin yanı sıra, matematiksel analiz, analitik geometri, doğrusal cebir, fizik, enformatik, tasarı geometri, mühendislik grafiği ve diğer teknik disiplinlerde de eğitim aldı. Türk öğrenciler bazı derslerle ilk defa karşılaşmalarına rağmen başarılı bir dönem geçirdi.

Eğitimin yanı sıra öğrenciler üniversite ile birlikte Obninsk’in kültürel yaşamında da aktif olarak yer aldı. Akkuyu Nükleer A.Ş İnsan Kaynakları Direktörü Farah İsmailova “Öğrenciler mevcut yılın Nisan ayında Devlet Kuruluşu Rosatom’un yakıt şirketi “TVEL”in makine imalat fabrikasını ziyaret edip nükleer reaktör için uranyum tabletlerinin üretimi ve yakıt demetlerinin montajını görmüş oldular.  Bazı öğrenciler eğitim dışında müzik okulunda keman, gitar ve piyano çalmayı öğrenmekte ve gezilere katılmaktadır. Son ziyaretlerden biri, dünyanın ilk nükleer güç santrali olan Obninsk NGS’ye yapıldı.  Akkuyu Nükleer A.Ş,  Türkiye’nin ilk nükleer santrali için uzman yetiştirme programı çerçevesinde Rusya’da eğitim gören Türk öğrencilere yönelik eğitim sürecinin kapsamlı olarak ele alınması adına gereken tüm koşulları sağlamaktadır.  2015 yılından itibaren Moskova ve Obninsk’ten sonra St.-Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nin (SPbPU) de kapılarını Türk öğrencilere açacağını belirtmek isterim. NRNU MEPHI öğretim görevlileri, öğrencilerin öğrenci günü, alfabe günü, şehir ve bilim günü, çeşitli festivaller, yarışma ve bilim olimpiyatlarının yanı sıra, spor yarışmaları gibi sosyal-kültürel etkinliklere faal olarak katılımını sağlamaktadır” diye konuştu.

2015 yılında yapılan sınava Türkiye’den 80 kişilik kontenjan için toplam 6.200 öğrenci başvurdu. Yapılan yazılı ve sözlü sınavları geçerek Rusya’da eğitim almaya hak kazanan 80 öğrenci ile ilgili halen gereken dokümanların Rusya Eğitim Bakanlığı’na iletilmesi konusunda hazırlık yapılmaktadır. Bu yıl sonbahar döneminde 50 kişi NRNU MEPHI’nin hazırlık fakültesine, 30 kişi ise St. Petersburg’a kabul edilecektir.